Środa, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Co zmieni nowy zespół szkolno-przedszkolny? Kulisy decyzji i dalsze plany


Rady pedagogiczne szkoły podstawowej w Pasymiu i przedszkola samorządowego pozytywnie zaopiniowały utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Swoją działalność rozpocznie od 1 września. Do czasu utworzenia nowej siedziby przedszkola będzie działał w dwóch budynkach. Kadra kierownicza natomiast będzie jedna. Konkurs na stanowisko dyrektora zostanie ogłoszony w maju.



Budowa przedszkola w Pasymiu budziła wiele emocji jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Dopiero ostatnio zapadła ostateczna decyzja o jego lokalizacji w szkole podstawowej.

 

- Zależało nam na tym, aby zbudować niezależny obiekt. Niestety, sytuacja finansowa gminy, a przede wszystkim brak odpowiednich działek w centrum miasta spowodowały, że finalnie przedszkole będzie integralną, ale niezależną częścią szkoły – wyjaśnia Marcin Nowociński.

 

Inwestycja w nowe przedszkole została zaplanowana na dwa lata. Prace w zakresie przebudowy i przystosowania pomieszczeń szkoły na przedszkole rozpoczną się na początku lipca.

 

- Planujemy zakończyć je w pierwszym kwartale 2026 roku – zdradza Nowociński.

 

Decyzja o rozłożeniu działania na okres dwóch lat podyktowana jest tym, że opiewającą zgodnie z kosztorysem na 3 mln zł inwestycję, gmina będzie realizowała w stu procentach z własnych środków.

 

- Dzisiaj nie ma programów, z których moglibyśmy pozyskać środki na budowę przedszkola – tłumaczy burmistrz. - Takie pieniądze były dostępne w Polskim Ładzie, natomiast mój poprzednik zdecydował, że podjęcie decyzji na temat lokalizacji przedszkola należy przenieść na czas po wyborach.


Reklama

 

Marcin Nowociński zaznacza, że sytuacja w obecnym budynku jest zła.

 

- Chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Od wielu lat znany był fatalny stan techniczny budynku, natomiast niewiele z tym było robione. Nie mamy więc już czasu na to, by czekać na ewentualne programy, z których moglibyśmy pozyskać pieniądze. Bierzemy sprawę całkowicie na barki budżetu gminy – wyjaśnia burmistrz.

 

Budynek przedszkola wymaga kapitalnego remontu, jednocześnie dostosowującego go do obowiązujących norm i przepisów. A to ze względu na fakt, że placówka mieści się w zabytkowym obiekcie jest w zasadzie niemożliwe. Od dłuższego czasu jest on warunkowo dopuszczany do użytku.

 

Utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego niesie za sobą jeszcze jedną decyzję. Po połączeniu placówek zarządzać nimi będzie jeden dyrektor.

 

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałoby być dwóch dyrektorów w jednym budynku – wyjaśnia burmistrz. - Byłby to przerost administracji i niepotrzebne mnożenie kosztów.

 

Konkurs na dyrektora zespołu zostanie ogłoszony w maju. W tym czasie wygasa kontrakt dyrektorski z obecnie kierującą szkołą Elżbietą Dyrdą.

Reklama

 

- Specyfika szkoły i przedszkola różnią się, dlatego będzie nam zależało na tym, aby w gestii jednego z wicedyrektorów było czuwanie konkretnie nad prawidłowym funkcjonowanie przedszkola – podkreśla burmistrz Nowociński. - W kadrze kierowniczej musi znaleźć się osoba, która będzie miała odpowiednie kompetencje.

 

W grudniu gmina złożyła wniosek o dofinansowanie utworzenia żłobka do programu Maluch plus.

 

- Jest on dla nas ważny. Myślę, że mamy realną szansę, by środki pozyskać – podkreśla Nowociński. - W placówce planujemy 24 miejsca dla dzieci w wieku od roku do trzech lat.

 

Decyzja o ewentualnym przyznaniu środków samorządowi powinna zapaść na początku tego kwartału. Żłobek będzie działał jako odrębny podmiot. Jego planowana lokalizacja to obręb przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama