Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

O patriotyzmie językowym – felieton Jerzego Niemczuka


Patriotyzm praktykuje się powszechnie jako używanie Polski przez Polaków, dumnie i bezrefleksyjnie. I tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem… Odmienia się ją przez wszystkie przypadki, ale z tą odmianą jest już problem. Z tym krzyżem, z katolicką identyfikacją polskości też mamy problem, bo trzeba by polskości odmówić zarówno Rejowi jak i Piłsudskiemu. Genetycznie pochodzimy z Afryki, tylko długa historia w odmiennym klimacie nas wybieliła, z czym trudno się pogodzić „prawdziwym patriotom”.Ustalenia genetyki zderzają się z wizją kreacjonistów. Bo kto widział w raju czarnoskórych Adama i Ewę? Wszystko to jest o wiele bardziej złożone, niż się to wyznawcom narodowej czystości wydaje.

 

Posłużę się własnym przypadkiem, lokalnym, rzec można. Urodziłem się w Lublinie, ale zanim stanąłem na nogi, zamieszkałem w Warszawie na lat trzydzieści. Ortodoksyjni warszawiacy moją warszawskość mogą kwestionować jako nierodowitą. A od prawie pół wieku mieszkam na Mazurach i sam się już identyfikuję jako tutejszy. Córka jest rodowitą Mazurką, choć mieszka w Wawrze.

 

Moje nazwisko może wskazywać na niemieckie pochodzenie, ale równie dobrze mogło mieć charakter przezwiskowy, od jakiegoś niemowy. Tego się nie dowiem - w przeciwieństwie do mnie moi przodkowie śladów pisanych nie pozostawili. Końcówka nazwiska to formant ruski. I to się zgadza, przodkowie ze strony ojca byli najprawdopodobniej unitami, którzy uciekli na ziemie polskie przed religijnymi prześladowaniami.


Reklama

 

Jednak ważniejszą identyfikacją polskości jest według mnie wspólny język. I z polskim Polacy też mają problem. Trudne przypadki. Wyjątki. Problemy poprawności z jednej strony Polaków ekscytują, z drugiej są lekceważone.

 

Ten deficyt cynicznie wykorzystuję, kiedy do mnie dzwonią z callcentrów. Na pytanie, czy mogą mówić z „Jerzym Niemczuk”, żądam, żeby mnie deklinowali i od razu się wyłączają albo proponują, że zadzwonią, jak skończę. Ale nie dzwonią. I spokój.

 

Nagminne błędy popełniają nie tylko politycy, ale i dziennikarze oraz prezenterzy, którzy powinni być żywymi nośnikami poprawności językowej. Nawet mój ulubiony felietonista, na którego tekstach się wychowałem, użył „w cudzysłowiu”. Nazwiska nie wymienię, bo zbyt je cenię, a poza tym w kolejnej audycji już był poprawny.

 

Rejestr tych nagminnych błędów nie jest wielki, mnie się większość udało zmieścić w jednym, zaimprowizowanym zdaniu.

Reklama

„Załanczam”:

 

W dniu dzisiejszym roku dwutysięcznego dwudziestego na chwilę obecną i we wcześniejszym okresie czasu musimy wziąść pod uwagę, że dzisiej mamy przekonywujący dowód i to nie w cudzysłowiu, że nawet swetr kupywać i bilet na mecza można niepoprawnie i jest to fakt autentyczny, że polszczyzna cofa się do tyłu i spada w dół, a nawet do akwenu wodnego jak kartka papieru, w każdym bądź razie trwa to nadal, że idziemy po najmniejszej linii oporu.

 

Z drugiej strony, jak słucham Anne Applebaum dzielnie mówiącą po polsku rzeczy ważne i mądre, to wszystkie sensy do mnie docierają, choć końcówki są przez nią stosowane dość dowolnie. I myślę sobie, że jeśli polskiego pozbawić tych wszystkich zawiłości deklinacyjnych i fleksyjnych byłoby krócej i wygodniej.Komentarze do artykułu

Gość

Tak, nagminnie nie odmienia się nazwisk mężczyzn.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama