60 tysięcy złotych opłaty jednorazowej i 20 tysięcy rocznej składki – to koszty przystąpienia Szczytna do Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow. Taki projekt uchwały pojawi się na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Szczytnie. Wcześniej tematem zajmowali się radni na komisjach. Udział w stowarzyszeniu ma pomóc w pozyskiwaniu milinów na inwestycje. Taki jest plan.
Szczytno członkiem międzynarodowego stowarzyszania miast Cittaslow jest od 2020 roku. Ale środki unijne w Polsce będą dzielone właśnie przez Stowarzyszanie Polskie Miasta Cittaslow dlatego Szczytno tak bardzo zabiegało o przyjęcie do tej organizacji.
- Przez ten czas byliśmy obserwowani i oceniani – mówi Katarzyna Radziewińska, naczelnik wydziału promocji. - Nie bardzo mogliśmy też pokazać, że chodzi nam wyłącznie o środki, bo było to źle widziane – tłumaczyła radnym.
O koszty przystąpienia do stowarzyszenie zapytał radny Andrzej Dziuban.
- To 60 tysięcy złotych opłaty jednorazowej i 20 tysięcy rocznej składki – odpowiedziała wiceburmistrz Ilona Bańkowska.
- Cieszę się, że zostaniemy włączeni do polskiej sieci, ale czy jesteśmy przygotowani na pozyskiwanie środków stamtąd, czy mamy jakieś projekty, dokumentacje, pomysły? – dopytywał z kolei radny Rafał Kiersikowski. - Co konkretnie będziemy robić?
- Nie potrafię panu w tej chwili odpowiedzieć na pytanie, bo konkretne działania będziemy mogli uruchomić dopiero po przyjęciu, wcześniejsze takie zabiegi byłyby źle widziane – tłumaczyła naczelnik Katarzyna Radziewińska. - Wiemy, że jest specjalna kwota zabezpieczona dla nowo przyjętych miast. A są to jedynie dwa miasta, my jesteśmy w tym gronie.
- Jeden z członków rady, który opiniował nasze przyjęcie wprost zapytał, czy przystępujemy do stowarzyszania tylko po to, aby pozyskiwać pieniądze – dodała wiceburmistrz. - Gdyby to było zbyt oczywiste, to być może nie przyjęto by nas do tej organizacji.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44