Na terenie gminy Szczytno jest 200 rolników. Wszyscy oni otrzymali imienne zaproszenia na gminne dożynki do Olszyn. Osobiście rozwieźli je wójt Sławomir Wojciechowski i jego zastępczyni Ewa Zawrotna. Wybrano też starostów dożynkowych. W tym roku ten zaszczyt przypadł Annie i Tadeuszowi Zielińskim z Siódmaka. - To spore wyróżnienie – mówią z uśmiechem. - Fajnie, że ktoś docenia trud pracy na roli.
Najbardziej „rolne” wsie w gminie Szczytno to Lipowiec i Gawrzyjałki. Tak wynika z gminnych statystyk.
- Dożynki to nie tylko święto zbiorów, ale przede wszystkim podziękowanie za ciężką pracę rolników – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - W trosce o plony zmagają się z kaprysami pogody, niestabilnymi cenami, niepewnością, a mimo to pielęgnują swoje uprawy i dobytek okrągły rok. Po to, abyśmy mieli co jeść. Dziś w dobie marketów mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że żywność pochodzi od rolników. Mleko nie jest z kartonika, a mięsko z zamrażalki w markecie... Dożynki to nie tylko krople potu w polu, to nie tylko symbol urodzaju. To wyraz wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy z trudem przekształcają ziemię w chleb i przyczyniają się do naszego codziennego życia.
Dożynki to symboliczne zamknięcie cyklu rolniczego, moment, w którym ręce rolników otwierają się na dzielenie się owocami swojej pracy z całą społecznością. To hołd dla tych, którzy przez ciężką pracę przy pługu i pod skwarem słońcem zapewniają nam chleb na naszych stołach.
- I mimo barwnych wieńców, strojów, śpiewu i muzyki dożynkowej – warto o tym pamiętać - mówi Tadeusz Zieliński, rolnik, który gospodarzy już od lat 80. - Praca w gospodarstwie jest bardzo specyficzna i naprawdę trudna – mówi. - Ktoś, kto tego nie czuje, nie ma miłości do ziemi, zwierząt, pasji rolnictwa, nie wytrwa w tym zawodzie długo. - To trzeba kochać – dodaje pani Anna, żona pana Tadeusza.
Anna i Tadeusz Zielińscy z Siódmaka to rolnicy w kolejnym już pokoleniu. Pobrali się w 1996 roku. Mają trzech synów (21, 24 i 25 lat), którzy pomagają im w pracy.
- Poznaliśmy się dość wcześnie, bo ja miałam 12 lat, a Tadeusz 18 – wspomina pani Ania.
- Ale wówczas ta nasza znajomość wyglądała tak, że krzyknąłem „cześć” i pojechałem na rowerze dalej szukać starszych – śmieje się pan Tadeusz. - Za jakiś czas jednak nasze drogi znowu się zeszły. Tym razem był też ten błysk miłości, uczucia – śmieje się rolnik. Para wzięła ślub, gdy Anna miał 23 lata, a Tadeusz 29.
Pani Anna pochodzi z Księżego Lasku.
- Ale moja siostra i wujek Tadeusza się znali, a przez nich my się też poznaliśmy – dopowiada.
Rodzina dziś gospodarzy na 100 hektarach ziemi. Produkcja nastawiona jest głównie na hodowlę bydła mlecznego – 80 sztuk.
- Gospodarkę przejąłem po rodzicach – wspomina pan Tadeusz. - Ale już w 1987 roku miałem trochę swojej ziemi. Przyznam, że od dziecka pasjonowała mnie praca w rolnictwie i nie wyobrażałem sobie innego zajęcia. Gdy rodzice przeszli na emeryturę, to przekazali mi też swoją rolę. Wiem, że w tamtych czasach młodzi uciekali z gospodarek, ale mi się to naprawdę podobało. Rolnictwo wymaga serca, pasji, poświęceń i czasu. Tu nie można pracować osiem godzin i potem siąść na wygodnej kanapie. Jak jest pogoda, odpowiedni czas, to pracuje się i kilkanaście godzin dziennie. Przy zwierzętach nie ma świąt. Muszą dostać pożywienie, wodę...
Gospodarzy pan już ponad 40 lat, co zmieniło w tym czasie w rolnictwie?
Wszystko. Maszyny, uprawy, technologia upraw. Tata miał jeszcze konie, ja zaczynałem z ciągnikiem C330. Ten ciągnik dziś to zabawka przy maszynach, których obecnie używa się w rolnictwie. Eksponat muzealny. Chyba nie można tego już porównać.
To co się nie zmieniło?
Pogoda, pory roku. Rolnictwo jest mocno zależne od tych elementów, tak było sto lat temu, i tak jest dziś. Kiedyś więcej rzeczy robiło się ręcznie, ale też obrabiało i mniejsze areały. Dziś sprzęt jest doskonały, ale wzrosła też wielkość areałów, czy liczebność zwierzyny hodowlanej. Gospodarstwa urosły, bo z małych gospodarek trudno byłoby wyżyć. Ogromnie wzrosły koszty produkcji. Jeśli jakiś gospodarz chce żyć z roli, to musi inwestować. Innego wyjścia nie ma.
A co jest najtrudniejsze w pracy w rolnictwie?
Wbrew pozorom wcale nie ta ciężka i codzienna praca, a brak stabilizacji. Przepisy, prawo, i ceny produktów tak się zmieniają, że trudno jest cokolwiek zaplanować. Dziś opłaca się coś, a jutro okazuje się, że już nie. Przykład cen mleka. W ubiegłym roku za litr dostawialiśmy około 3 zł, w tym już tylko 2 zł. A koszty produkcji przecież nie maleją.
Jest czas na coś poza pracą?
Niewiele (śmiech). Przez ten cały czas gospodarowania tylko dwa razy udało nam się wyrwać na urlop – 8 dni.
Zajmuje się pan rolnictwem od 18 roku życiu, czyli, jak dobrze liczę, już 39 lat, i tylko dwa urlopy były?
Tak. Gospodarki nie można zostawić, powiedzieć zwierzętom: radźcie sobie same. A o zastępstwo wyjątkowo trudno. Dzieci dorosły, to i nas zastąpiły.
A jakie rolnicy mają marzenia?
Beztroski urlop (śmiech). Spokoju i chyba większej ludzkiej świadomości. Żywność nie bierze się z supermarketów, sklepów, to ciężka praca każdego rolnika. W Polsce mamy jeszcze naprawdę zdrową żywność, warto o tym pamiętać. Gdy zniszczy się rodzimych gospodarzy, to i żywność i jej ceny mogą naprawdę przerazić. Szanujmy polską wieś, rolników i siebie nawzajem. To chyba największe marzenie każdego z nas.
mysle ze bardzo trafny kierunek ta altalia
janusz
2023-09-22 12:35:02
To nie list otwarty a propaganda jej wyborcza.
ble ble ble
2023-09-22 12:22:00
A jeszcze tak niedawno Pani Generał kochała Ciechocinek.Piekne wspomnienia Pozdrawiam serdecznie
Henryka Gluchowska
2023-09-22 12:13:15
Po co wystawiacie takie artykuły???? Wstawcie jeszcze liczebność jednostek , nazwiska biorących udział i adresy zamieszkania , no bo zagraniczni hakerzy to tępe pały i nic z tym nie zrobią
Xxxl
2023-09-22 10:54:30
Obiekt wybudowany za czasów pruskich, właścicielami do tego pory byli Niemcy. Następny z KO dogadał się z Niemcami :D Przypadek ? Nic z tego dobrego nie wyniknie :(
Bob budowniczy0751
2023-09-22 01:34:02
Oczywiście życzę powodzenia, tym bardziej że faktycznie to miejsce to kawał historii Szczytna i szkoda by było, gdyby poszło to w ręce kogoś obcego, spoza miasta a nawet kraju, a broń boże w ręce Państwa, bo i takie podobno były przymiarki. Mam nadzieję, że Leśna odżyje. Pozdrawiam
NSZ 1111
2023-09-22 01:22:45
Do Ryszarda. Nie należy utożsamiać osób z instytucją. Może kiedyś instytucja miała swoje znaczenie czy rolę w strukturach tamtego okresu. Dziś natomiast jej uprawnienia, sposób działania a w rezultacie efekty działalności przeczą potrzebie istnienia tej instytucji!!! Przychodzą ludzie, którzy nie znając się na materii kontrolują ją! Dodatkowo życzą sobie aby wdrażać ich w działalność kontrolowanej instytucji a zalecenia pokontrolne bardzo często są jedynie próba uzasadnienia funkcjonowania samego NIK!!! Tragedia!! Jaki jest sens robienia ankiety dotyczącej Policji? Czy może chodzi o znalezienie uzasadnienia, że reaktywowanie tam Posterunku policji nie miało sensu? To instytucja mocno zakorzeniona w poprzednim systemie politycznym, nie mająca dziś racji bytu!!!
marian
2023-09-21 14:13:08
A gdzie ta porządna instytucja była jak Amber Gold okradł mnie z pieniędzy !? a u władzy był premier Tusk.
Do Ryszarda.
2023-09-21 12:08:05
NIK to była bardzo silna i porządna, bardzo wiarygodna i niezależna instytucja. Wiem, bo byłem ostro kontrolowany ale uczciwie. Niestety jak cały aparat państwa została zniszczona przez dzisiejszą władzę.
Ryszard
2023-09-21 09:37:15
Wspaniale!! Nowy sprzęt z pewnością się przyda. może w końcu będą jeździć pojedynczo? Chciałbym nadmienić że w śmieciarce jeżdżą trzy osoby a w karetce dwie.. Czyżby śmieci były ważniejsze od ratowania ludzkiego zdrowia?
Carlos
2023-09-21 09:24:11