Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Market – felieton Romana Żokowskiego


„Mamo ja chcę siku. - Trzymaj synku, bo tu nie ma kibelka”. Taką ostatnio podsłuchałem rozmowę w jednym ze szczycieńskich marketów. Szkoda zrobiło mi się tego małego bąbla, bo chłopiec chodził po markecie z zaciśniętymi udami. Podziwiałem jego dzielność w walce z napierającą potrzebą, a zarazem zbierała mnie złość na to, że w sklepie znajdują się setki półek, a brak jest kibelka dla klientów.Ta sytuacja z małym chłopcem, uświadomiła mi jak nieprzyjazne są nasze markety. Bywam w nich, ale nigdy nie zastanawiałem się nad tym problemem. Owszem, czasami zdarzały się naciski na pęcherz, ale do domu było niedaleko, więc jakoś sobie radziłem. A co w przypadku palącego problemu? Co mają zrobić turyści robiący zakupy w naszych marketach?

 

 

Zastanawiam się, jak to jest możliwe, że w momencie projektowania takiego marketu, nie projektuje się WC dla klientów? Czyżby nie było takiego obowiązku? A choćby i nie było, to warto zadbać o swojego klienta w myśl zasady, czym dłuższy pobyt klienta w sklepie, tym więcej pieniędzy zostawionych w kasie. Wertuję w swej pamięci i szukam marketów w Szczytnie, w których są oznakowane WC dla klientów. Wertuję i wertuje i jest – jeden.

 

Znalazłem jeden market z widocznym oznakowaniem i WC przewidzianym dla klientów. Jeden market na jedenaście działających na terenie Szczytna. Jak to mówią młodzi „szału nie ma”. Specjalnie nie wymieniam nazwy tego marketu, aby nie być posądzonym o reklamę, ale wszyscy mieszkańcy pewnie wiedzą, o który market chodzi. A co z pozostałymi? Czy tak ciężko wygospodarować jedno małe pomieszczenie, dobrze je oznakować i udostępnić klientom? A może takie kibelki znajdują się w tych marketach, tylko nie są udostępniane klientom?


Reklama

 

Z odsieczą na moje pytania ruszyła moja rodzina. Żona wymieniła mi dwa markety, w których są nieoznakowane WC. Wystarczy zapytać w kasie i pani kasjerka wskaże to tajemnicze pomieszczenie i da klucz do otwarcia „sezamu”. To już nie jest źle. Procent marketów z kibelkiem rośnie. Ale znowu zacząłem się zastanawiać, dlaczego utajniono kibelki w tych dwóch marketach?

 

Dlaczego nie są oznakowane w taki sposób, aby nie trzeba było zawracać gitary pani kasjerce? Znowu stado pytań bez odpowiedzi. Już czuję jak w internecie spadną na mnie gromy, że zajmuję się „gównianym problemem”. Może i jest on „gówniany”, ale patrząc na tego małego chłopca i jego męczarnie uznałem, że warto swoje trzy grosze wtrącić w tym temacie. Czy to coś zmieni? Tego nie wiem, ale na pewno wskaże problem.

 

Wszystkie markety zachęcają nas do kupowania, ale mało który chce, abyśmy coś u nich zostawiali, oprócz oczywiście pieniędzy. Może warto powalczyć z tym problemem i opracować program zachęcający markety do bycia bardziej przyjaznym dla klientów? Temat do przemyślenia dla urzędników z ratusza. Narzekamy na psie odchody zostawiane na trawnikach. A co w takim razie zrobić ma człowiek przyparty do muru? Pozwolisz drogi czytelniku, że to pytanie pozostawię jednak bez odpowiedzi.

Reklama

 

Jest takie powiedzenie, „że szewc w dziurawych butach chodzi”. W markecie kupisz papier toaletowy, a na miejscu z niego nie możesz skorzystać. Choć jedno i drugie nijak się do siebie mają, to jedno i drugie nadaje się tylko do d...

 Komentarze do artykułu

WCpiker

Nasz kraj taki piękny. Kibelki w marketach są (nie tylko we dwóch), z tego co mi się wydaje to nie ma w Lidku i Bryko Marsze. A jak chcesz otworzyć knajpkę, czy salon fryzjerski to musisz mieć 15 umywalek, 9 zlewozmywaków i innych pierdół, a nikogo nie interesuje że twój lokal ma np 30m kw. Markety zajmują wielkie powierzchnie i faktycznie porządne, czyste toalety powinny być.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama