Reklama
Reklama
W przyszłym Roku Koło Łowieckie Ryś z Dźwierzut świętować będzie 70 lat istnienia. W tym roku było z kolei głównym organizatorem Hubertusa Powiatowego. Podczas tegorocznych uroczystości wyróżniono jedynie trzech myśliwych. Franciszek Malewicz z Koła Łowieckiego Ryś z Dźwierzut otrzymał najwyższe myśliwskie odznaczenie, czyli ZŁOM.
Święto myśliwych rozpoczęła msza święta, którą odprawił ksiądz Andrzej Wysocki, który jest kapelanem myśliwych z naszego powiatu. Potem główne uroczystości przeniosły się do restauracji Zacisze, gdzie odbyło się wręczenie myśliwskich wyróżnień, odznaczeń oraz biesiada myśliwska.
W tym roku podczas powiatowego Hubertusa wyróżniono jedynie trzech myśliwych. Franciszek Malewicz z Koła Łowieckiego Ryś z Dźwierzut otrzymał najwyższe myśliwskie odznaczenie, czyli ZŁOM. Z kolei srebrny medal zasługi łowieckiej trafił do Łukasza Różańskiego z KŁ Żbik Szczytno. Brązowy medal zasługi łowieckiej otrzymał Wiesław Skiba z KŁ Knieja Szczytno.
Biesiada myśliwska była też doskonałą okazja do rozmów o tradycji, lesie i zwierzynie.
Jak dziś wygląda myślistwo?
Przez te lata bardzo się zmieniło. W tej chwili jest to głównie zachowanie tradycji, regulacja populacji wśród zwierząt, obrona ich przed kłusownikami. Co roku zbieramy z naszych lasów kilogramy metalowych wnyków, w które jak zwierzyna wpadnie, to okrutnie się męczy.
Reklama
A polowania?
Jest ich coraz mniej. Głupotą jest mówienie, że myśliwi wyłącznie strzelają. W tej chwili do naszych głównych zadań należy dbanie o las i zwierzynę w niej. Praca w polu. Popularyzujemy też sprawy związane z przyrodą w szkołach, wśród młodzieży. Same polowania... myślę, że stanowią około 10 procent działalności myśliwych. I to maksymalnie. Tak naprawdę większość myśliwych idzie do lasu, na polowanie, aby się tam zrelaksować, pobyć na łonie natury, spotkać się z przyjaciółmi. Mimo że mają broń, nie strzelają. Mam mnóstwo przyjaciół myśliwych, którzy wybierając się na polowanie jedynie obserwują zwierzynę.
W tym roku to KŁ Ryś organizowało Hubertusa Powiatowego...
Tak, bo przyszła na nas kolej. Staramy się robić tak, aby co roku tę najważniejsza uroczystość dla myśliwych organizowało inne koło. W Hubertusie wzięły udział wszystkie nasze koła, których na ternie powiatu jest 10. W kościele były obecne poczty sztandarowe każdego z kół.
A ilu jest myśliwych na terenie powiatu?
Nigdy nie liczyłem, ale myślę że kilkuset na pewno.
Jak można zostać myśliwym?
Reklama
Jest to dość długotrwały proces. Najpierw trzeba zapisać się do koła. Taką osobę musi wprowadzić jeden z członków. Potem musi przyswoić ogrom wiedzy. Zdać testy teoretyczne i praktyczne. W tym roku do naszego koła przyjęliśmy na przykład dwie osoby, w tym po raz pierwszy kobietę. Nasze szeregi zasilili kolega Michał Nowak i koleżanka Sylwia Jaskulska.
to – święto myśliwych i leśników - organizowane na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada. Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania. W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.
Reklama
Reklama
Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.
Barany
2022-05-27 06:56:29
Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??
Mieszkanka
2022-05-26 22:16:07
To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.
kropidło
2022-05-26 13:45:17
Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.
Można ? , można.
2022-05-25 19:31:05
Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.
Halina Bielawska, matura \'77
2022-05-25 17:38:14
Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.
Jogucjusz
2022-05-25 16:55:40
Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.
Nałogowy palacz
2022-05-25 15:28:26
Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.
borsux
2022-05-25 10:04:29
Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.
Mieszkaniec ulicy Reja
2022-05-25 07:05:28
Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!
Radek
2022-05-25 06:30:51