Bardzo lubię, gdy pada deszcz. Szczególnie po okresie upałów to ogromna ulga. No i nie muszę znów wyciągać wiader, konewki czy nawet ogrodowego węża, aby ulżyć zmaltretowanym przez upał roślinom. Ostatnia, piątkowa ulewa sprzed tygodnia znów przerwała i to z przytupem kolejną falę gorąca. Wychodziłem z domu jeszcze w upale, ale już z parasolem pod pachą. Potem kolejka u lekarza i badanie. Gdy wyszedłem, świat był inny.
Miły chłodek. Niestety, aby dojść do domu trzeba było nadłożyć drogi, bo jak zawsze przy każdej większej ulewie teren nad małym jeziorem obok „biedronki” zalany powyżej kolan. Dzielni strażacy ochotnicy radośnie pompowali wodę do jeziora ponad idiotycznie ukształtowanym trawnikiem blokującym naturalny spływ wody z całego miasta. Właściciele okolicznych sklepów nauczeni doświadczeniem trzymają gdzieś pod ręką worki z piaskiem, które przydają się coraz częściej. Po ulewie przejażdżka rowerem to sama przyjemność. Ruszyłem na początek ścieżką wokół dużego jeziora. I tu przykra niespodzianka. W kilku miejscach od Bartnej Strony na ścieżkę zlały się fale błota i piachu skutecznie ją blokując. Gruntowe dróżki prowadzące do jeziora zostały solidnie przepłukane. Jeszcze kilka takich ulew, a niewątpliwie będą i będziemy tam mieli ciekawe kaniony. Można powiedzieć - taki mamy klimat. Taki mamy i sami go sobie zafundowaliśmy.
Jeszcze kilkanaście czy kilka nawet lat temu mogliśmy, ot tak, machnąć ręką na ponure prognozy porąbanych ekologów. Dziś cieplarniany efekt klimatyczny zapukał i to już pięścią do naszych drzwi. Praktycznie zniknęły zimy, a upały i ich skutki przynoszą coraz więcej szkód. Huragany, trąby powietrzne i katastrofalne opady, które kiedyś oglądaliśmy w telewizji jako ciekawostkę z dalekich krajów mamy obecnie za oknem. Nieliczni, którzy się z tego cieszą, to firmy produkujące klimatyzatory, lodówki i wszystkie inne urządzenia niosące ulgę w takim klimacie. Zużycie prądu latem rośnie błyskawicznie. Rząd jak zawsze łżąc w żywe oczy zapewnia, że ceny energii nie odbiją się na naszych kieszeniach. To skąd do jasnej cholery błyskawiczny wzrost cen praktycznie wszystkiego? Ceny prądu dla firm i dla samorządów przecież przekładają się na ceny ich produktów i usług. I to w końcu my wszyscy za to płacimy.
Klniemy na astronomiczne ceny pietruszki i innych warzyw. To przecież nic innego jak efekt suszy z ubiegłego roku. Co przy okazji doliczyli sobie cwani dystrybutorzy, to już ich zarobek na naszej kieszeni. Mógłbym tak wymieniać tylko finansowe skutki katastrofy klimatycznej jeszcze długo.
Mam już swoje lata i jakoś jeszcze parę lat tej globalnej katastrofy przetrwam. W końcu to nikt inny, a właśnie moje durne pokolenie zafundowało nam tę przyjemność. Pal diabli następne pokolenie, które się do tego także bardzo intensywnie przykłada. Piwko pod grillowaną kaszankę ważniejsze. Co jednak winne są nasze wnuki, którym my właśnie przygotowujemy katastrofę jakiej jeszcze nie dziejach świata nie było. Piękne osiągnięcia ma na tym polu obecny rząd. Nie wspomnę o zablokowaniu założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
Prostowanie łgarstw na ten temat zajęłoby cały ten numer „Tygodnika”. Sprawa jest o wiele prostsza. Gospodarka polska węglem jest ciągle napędzana. Górnicy, gdyby naruszyć ich słusznie zresztą należne szczególne warunki wynagradzania potrafiliby napędzić „warszawce” solidnego stracha. Nie to jest jednak przyczyną bezpośrednią kompromitującego Polskę weta.
Zmiana polityki energetycznej to spore koszty, których konieczności suweren mógłby nie załapać. Lepiej więc rzucać miliardy na przedwyborcze ochłapy, lepiej pakować niewyobrażalne środki na pięknie wyglądające samolociki, dzięki którym można pomachać rąsią przed kamerami. Za to podatki od źródeł energii odnawialnej (wiatraki) ostro rosną, nie ma ulg dla tych, którzy biorą sprawy we własne ręce i tworzą własne, prywatne źródła energii fotowoltaicznej. Milion elektrycznych samochodów polskiej produkcji też pięknie wyglądał przed wyborami i się rozpłynął. Porządźmy jak długo się da, a potem potop.
Gdy dzisiejsze maluchy osiągną wiek uprawniający do udziału w wyborach będzie już za późno. Nikt inny tylko my właśnie jeszcze możemy pomóc im przeżyć. Na władze z Nowogrodzkiej nie ma co liczyć, mają to dokładnie w nosie. Możemy za to wiele zrobić tu na naszym podwórku, dzięki naszym samorządom. Od czegoś trzeba zacząć, bo czas biegnie tak szybko, że nie zdążymy nawet usłyszeć dzwonów bijących na alarm.
Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)
Szanowna Redakcjo! Mieszkańcy Gminy Dźwierzuty, wspierający uczciwość aktualnego wójta, pana Dariusza Tymińskiego, pragną poznać imiona i nazwiska osób i merytoryczną podstawę ich rzekomego niezadowolenia. Powyższy artykuł wykazał jedynie daleko idące szykany, a to już podlega pod paragraf. Pan Tymiński piastuje stanowisko wójta, więc jest osobą publiczną. Zostało naruszone jego dobro osobowe uczciwego człowieka. Czekamy na dalszy ciąg dywagacji.
Wiesława Kowalewska
2024-11-23 13:26:27
Jak wielu ojców ma ten sukces????
Tytus
2024-11-23 09:07:21
Czyżby Wójt zaczął zrywać się z paska?
Mieszkaniec
2024-11-22 20:35:39
Przecież to proste zatrzymać się rozejrzeć i przejechać nie zatrzymasz się to cię zdmuchnie z torów a jak są światła to jest super i pewno jest znak stop który większość olewa
Wąski
2024-11-22 19:52:26
I to się liczy, przynajmniej część młodych zostanie
Gość
2024-11-22 14:48:55
Poza tym dobre drogi dają impuls do rozwoju miast.
Gabi
2024-11-22 14:45:17
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15