Rady pedagogiczne szkoły podstawowej w Pasymiu i przedszkola samorządowego pozytywnie zaopiniowały utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Swoją działalność rozpocznie od 1 września. Do czasu utworzenia nowej siedziby przedszkola będzie działał w dwóch budynkach. Kadra kierownicza natomiast będzie jedna. Konkurs na stanowisko dyrektora zostanie ogłoszony w maju.
Budowa przedszkola w Pasymiu budziła wiele emocji jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Dopiero ostatnio zapadła ostateczna decyzja o jego lokalizacji w szkole podstawowej.
- Zależało nam na tym, aby zbudować niezależny obiekt. Niestety, sytuacja finansowa gminy, a przede wszystkim brak odpowiednich działek w centrum miasta spowodowały, że finalnie przedszkole będzie integralną, ale niezależną częścią szkoły – wyjaśnia Marcin Nowociński.
Inwestycja w nowe przedszkole została zaplanowana na dwa lata. Prace w zakresie przebudowy i przystosowania pomieszczeń szkoły na przedszkole rozpoczną się na początku lipca.
- Planujemy zakończyć je w pierwszym kwartale 2026 roku – zdradza Nowociński.
Decyzja o rozłożeniu działania na okres dwóch lat podyktowana jest tym, że opiewającą zgodnie z kosztorysem na 3 mln zł inwestycję, gmina będzie realizowała w stu procentach z własnych środków.
- Dzisiaj nie ma programów, z których moglibyśmy pozyskać środki na budowę przedszkola – tłumaczy burmistrz. - Takie pieniądze były dostępne w Polskim Ładzie, natomiast mój poprzednik zdecydował, że podjęcie decyzji na temat lokalizacji przedszkola należy przenieść na czas po wyborach.
Marcin Nowociński zaznacza, że sytuacja w obecnym budynku jest zła.
- Chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Od wielu lat znany był fatalny stan techniczny budynku, natomiast niewiele z tym było robione. Nie mamy więc już czasu na to, by czekać na ewentualne programy, z których moglibyśmy pozyskać pieniądze. Bierzemy sprawę całkowicie na barki budżetu gminy – wyjaśnia burmistrz.
Budynek przedszkola wymaga kapitalnego remontu, jednocześnie dostosowującego go do obowiązujących norm i przepisów. A to ze względu na fakt, że placówka mieści się w zabytkowym obiekcie jest w zasadzie niemożliwe. Od dłuższego czasu jest on warunkowo dopuszczany do użytku.
Utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego niesie za sobą jeszcze jedną decyzję. Po połączeniu placówek zarządzać nimi będzie jeden dyrektor.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałoby być dwóch dyrektorów w jednym budynku – wyjaśnia burmistrz. - Byłby to przerost administracji i niepotrzebne mnożenie kosztów.
Konkurs na dyrektora zespołu zostanie ogłoszony w maju. W tym czasie wygasa kontrakt dyrektorski z obecnie kierującą szkołą Elżbietą Dyrdą.
- Specyfika szkoły i przedszkola różnią się, dlatego będzie nam zależało na tym, aby w gestii jednego z wicedyrektorów było czuwanie konkretnie nad prawidłowym funkcjonowanie przedszkola – podkreśla burmistrz Nowociński. - W kadrze kierowniczej musi znaleźć się osoba, która będzie miała odpowiednie kompetencje.
W grudniu gmina złożyła wniosek o dofinansowanie utworzenia żłobka do programu Maluch plus.
- Jest on dla nas ważny. Myślę, że mamy realną szansę, by środki pozyskać – podkreśla Nowociński. - W placówce planujemy 24 miejsca dla dzieci w wieku od roku do trzech lat.
Decyzja o ewentualnym przyznaniu środków samorządowi powinna zapaść na początku tego kwartału. Żłobek będzie działał jako odrębny podmiot. Jego planowana lokalizacja to obręb przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33