Szczytno „Policyjną Stolicą Polski”? - Dlaczego nie? – pyta retorycznie miejski radny Rafał Kiersikowski, szef komisji promocji. - Może warto pójść śladami Orzysza, który postawił na hasło Orzysz - Wojskowa Stolica Polski. Dzięki temu udało mu stworzyć nowy produkt turystyczny oraz ściągnąć do siebie mnóstwo środków z Ministerstwa Obrony Narodowej. Policja to idealna marka, która wyróżnia nasze miast na tle innych miast w Polsce.
Temat promocji Szczytna wypłynął podczas dyskusji nad projektem uchwały wprowadzającej gotową już Strategię Rozwoju Gminy Miejskiej Szczytno na lata 2021-2030. Radni mają ją przyjąć na piątkowej sesji.
Strategia wyznacza główne kierunki rozwoju miasta. W jej tworzenie twórcy chcieli zaangażować mieszkańców miasta. Niestety, wyszło słabo. Ankietę, dotyczącą stanu istniejącego oraz perspektyw rozwoju miasta, mimo że była anonimowa, wypełniło zaledwie 0,7 procenta mieszkańców! 165 kwestionariuszy było wypełnionych w całości, a 272 nie zostały dokończone. Ankieta składała się z zaledwie 11 pytań.
Powszechna obojętność
- Sama strategia momentami lepiej brzmi niż rzeczywistość, która nas otacza – żartował Tomasz Łachacz, przewodniczący rady miejskiej w Szczytnie. - Ale tak już całkiem poważnie, zastanawia mnie znikomy udział mieszkańców w jej tworzeniu. Z czego to wynika? – dopytywał twórcę strategi doktora Waldemara Kozłowskiego.
- Mogę zrzucić to jedynie na karb zjawiska ogólnopolskiego – mówił Kozłowski. - W Olsztynie było podobnie. Mieszkańcy przestali interesować się sprawami lokalnymi. Ludzie są zabiegani. Ale do oceny potem są pierwsi. Jak to zmienić? Dobre pytanie. Może warto bardziej zaangażować w te sprawy istniejące stowarzyszenia.
Po pierwsze: basen
Ankieta wskazała między innymi to, czego najbardziej oczekują w mieście mieszkańcy. Bezapelacyjnie budowy basenu. - Pytanie tylko, czy taka inwestycja ma sens w kontekście tego, ze wójt gminy Szczytno taki basen chce budować w Kamionku. Może warto siąść do poważnych rozmów i połączyć siły, tym bardziej, że koszty utrzymania takich obiektów są spore, czego przykładem jest basen w Chorzelach i to, jak zabiegają jego właściciele o mieszkańców naszego powiatu.
Większość osób, które wzięły udział w ankiecie nie wykazuje szczególnego zadowolenia z poziomu życia w mieście. Ich zdaniem brakuje w Szczytnie atrakcyjnych i dobrze płatnych miejsc pracy oraz dużego inwestora. Ale trzeba dodać, że dostrzegają poprawę na przestrzeni ostatnich lat.
Na dalszych miejscach potrzeb inwestycyjnych znalazła się budowa amfiteatru oraz remont wieży ciśnień. W dalszej kolejności stadion.
- Strategia to najważniejszy dokument wielowymiarowy, gdzie planowana jest perspektywa i cele rozwoju Szczytna – mówi Rafał Kiersikowski. - Warto dokładnie zapoznać się z tym dokumentem. Zachęcam do tego zwłaszcza mieszkańców, bo od nich naprawdę wiele zależy.
Nad Strategią radni pochylą się na piątkowej sesji. Dokument jest dostępny między innymi na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno”. Warto się z nim zapoznać.
Fot. Konsultacje społeczne odbywały się głównie w formule on-line. Uczestników poszczególnych spotkań można by liczyć na palcach rąk.
Paweł
Powinni wziąć się za ulice. Jak ja mam myśleć o basenie skoro na mojej ulicy przez 20 lat nie mogą zrobić kanalizacji ani położyć asfaltu. Jedynie co zrobili to postawili latarnie. Wstyd bo na Korpelach już wszędzie jest to zrobione a tu w Szczytnie nie mogą sobie z tym poradzić. Weźcie się za robotę a nie pieniądze bierzecie i nic z tego nie ma.
Karolina
A Łachacz na to co ? Znów zamilkł bo nie rozumie?
smutny
Śmieszne, oni z dnia na dzień zmieniają zdanie a tworzą plany przyszłościowe. Trzeba im już podziękować bo za daleko odlecieli, to typowi politycy (sianie zamętu i robienie wokół siebie szumu) nic konkretnego nie zrobili. Typowe \"za\" a nawet \"przeciw\".
Grzegorz
Jakie ten Kiersikowski ma doświadczenie w biznesie? Co stworzył poza zaciągniętymi kredytami w bankach co widać z oświadczenia majątkowego i garstką dzieci?
Tomasz
Kiersikowski się wypowIada się o strategii i rozwoju to chyba żart.