Przedsiębiorcy potrzebują pomocy tu i teraz – doskonale wie o tym Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. To pierwszy urząd w kraju, który wypłacił pieniądze dla mikroprzedsiębiorstw w ramach programu Tarcza Antykryzysowa Pożyczka dla Mikroprzedsiębiorstwa. Pieniądze na koncie lokalnej firmy pojawiły się już pierwszego dnia działania programu.
Wniosek o pomoc, jako pierwsza złożyła firma z baraży kosmetycznej, która zatrudnia 4 osoby. To właśnie na niej pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy przetarli szlak pomocowy dla innych firm z naszego powiatu.
- W tej chwili najważniejsze jest dla nas wsparcie i ochrona istniejących miejsc pracy – mówi Beata Januszczyk, dyrektor PUP w Szczytnie. - Jesteśmy blisko przedsiębiorców, znamy ich potrzeby i oczekiwania. Stąd wiemy, ze ta pomoc jest potrzebna tu i teraz. Stąd takie ekspresowe działania.
Dyrektor Januszczyk nie wyklucza, że w najbliższych tygodniach pojawią się jeszcze inne formy pomocy. - I na pewno nie będziemy zwlekali z ich wprowadzeniem – zapewnia. - Już od dawna nie czujemy się typowymi urzędnikami, a nowoczesną instytucją rynku pracy, która musi działać dynamicznie i szybko dostosowywać się do nowych realiów. Tak dziś działają nowoczesne firmy, a my nie zostajemy w tyle.
W czwartek, 2 kwietnia (do godziny 11) do urzędu pracy za pośrednictwem poczty elektronicznej wpłynęły kolejne siedem wniosków od przedsiębiorców z prośbą o wsparcie pożyczkowe. - Jak będzie trzeba to będziemy przyjmowali je też przez okno – mówi z uśmiechem dyrektor Beata Januszczyk. I wcale nie żartuje, bo formalnie do urzędu wejść nie można, a jedyną drogą złożenia takiego wniosku jest droga elektroniczna, lub specjalna skrzynka podawcza stojąca przed urzędem, która opróżniana jest raz dziennie lub tradycyjna poczta.
Z postawy urzędników PUP zadowolony jest starosta Jarosław Matłach, który jest organem prowadzącym tej instytucji.
- Od zawsze wiedziałem, że pracują tam profesjonaliści – mówi. - Doskonale przygotowani, którzy wiedzą, jak szybko wdrożyć i zacząć realizować każdy program pomocowy, czy dla przedsiębiorców, czy bezrobotnych.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie ogłasza nabór wniosków o udzielenia pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorcy.
Wysokość wsparcia: 5 000 zł.
Warunki: prowadzenie działalności przed 1 marca br., zatrudnianie co najmniej 1 pracownika, a nie więcej niż 9 pracowników (w ramach umowy o pracę, może być niepełny etat).
Możliwość umorzenia pod warunkiem nie zmniejszenia stanu zatrudnienia przez okres 3 miesięcy od udzielenia pożyczki.
Podstawa prawna: art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Druki wniosku i umowy: www.pup.szczytno.pl
Dodatkowe informacje: 89 621 77 45 lub: pup@pup.szczytno.pl
Wniosek wraz z podpisaną umową można złożyć w skrzynce nadawczej Urzędu, drogą pocztową lub w formie elektronicznej (wymagany podpis elektroniczny lub profil zaufany) poprzez stronę: https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup…
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01