Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Kolejny skarb w rękach Stowarzyszania Śladami Historii (wideo, zdjęcia)


Działaniami Stowarzyszenia Śladami Historii ze Szczytna zainteresował się ogólnopolski portal „Zwiadowcy Historii”. Opisał on ostatnie odkrycie naszych poszukiwaczy skarbów, którzy natrafili na zakopany w ziemi czyjś dobytek. Na miejscu trwają jeszcze poszukiwania, a dokładne miejsce odkrycia na ten moment jest utajnione.


Prace terenowe:
Grupa Badawcza Śladami Historii
oraz goscinnie Adam B.
muzyka:
www.bensound.com
zdjęcia:
Robert Rafalski
produkcja i montaż:
Radosław Wróblewski

 

- Nie chcemy wskazywać dokładnego miejsca, bo wciąż prowadzone są tam poszukiwania – wyjaśnia Radosław Wróblewski ze Stowarzyszenia Śladami Historii. - Cieszymy się, że naszymi działaniami interesują się tak prestiżowe portale. Daje nam to większą motywację do realizacji kolejnych pomysłów – mówi pan Radosław z uśmiechem.

 

- Nasze ostatnie odkrycie zaskoczyło nawet nas – mówi. - Bo miał to być rekonesans na działkach, objętych niedawno uzyskanymi przez nas pozwoleniami na poszukiwania, a już pierwszego dnia strzał w dziesiątkę. Tym razem trafiliśmy na depozyt zakopany w lesie: spore ilości ceramiki, narzędzi i rzeczy codziennego użytku. Było też kilka książek, ale po nich już prawie nie ma śladu. Oczywiście znalezisko znajduje się na terenie naszego powiatu.

 

Jak zwykle w takim przypadku trudno wskazać kto dokładnie ukrył depozyt. Najprawdopodobniej został zakopany około 80 lat temu podczas II wojny światowej, a jego właściciele chowali go zapewne przed nacierającą armią czerwoną. Z jakichś przyczyn nie mieli sposobności już po niego wrócić albo po powrocie nie mogli go znaleźć.

 

- Fajnie byłoby odnaleźć kogoś z rodziny tej osoby, lub osób, do których te rzeczy należały – mówi Radosław Wróblewski. - Wszystkie przedmioty muszą zostać teraz oczyszczone i zinwentaryzowane. Natrafiliśmy między innymi na: porcelanową zastawę do herbaty, dzbanki, tace, szklane pucharki, popielniczki, mydelniczki, garnki, ozdobnego słonika, skórzane buty, spory zapas guzików i przyborów do szycia, skórzaną aktówkę, książki, lampę naftową, lampę rowerową, pasek, bagnet Hitlerjugend, kilka odznak za pomoc zimową i wiele innych drobnych przedmiotów...

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama