Jedni śpiewali nieśmiało, trzymając kurczowo mikrofon. Inni wychodzili na scenę pewnym krokiem, jakby robili to od lat. Na hali sportowej w Jedwabnie znów wybrzmiały piosenki o miłości, a wraz z nimi emocje, tremy i oklaski rodziców. Powiatowy Konkurs Piosenki Miłosnej „Kochać, jak to łatwo wyśpiewać” osiągnął pełnoletność. W czwartek odbyła się jego osiemnasta edycja.
To jeden z tych konkursów, które dawno przestały być zwykłym szkolnym wydarzeniem. Dziś to lokalna tradycja, do której wracają kolejne pokolenia uczestników.
Historia zaczęła się w 2005 roku jako konkurs gminny organizowany dla uczniów z Jedwabna. Dwa lata później wydarzenie zyskało rangę powiatową. Pomysłodawczynią była Ewa Przychodzka. Tegoroczną edycję przygotowała Barbara Gnoza-Wawrzynkiewicz.
– Dla mnie osobiście to wydarzenie ma szczególne znaczenie. Sama kiedyś występowałam na tej scenie jako uczennica Zespołu Szkół w Jedwabnie. Dziś mogę współorganizować konkurs i patrzeć, jak kolejne dzieci przeżywają te same emocje – mówiła organizatorka.
I rzeczywiście – na widowni można było dostrzec dawnych laureatów, którzy dziś kibicowali swoim dzieciom, młodszemu rodzeństwu albo znajomym.
SCENA, ŚWIATŁA I TREMA
W tegorocznej edycji wystąpiło 49 podmiotów wykonawczych. Łącznie na scenie zaprezentowało się 68 młodych artystów. Były występy solowe, duety i zespoły. Najmłodsi uczestnicy mieli po kilka lat.
Konkurs podzielono na sześć kategorii – od przedszkoli po zespoły.
Za nagłośnienie i oprawę świetlną odpowiadał Bartosz Abramski, muzyk i absolwent szkół muzycznych, który sam przed laty brał udział w konkursie.
– Jak sam powiedział: albo robimy dobrze, albo wcale. I rzeczywiście scena wyglądała dziś wyjątkowo – mówiła Barbara Gnoza-Wawrzynkiewicz.
W jury zasiedli Agata Kowalczyk, Zbigniew Zioło znany m.in. z zespołu De Mono, Tomasz Banul oraz Arleta Gnoza.
NIE TYLKO WYNIKI
Choć konkurs miał swoich zwycięzców, organizatorzy wielokrotnie podkreślali, że najważniejsze były emocje i odwaga dzieci. Na scenie pojawiały się drżące ręce, ukradkowe spojrzenia w stronę rodziców i szerokie uśmiechy po zakończonych występach. Publiczność reagowała żywo, szczególnie gdy śpiewali najmłodsi.
W kategorii przedszkoli zwyciężyła Helena Szypowska z Rudki. Wśród uczniów klas I–III pierwsze miejsce zdobyła Amelia Łańcucka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie. W kategorii klas IV–VI jury przyznało aż trzy pierwsze miejsca — dla Zofii Stałanowskiej, Agnieszki Siemak ze Świętajna oraz Nataszy Daszewskiej ze Szczytna.
W starszej grupie triumfowała Nadia Skwiot z Jedwabna. W duetach zwyciężyły Natalia Mrozek i Zofia Stałanowska, a w kategorii zespołów najwyżej oceniono występ Zespołu Wokalnego GOK Wielbark.
KUBKI, SŁODYCZE I LOKALNA SOLIDARNOŚĆ
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy kubek z grafiką konkursu wypełniony słodyczami. Były też statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu rodziców, lokalnych firm, nadleśnictw i sponsorów z regionu. Organizatorzy szczególnie dziękowali Elżbiecie Miścierewicz-Otulakowskiej oraz Radzie Rodziców szkoły w Jedwabnie.
Bo choć konkurs trwał kilka godzin, pracy przy nim było znacznie więcej. Ale w Jedwabnie chyba nikt nie ma wątpliwości, że warto. Zwłaszcza kiedy po osiemnastu latach na tej samej scenie spotykają się dawni uczestnicy i dzieci, które dopiero zaczynają swoją muzyczną przygodę.
Nie sposób nie podkreślić, że wszyscy wykonawcy – bez względu na zdobyte miejsca – zaśpiewali przepięknie i z wielkim sercem. Każdy występ był wyjątkowy i wniósł do wydarzenia coś niepowtarzalnego. Dziękujemy za odwagę, emocje i muzyczne wzruszenia.
Przedszkole
I miejsce – Helena Szypowska (Oddział Przedszkolny przy SP w Rudce)
II miejsce – Helena Piekarska (Przedszkole Samorządowe Akademia Bajek w Świętajnie)
Wyróżnienie – Hanna Żarnoch (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipowcu)
Wyróżnienie – Antonina Worobiej (Przedszkole w Jedwabnie)
Klasy I–III SP
I miejsce – Amelia Łańcucka (SP im. Orła Białego nr 6 w Szczytnie)
II miejsce – Hanna Zalewska (Dom Muzy)
II miejsce – Zoja Żebrowska (GOK Jedwabno)
III miejsce – Nadia Pasymowska (SP Świętajno)
III miejsce – Zofia Filochowska (GOK Jedwabno)
Wyróżnienie – Krzysztof Urbański (Szkoła Podstawowa w Jedwabnie)
Klasy IV–VI SP
I miejsce – Zofia Stałanowska (Dom Muzy)
I miejsce – Agnieszka Siemak (SP Świętajno)
I miejsce – Natasza Daszewska (SP im. Orła Białego nr 6 w Szczytnie)
II miejsce – Maja Barańska (SP im. Orła Białego nr 6 w Szczytnie)
II miejsce – Blanka Włodkowska (GOK Jedwabno)
III miejsce – Julia Żuchowska (SP z Oddziałami Integracyjnymi im. W. Kętrzyńskiego w Szczytnie)
III miejsce – Weronika Szypowska (SP w Rudce)
Wyróżnienie – Nikola Urbańska (SP w Jedwabnie)
Wyróżnienie – Paulina Bielska (SP z Oddziałami Integracyjnymi im. W. Kętrzyńskiego w Szczytnie)
Wyróżnienie – Szymon Zwierzyński (SP im. J. Krasickiego w Świętajnie)
Klasy VII–VIII SP
I miejsce – Nadia Skwiot (SP w Jedwabnie)
II miejsce – Helena Zielińska (SP im. J. Krasickiego w Świętajnie)
III miejsce – Natalia Mrozek (Dom Muzy)
Duety
I miejsce – Natalia Mrozek i Zofia Stałanowska (Dom Muzy)
II miejsce – Paweł Drężek i Liliana Sęder (SP im. J. Krasickiego w Świętajnie)
Wyróżnienie – Antonina Kamola i Klara Kulas (Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie)
Zespoły
II miejsce – Zespół Wokalny GOK Wielbark
III miejsce – Bamkozam (Zespół Szkół w Jedwabnie)
Wyróżnienie – Julia Samsel, gitarzystka zespołu Super Trio (SP im. Kornela Makuszyńskiego w Jerutach)
Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ponadto dla wszystkich uczestników przygotowano słodki poczęstunek – bułki, wodę z cytrusami, kawę oraz herbatę.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03