Przed skorzystaniem z finansowania oferowanego przez banki i firmy pożyczkowe należy zwrócić szczególną uwagę na koszty pożyczki. Wbrew pozorom to nie tylko odsetki ale także inne możliwe opłaty. Sprawdź, co się składa na całkowite koszty pożyczki.
Znajomość elementów składowych pożyczki pozwala na sprawdzenie, czy dany produkt jest dla nas opłacalny. Podstawowym błędem związanym z zagadnieniem zobowiązań finansowych jest uznawanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jako całkowitych kosztów, które będziemy musieli ponieść.
Podstawowe koszty zobowiązań jak chwilówki, pożyczki hipoteczne czy pożyczki ratalne obejmują pożyczoną kwotę oraz odsetki, które możemy oszacować poprzez obliczenie RRSO. Warto wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ to w zasadzie główny koszt zaciągniętego zobowiązania. Nie znaczy to jednak, że jest jedynym. W skład RRSO nie wchodzą opłaty dodatkowe, których wysokość może sprawić, że całkowite koszty pożyczki przewyższają znacząco pożyczony kapitał.
Zdarza się, że produkty finansowe omawiane w serwisach takich jak pozyczkaportal.pl posiadają związane z nimi opłaty dodatkowe. W przeciwieństwie do tych podstawowych, rodzaj oraz liczba takich kosztów może być różna w zależności od instytucji finansowej oraz typu zobowiązania, na które się zdecydujemy.
Opłaty dodatkowe w ramach kosztów pożyczki powinny być widoczne w umowie, którą proponuje nam pożyczkodawca. Firmy pożyczkowe i banki mogą naliczyć je w postaci:
ubezpieczenia – na wypadek problemów ze spłatą,
prowizji z tytułu udzielenia finansowania,
opłaty przygotowawczej – obejmuje koszty związane z rozpatrzeniem wniosku i sporządzeniem umowy,
opłaty administracyjnej – utworzonej z tytułu obsługi zadłużenia,
zabezpieczenia – np. samochód w przypadku pożyczki pod zastaw auta.
Dodatkowo warto wspomnieć o refinansowaniu pożyczki. Taka usługa jest często dostępna, jednak generuje dodatkowe koszty. W umowie należy też zwrócić uwagę na ewentualne obciążenia naszego rachunku z tytułu spłaty pożyczki przed ustalonym terminem.
9 kwietnia 2020 r. była ważną datą dla pożyczkobiorców i pożyczkodawców. W związku z epidemią COVID-19 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Poskutkowało to tym, że ich wysokość wynosi:
0,50 proc. w skali rocznej dla stopy referencyjnej,
1,00 proc. w skali rocznej dla stopy lombardowej,
0,00 proc. w skali rocznej dla stopy depozytowej,
0,55 proc. w skali rocznej dla stopy redyskontowej,
0,60 proc. w skali rocznej dla stopy dyskontowej.
Ten zabieg skutkuje tym, że koszty pożyczki maleją. Jest więc to dobry czas na podreperowanie budżetu domowego, który może tego wymagać wobec niestabilnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Kluczową kwestią jest więc znalezienie takiej oferty, która spełni nasze oczekiwania, a przy tym będzie opłacalna. W internecie istnieją różne porównywarki pożyczek. Takie serwisy nie tylko ułatwiają porównanie ofert, ale pozwalają na dopasowanie produktu do własnych potrzeb.
Przy wyborze pożyczki możliwe jest obniżenie obliczonego RRSO i całkowitych kosztów. Warunkiem jest tutaj rozsądne podejście do tematu i opracowanie określonej strategii. Istnieją sprawdzone sposoby pozwalające na zmniejszenie opłat za zobowiązanie. Oto najważniejsze z nich:
darmowa pożyczka – krótkoterminowe finansowanie na mniejsze kwoty. Zwykle to pierwsza pożyczka finansowa w danej instytucji jest za darmo, a jej maksymalna wysokość to zazwyczaj 3 000 zł przy okresie spłaty do 30 dni. Należy jednak pamiętać, że nawet jeden dzień opóźnienia w uregulowaniu zadłużenia wygeneruje koszty z tytułu odsetek karnych,
obniżone oprocentowanie – z takim udogodnieniem można spotkać się w przypadku ofert pożyczek ratalnych czy długoterminowych,
negocjacja warunków – niektóre instytucje finansowe umożliwiają indywidualne ustalenie kosztów pożyczki. Najczęściej z tego sposobu mogą skorzystać stali klienci, którzy mogą liczyć na dużo lepsze warunki.
Mistrzostwo świata to tekst \"poprzednia władza nie zostawiła żadnych strategicznych projektów...\" - A kto w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej, czyli kto był ta poprzednią władzą?, bo pan oczywiście nie był radnym i o niczym nie decydował... (chociaż faktycznie Pan miał najwięcej nieobecności ze wszystkich w Radzie..) Jak co wybory będą wybierani ci sami ludzie to faktycznie nigdy nic się nie zmieni????
Sumienie
2024-12-22 17:19:11
A ile to Jarosław dał na nagrody ze swojej kieszeni???
Dobroczyńca za nasze pieniądze
2024-12-21 16:36:16
Tyle kamer w mieście a policja jak zawsze liczy na łatwiznę.
2024-12-21 15:11:26
Żuchowski który wzial działkę większą niż 1 zl za jej sprzedaż plus uwczesi radni ktoryz pozwolili na to, powinni za to odpowiadać i pokrywać koszty. Cwaniak pasie się na pisowskim ptasim mleczku bezkarnie. Druga sprawa skoro inwestor się nie wywiązał to powinna zostać już dawno zwrócona miastu. Gorska i Mańkowski także powinni ponieść konsekwencje. W tym miescie zwsze becdzie ch...nai poniewaz zawsze ktos bedzie czyimś kolegą bądź sprzeda się za czapkę gruszek. Dobro miasta nie istnieje istniej dobro kieszeni i stołków
fiku miku
2024-12-21 13:18:37
Jestem DUMNY!!!Pozdrawiam
Mariusz Pozdzial
2024-12-21 05:28:13
Hehehe
2024-12-21 02:59:54
Przecież tu śmierdzi przekrętem na odległość. Niech odpowiednie służby się tym zajmą.
Robert
2024-12-20 13:01:20
Ten blok to tragedia rakotwórcza tragedia.
Rafał K
2024-12-19 22:16:19
Droga gminna Dźwiersztyny-Narajty nieprzejezdna(odcinek 2,5 km) objazd 15km macie co świętować. WSTYD dla radnej i burmistrza!!!!!!
Kiedy to się zmieni?
2024-12-19 17:57:15
Nie miasto sprzedało wieżę tylko niejaki Żuchowski (będący w tym czasie burmistrzem miasta) działający na szkodę miasta, sprzedał wieżę za 1,00 zł (jeden złoty). Teraz miasto powinno wytoczyć mu proces o niegospodarność, niech odkupi straszydło (wieżę) za swoje pieniądze. Albo jego majątek zlicytować a uzyskane środki przeznaczyć na wykup wieży.
Jan
2024-12-19 17:11:37