Środa, 29 Listopad
Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina -

Reklama


Reklama

Kolejny skarb w rękach Stowarzyszania Śladami Historii (wideo, zdjęcia)


Działaniami Stowarzyszenia Śladami Historii ze Szczytna zainteresował się ogólnopolski portal „Zwiadowcy Historii”. Opisał on ostatnie odkrycie naszych poszukiwaczy skarbów, którzy natrafili na zakopany w ziemi czyjś dobytek. Na miejscu trwają jeszcze poszukiwania, a dokładne miejsce odkrycia na ten moment jest utajnione.


Prace terenowe:
Grupa Badawcza Śladami Historii
oraz goscinnie Adam B.
muzyka:
www.bensound.com
zdjęcia:
Robert Rafalski
produkcja i montaż:
Radosław Wróblewski

 

- Nie chcemy wskazywać dokładnego miejsca, bo wciąż prowadzone są tam poszukiwania – wyjaśnia Radosław Wróblewski ze Stowarzyszenia Śladami Historii. - Cieszymy się, że naszymi działaniami interesują się tak prestiżowe portale. Daje nam to większą motywację do realizacji kolejnych pomysłów – mówi pan Radosław z uśmiechem.

 

- Nasze ostatnie odkrycie zaskoczyło nawet nas – mówi. - Bo miał to być rekonesans na działkach, objętych niedawno uzyskanymi przez nas pozwoleniami na poszukiwania, a już pierwszego dnia strzał w dziesiątkę. Tym razem trafiliśmy na depozyt zakopany w lesie: spore ilości ceramiki, narzędzi i rzeczy codziennego użytku. Było też kilka książek, ale po nich już prawie nie ma śladu. Oczywiście znalezisko znajduje się na terenie naszego powiatu.

 

Jak zwykle w takim przypadku trudno wskazać kto dokładnie ukrył depozyt. Najprawdopodobniej został zakopany około 80 lat temu podczas II wojny światowej, a jego właściciele chowali go zapewne przed nacierającą armią czerwoną. Z jakichś przyczyn nie mieli sposobności już po niego wrócić albo po powrocie nie mogli go znaleźć.

 

- Fajnie byłoby odnaleźć kogoś z rodziny tej osoby, lub osób, do których te rzeczy należały – mówi Radosław Wróblewski. - Wszystkie przedmioty muszą zostać teraz oczyszczone i zinwentaryzowane. Natrafiliśmy między innymi na: porcelanową zastawę do herbaty, dzbanki, tace, szklane pucharki, popielniczki, mydelniczki, garnki, ozdobnego słonika, skórzane buty, spory zapas guzików i przyborów do szycia, skórzaną aktówkę, książki, lampę naftową, lampę rowerową, pasek, bagnet Hitlerjugend, kilka odznak za pomoc zimową i wiele innych drobnych przedmiotów...

  • Data:
Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama