Andrzej Kimbar startuje w wyborach do parlamentu. Związany jest z Polską 2050 Szymona Hołowni. - Zależy mi na tym, żeby to mieszkańcy decydowali o swoim regionie. Samorządy muszą się rozwijać, w nich powinna koncentrować się decyzyjność o tym, co jest nam najbliższe – mówi i podkreśla, że każdy obywatel musi mieć równe szanse. Bez względu na to, w jak biednym czy bogatym miejscu żyje.
Od 21 lat zasiada pan w radzie gminy Wielbark. Przez cztery kadencje był pan jej przewodniczącym. Skąd decyzja o zaangażowaniu się lokalne życie publiczne?
W naszej gminie źle się działo. Potrzebne było szybkie działanie, żeby poprawić sytuację. Wielbark miał duże zadłużenie, nie były realizowane żadne inwestycje, do tego wysokie bezrobocie. Dosłownie pogrążaliśmy się w marazmie. Wspólnie z ludźmi, którym tak jak mi, zależało na tym, aby odwrócić tę koniunkturę, założyliśmy komitet wyborczy „Czas na zmiany”. Pokazaliśmy mieszkańcom, co chcemy zrobić i jaki mamy pomysł na gminę. Wprowadziliśmy 8 radnych do rady i nasz kandydat został wójtem. Przez ten czas wspólnie wiele zrobiliśmy. Dzisiaj Wielbark jest liderem gospodarczym powiatu szczycieńskiego.
Czyli, jako wielbarscy samorządowcy, macie czym się pochwalić?
Zdecydowanie tak. Dzisiaj, gdybyśmy przeliczyli wartość inwestycji biznesowych zrealizowanych na terenie gminy Wielbark, myślę, że znacznie przekroczylibyśmy miliard złotych. To w skali województwa warmińsko-mazurskiego czołówka w przeliczeniu na mieszkańca. Również na szczeblu krajowym nie mamy się czego wstydzić. To by się nie zadziało, gdyby nie otwartość samorządu i determinacja do tego, by inwestorzy dobrze się u nas czuli.
Czy każda miejscowość ma szansę na taki sukces?
Oczywiście. Tylko trzeba znaleźć swoją niszę, a państwo powinno stworzyć warunki i dać narzędzia do tego, aby małe samorządy mogły się rozwijać. Chodzi tu o odpowiednie środki finansowe i przepisy prawa, które ułatwiają, a nie komplikują realizację różnych pomysłów. Ważni są ludzie, którzy nadają na pozytywnych falach i którzy chcą wspólnie stworzyć dobry klimat do inwestowania i rozwoju. To jest jak najbardziej możliwe i niezbędne, by taki sukces osiągnąć. My jesteśmy tego przykładem.
Chce pan być posłem nie tylko powiatu szczycieńskiego, ale całego województwa, a właściwie kraju. Co ma pan do zaoferowania ościennym powiatom jak nidzicki czy piski lub mrągowski?
Chcę przenieść moje doświadczenie i wiedzę, którą zdobyłem w pracy samorządowej na szczebel krajowy. Odnoszę wrażenie, że władze centralne zapominają na czym polega samorządność i konieczność przeniesienia władzy i decyzyjności bliżej zwykłych ludzi. Czyli do samorządu, który powinien działać zgodnie z oczekiwaniami, potrzebami lokalnej społeczności. Decyzje o codziennym życiu powinny być podejmowane nie centralnie, a lokalnie. Tylko tak zagwarantujemy lepszą jakość życia w mniejszych ośrodkach. Posłowie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że każdy region jest inny, ma swoje potrzeby. Te regiony muszą być traktowane indywidualnie. To, co sprawdza się w Małopolsce lub na Śląsku, niekoniecznie przyjmie się u nas.
Jak to zrobić?
Przede wszystkim decentralizacja części decyzji i odpowiednie finansowanie samorządów. Dobre są państwowe programy dotacyjne, ale samorządy nie powinni bić się o pieniądze na podstawowe inwestycje. Muszą mieć tak zbudowane budżety, że ich środki będą pozwalały na realizowanie rozmaitych przedsięwzięć. Jak rozwój infrastruktury drogowej, zaplecza społecznego czy edukacji. Od zamożności gminy nie może zależeć służba zdrowia czy edukacja. To powinno być ustandaryzowane. Uczniowie bez względu na to, czy gmina jest bogata, czy biedna muszą mieć takie same warunki i dostęp do zaplecza edukacyjnego. Tu szanse muszą być równe dla wszystkich. Może to utopia, ale moim zdaniem konieczna i możliwa do zrealizowania.
Nasze województwo jest w ogonie tych najbardziej rozwiniętych regionów Polski. Jak to zmienić?
Oczywiście nie możemy mówić tu o uprzemysłowieniu naszego regionu na skalę województwa śląskiego. Musimy stworzyć warunki dla rozwoju nowoczesnych technologii, szczególnie, że mamy zaplecze w postaci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Nasze zasoby przyrodnicze są unikatowe na skalę europejską. Na tym powinniśmy budować markę regionu. To dla mnie szczególnie ważne. Jako poseł będę w tym zakresie działał. To na bazie przyrody, z jej poszanowaniem, powinniśmy budować wyjątkową markę i produkt.
Jedną z bolączek naszego województwa jest jego skomunikowanie. Oczywiście, powstają piękne drogi łączące nas z innymi częściami Polski, ale do małych miejscowości czasami nie dociera nawet autobus.
To musimy zmienić. Dla prywatnych przewoźników często połączenia z małymi wioskami są nierentowne. Powinniśmy znaleźć rozwiązanie i raczej nie będzie to na szczeblu samorządowym, ale krajowym. Bo z tym problemem boryka się więcej województw. Widzę realną szansę na wypracowanie programu wspierającego w różnych formach komunikację. W różnych miejscach sprawdzą się różne rozwiązania, w jednym będzie to dopłata dla przewoźników lub wykorzystywanie alternatywnych środków transportu przez samorządy lub instytucje np. pomocowe, aby wesprzeć chociażby seniorów w dotarciu do lekarza, czy w załatwieniu codziennych podstawowych spraw.
Jaką deklarację może złożyć pan swoim wyborcom?
Chcę doprowadzić do tego, że nic nikomu nie trzeba będzie w naszym kraju załatwiać, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Przepisy prawa i instytucje powinny funkcjonować tak, że człowiek będzie w stanie sam ogarnąć swoje sprawy. Tak jak stworzyliśmy przyjazny samorząd w Wielbarku, że decyzję wydaje się w najkrótszym możliwym terminie, a nie czeka do ostatniego dnia. Państwo też takie może być. Ma przede wszystkim służyć obywatelom.
Materiał sfinansowany ze środków KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL
Szanowna Redakcjo! Mieszkańcy Gminy Dźwierzuty, wspierający uczciwość aktualnego wójta, pana Dariusza Tymińskiego, pragną poznać imiona i nazwiska osób i merytoryczną podstawę ich rzekomego niezadowolenia. Powyższy artykuł wykazał jedynie daleko idące szykany, a to już podlega pod paragraf. Pan Tymiński piastuje stanowisko wójta, więc jest osobą publiczną. Zostało naruszone jego dobro osobowe uczciwego człowieka. Czekamy na dalszy ciąg dywagacji.
Wiesława Kowalewska
2024-11-23 13:26:27
Jak wielu ojców ma ten sukces????
Tytus
2024-11-23 09:07:21
Czyżby Wójt zaczął zrywać się z paska?
Mieszkaniec
2024-11-22 20:35:39
Przecież to proste zatrzymać się rozejrzeć i przejechać nie zatrzymasz się to cię zdmuchnie z torów a jak są światła to jest super i pewno jest znak stop który większość olewa
Wąski
2024-11-22 19:52:26
I to się liczy, przynajmniej część młodych zostanie
Gość
2024-11-22 14:48:55
Poza tym dobre drogi dają impuls do rozwoju miast.
Gabi
2024-11-22 14:45:17
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15