Aż w 15 kategoriach przyznano tegoroczne Kormorany w gminie Jedwabno. To najważniejsze gminne wyróżnienie. Trafia do osób, firm i instytucji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju i promocji gminy Jedwabno. - Nagrodę wymyśliła ówczesna dyrektor GOK Jolanta Pietruczuk i na początku była to nagroda wyłącznie kulturalna, ale w tym roku, po pandemicznej przerwie zmodyfikowaliśmy ją – mówi wójt gminy Sławomir Ambroziak. - Stała się nagrodą gminną w różnych branżach. W tym roku to pierwsza edycja przyznawania nagród ogólnogminnych – dodał wójt. Wśród tegorocznych wyróżnionych jest między innymi Jerzy Skolimowski i Grażyna Tomczak.
Formuła Kormoranów przypomina statuetki Juranda przyznawane przez powiat szczycieński. Tegoroczna gala była przepięknie przygotowana, a uświetnił ją występ Jarosława Chojnackiego. Gala była też jednocześnie pierwszym dniem trzydniowego święta gminy Jedwabno.
- Ta nagroda to ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszych działań – mówi jedna z nagrodzonych, Grażyna Tomczak, właścicielka Hotelu Natura Mazur. - Ale ta nagroda należy się mojej rodzinie, współpracownikom, mieszkańcom gminy i turystom, bo nasz sukces to wasz sukces. Bez tego wsparcia nie dalibyśmy rady. Dziękuję.
W podobnym tonie wypowiadali się inni wyróżnieni: Antoni Grygorczyk, czy Bartosz Abramczyk.
- Bez osób wokół nas, rodziny, bliskich, przyjaciół, współpracowników nie byłoby naszych sukcesów – mówili.
Kapituła Kormoranów 2023 w składzie: Sławomir Ambroziak – przewodniczący, Katarzyna Koperska, Jolanta Drężek, Wioletta Gil, Mariusz Kulas, Agnieszka Skwiot, Wioleta Wojciechowska, Irena Cytruk, Robert Barański, Mariusz Dobrzyński i Adam Cudak przyznała statuetki w 15 kategoriach: gospodarka, sport, turystyka: produkt, turystyka: pomysł, promocja gminy, rolnictwo, muzyka: nagroda indywidualna i nagroda zespołowa, malarstwo, literatura, nauka i edukacja, wolontariat: nagroda indywidualna i zbiorowa, ochrona środowiska, organizacje pozarządowe.
Statuetki Kormoran 2023 trafiły do:
Gospodarka
FALCO, Henryk Słowikowski
Zakład funkcjonuje na rynku usług leśnych od 1997 roku. Prowadzi działalność na obszarze całego kraju oraz za granicą w zakresie pozyskiwania i przerobu drewna oraz zagospodarowania terenów leśnych w postaci przygotowania podłoża leśnego, nasadzeń oraz pielęgnacji lasu. Roczny przerób drewna wynosi ok. 450 tys. metrów sześciennych. Zasób firmy stanowi załoga w ilości ok. 50 osób, nowoczesny park maszynowy w postaci 20 zestawów do zrywki oraz 10 zestawów harvester + forwarder. Firma posiada także tartak, w którym dziennie przerabia się ok. 100 metrów sześciennych drewna, współpracując z firmą VELUX. Firma posiada certyfikaty PEFC oraz FSC zaświadczające o pochodzeniu drewna z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób.
SPORT
Olaf Szempliński
Jest mieszkańcem Jedwabna. Od młodych lat jego zainteresowania „krążyły” wokół sportów walki, aż w 2011 roku czyli dokładnie w wieku 6 lat dołączył do Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate. Pod bacznym okiem bardzo wymagających trenerów szlifował swój talent. Olaf to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników. Zdobył m.in.:
1 miejsce w Pucharze Polski w kategorii: junior powyżej 75 kg -15.12.2022;
1 miejsce w Mistrzostwach Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii junior powyżej 80 kg – 25.02.2023;
1 miejsce w Mistrzostwach Polski Północnej Polskiej Federacji Kyokushin Karate w kategorii: senior do 80 kg – 25.03.2023;
1 miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii: junior do 85 kg -15.04.2023;
1 miejsce w Mistrzostwach Europy w Barcelonie w kategorii junior powyżej 80 kg – 7.05.2023.
TURYSTYKA: PRODUKT
Hotel Natura Mazur – Grażyna Tomczak
Wybudowany w 2015 roku kosztem 45 mln złotych 4-gwiazdkowy obiekt w Warchałach stanowi jedną z najważniejszych wizytówek Gminy Jedwabno. Do dyspozycji gości są 93 starannie zaprojektowane, luksusowo wyposażone pokoje, duże zaplecze rekreacyjne z kompleksem basenów, strefą saun, jacuzzi na zewnątrz, jak i wewnątrz kompleksu oraz salą cardio, a także Spa z 9 gabinetami zabiegowymi. Piękna i gustowna stylistyka hotelu idealnie komponuje się z piaszczystymi, mazurskimi plażami jeziora Świętajno. Przyjeżdżają do niego goście z całego kraju i spoza jego granic, szukając odpoczynku, rozrywki i znakomitego powietrza. Na hotelowych plażach przebywają co roku tysiące turystów, przynosząc wysokie obroty naszej lokalnej gospodarce. Jego bilboardy – z napisem: 99% Mazur - możemy zobaczyć aż pod samą Warszawą.
TURYSTYKA: POMYSŁ
Stowarzyszenie Wzajemnego Wsparcia i Szerzenia Pozytywnych Idei HORUS
Prezes – Przemysław Róziecki, skarbnik – Agnieszka Bogucka
Zlot elfów, czarownic, magów, adeptów sztuk wizualnych i wszelkiej maści dusz pięknych... - tak o sobie mówią twórcy wydarzenia odbywającego się na początku czerwca nad jeziorem Świętajno. To 4-dniowy festiwal nauczycieli rozwoju duchowego, naturopatów, terapeutów i artystów. Co roku zjeżdżają na niego licznie miłośnicy z całej Polski. Ponad 100 warsztatów, prelekcji i koncertów przyciąga setki uczestników. To siedem stref tematycznych, a w nich: zajęcia ruchowe, spotkania z tantrą, joga, warsztaty tańca, medytacje, koncerty gongów, kamertonów i mis, warsztaty dancehall, tao-yin, acro-yoga. To czas refleksji i zabawy. Wszystko to w magicznej scenerii jeziora Świętajno robi wrażenie, jakby pojawili się tam bogowie starożytnych Prusów. Organizatorzy już zapraszają na przyszłoroczną edycję słowami: "spotkajmy się w magicznej scenerii jednego z najpiękniejszych mazurskich jezior, zwanego Perłą Mazur".
PROMOCJA GMINY
Jerzy Skolimowski
Filmowa historia wędrującego osiołka będącego sportową maskotką drużyny piłkarskiej Zryw Jedwabno w ostatnim roku przebojem zawojowała świat. Nakręcony w dużej części w Jedwabnie film „IO” znalazł uznanie filmowców, krytyków i widzów na całym świecie. Dzieło Jerzego Skolimowskiego zwraca uwagę na dramatyczny los zwierząt, a jego mocną stroną są przepiękne zdjęcia i muzyka. Do chwili obecnej film zdobył 15 nagród, a także 23 razy był do nagród nominowany. Film „IO” zdobył sześć „Orłów” (Polska Nagroda Filmowa) za: najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszą muzykę, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz i najlepszy montaż. Film nagrodzono również wielokrotnie na arenie międzynarodowej. „IO” zdobyło między innymi 2 Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, 2 Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Nagrodę Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes we Francji w kategorii Najlepszy Film i wreszcie film „IO” otrzymał nominację do amerykańskiego Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. W filmie „IO” zagrało wielu mieszkańców Gminy Jedwabno, a reżyser Jerzy Skolimowski jest letnim mieszkańcem Rekownicy.
ROLNICTWO
Marek Zyśk
Prowadzi wraz z żoną Dorotą gospodarstwo hodowlane w Burdągu. Jest szczęśliwym ojcem Macieja oraz Amelki. Gospodaruje na ponad 80 hektarach, z czego własność stanowi 47 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła opasowego w ilości ponad 80 sztuk. Jest młodym, ambitnym i pełnym pasji rolnikiem zarówno z wykształcenia, jak i zamiłowania, który stworzył swoje gospodarstwo od podstaw, budując nową oborę oraz dom. Jego gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy, wyposażony w urządzenia służące do produkcji pasz dla bydła.
MUZYKA: NAGRODA INDYWIDUALNA
Bartosz Abramski
Muzyk nie jest mieszkańcem gminy, jednak swoimi licznymi działaniami Jedwabno wspiera i promuje. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów, nagrywa nowe teledyski, jest rozpoznawalny w całej Polsce, ma rzeszę fanów, która ciągle się powiększa, a mimo to pozostaje sobą – „chłopakiem z sąsiedztwa” z wielkim sercem, ogromnymi pokładami energii i empatii. To serce widoczne jest szczególnie w jego codziennej pracy z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie. Jako muzykoterapeuta może pochwalić się licznymi sukcesami – założony przez niego zespół muzyczny „Jedwabki” oraz odkryte i oszlifowane wokalne talenty rozsławiły gminę dzięki licznym teledyskom (na ŚDS-owym koncie jest ich aż 12). Najpopularniejszy ma ponad 76 tysięcy wyświetleń w serwisie YouTube.
MUZYKA: NAGRODA ZESPOŁOWA
Zespół Pieśni i Tańca JEDWABNO - Mirosław Łachacz
Zespół od lat działa na rzecz zachowania i promocji kultury ludowej, pielęgnuje tradycje muzyczne, taneczne oraz wokalne. Poprzez swoje występy artystyczne oraz liczne projekty edukacyjne, zespół odnosi sukcesy w przywracaniu zapomnianych pieśni, tańców i obrzędów, zapewniając im nowe życie i niezapomniane doznania dla publiczności, a przede wszystkim odgrywa kluczową rolę w promocji gminy Jedwabno. Dzięki swoim występom na lokalnych, regionalnych i nawet międzynarodowych festiwalach i imprezach kulturalnych, stanowi doskonałe narzędzie do przyciągania uwagi do uroków i bogactwa kulturowego tej okolicy.
Zespół organizuje liczne imprezy kulturalne, ale również wspiera różnorodne inicjatywy społeczne, charytatywne i edukacyjne. W tym roku obchodził 40-lecie swojej działalności. Jest chlubą i wizytówką gminy.
MALARSTWO
Agnieszka Pyrzanowska
Wszechstronnie uzdolniona artystka pochodzącą z Małszewa. Ukończyła edukację artystyczną na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, grafiką, rzeźbą i ceramiką, fotografią, a nawet i poezją. Jej prace były prezentowane na wielu różnych wystawach: jej grafika została wybrana do konkursu we Włoszech, a zdjęcia zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym: PORTRET 2022. Jej twórczość mogliśmy podziwiać już kilkakrotnie, między innymi w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedwabnie. Najbliższy wernisaż odbędzie się z 12 lipca w Małszewie. Trudno byłoby znaleźć równie uzdolnioną artystkę, która tak pięknie ukazuje w swych pracach uroki naszej gminy.
LITERATURA
Agnieszka Frączek
Poetka – autorka książek dla dzieci, która w 2019 roku została uhonorowana tytułem Ambasadora Języka Polskiego w Literaturze Dziecięcej i Młodzieżowej. Jest znana z popularyzowania wiedzy o języku polskim - jej wiersze są zarówno zabawne, jak i edukacyjne, uczą poprawnej wymowy, ortografii i rozwijają miłość do czytania. Książka "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą" znalazła się na liście lektur klas 1-3. Posiada tytuł doktora habilitowanego językoznawstwa na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest cenioną lingwistką, specjalizującą się w językoznawstwie i leksykografii polskiej i niemieckiej. Oprócz osiągnięć zawodowych otrzymała wiele nagród i nominacji, w tym m.in. nagrodę Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości literackiej. Mieszka wraz z córką w Witowie - z gminą Jedwabno jest związana od wielu lat.
NAUKA I EDUKACJA
Krzysztof Żebrowski
Jest dyplomowanym nauczycielem informatyki i techniki w Zespole Szkół w Jedwabnie od 2010 roku. Oprócz zajęć edukacyjnych bardzo angażuje się w realizację zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania uczniów. Potrafi nie tylko wyposażyć uczniów w niezbędne umiejętności, ale przede wszystkim ich zainteresować i otworzyć przed nimi nowe możliwości. Nic dziwnego, że nasi uczniowie i absolwenci, a także rodzice cenią sobie jego pracę i postrzegają go jako świetnego pedagoga z powołaniem.
Spośród wielu przedsięwzięć, na szczególną uwagę zasługują projekty: Akademia Młodych Inżynierów (2013-2015) , Nowoczesne Przedszkolaki w Gminie Jedwabno (2018-2020) i Mali naukowcy z komputerem za pan brat (2019-2020). W ramach pozyskanych funduszy zewnętrznych: Laboratorium przyszłości (2022 – 2023) i Klocki Lego w edukacji (2022 – 2023).
Jest filarem informatyki w naszej szkole oraz ogniwem absolutnie niezbędnym w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Nie ma w szkole osoby, która nie korzysta lub nie korzystała z jego informatycznego wsparcia. Jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu.
WOLONTARIAT: NAGRODA INDYWIDUALNA
Elżbieta Worobiej
Od grudnia 1986 roku jest mieszkanką gminy Jedwabno. Od lat wspiera różne inicjatywy i
organizacje przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności.
Przez lata aktywnie wspomagała Klub Sportowy ZRYW JEDWABNO angażując się w jego działalność i przygotowywanie różnorodnych imprez. Wraz z regionalnymi przedsiębiorcami organizowała mecz charytatywny, aby wesprzeć poszkodowanego w wypadku mieszkańca naszej gminy. Od 2010 roku urządzała bale sportowca pozyskując fundusze na działalność Klubu Sportowego Zryw, wspierając tym samym rozwój i integracje lokalnych sportowców. W 2023 r. pierwszy raz urządziła Bal Czytelnika, dzięki któremu zakupiono materiały na rzecz Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie. Ponadto wykazuje hojność i troskę o kulturę: wspomaga Fundację Humanus Czesława Nowakowskiego oraz funduje nagrody książkowe uczniom Zespołu Szkół w Jedwabnie. Uczestniczyła w charytatywnym "Balu Rzemiosła i Biznesu", organizowanym przez Bank Spółdzielczy w Szczytnie, który wspiera domy dziecka w Szczytnie.
WOLONTARIAT: NAGRODA ZBIOROWA
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Szuć
Jedna z 12 drużyn w powiecie szczycieńskim i jedyna taka w gminie Jedwabno. Powstała w 2020 r. licząc wówczas aż 25 osób. Na tę chwilę zostało 15 „wytrwalców” w wieku od 10 do 17 lat, których prowadzą wykwalifikowani opiekunowie. Ich działania można dostrzec w obrębie całej gminy. Cechuje ich solidność, dyscyplina, nienaganny wygląd i dobrze wykonane zadania. Zawsze chętni do pomocy wolontariackiej w dziedzinach: kultury, sportu i edukacji, a szczególnie prewencji pożarniczej. Jest to grupa nagrodzona w tym roku przez wiceministra MSWiA promesą na zakup potrzebnego umundurowania i sprzętu.
OCHRONA ŚRODOWISKA
PRZEDSIĘBIORSTWO INSTALACYJNO – MONTAŻOWE "INMONT" SP. Z O.O.
Antoni Grygorczyk
Przedsiębiorstwo powstało w 1990 roku. Właścicielami są państwo Antoni i Elżbieta Grygorczyk, którzy zamieszkują w Piduniu. Z racji inżynierskiej wiedzy i wykształcenia z zakresu instalacji elektrycznych, posiadanej przez pana Antoniego, początkowym etapem działalności było wykonywanie instalacji elektrycznych dla potrzeb budownictwa. W 2005 roku firma rozpoczęła działalność w zakresie montażu pomp ciepła. Firma w chwili obecnej projektuje, wspomaga w uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego oraz montuje i serwisuje nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne wykorzystując w tym celu odnawialne źródła energii zarówno w budynkach jednorodzinnych jak i użyteczności publicznej. Szybki rozwój firmy spowodował, iż stała się ona jednym z wiodących instalatorów pomp ciepła w naszym kraju.
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
Klub Honorowych Dawców Krwi w Jedwabnie
Włodzimierz i Henryka Budni
Pierwszą akcję poboru krwi w Jedwabnie zorganizowali 2 września 2006 roku, choć klub formalnie został założony 7 grudnia 2006 r. Początkowo Klub działał przy Urzędzie Gminy, a od 2011 roku działa pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Jedwabna. Dotychczas zorganizowali 96 akcji poboru krwi, w trakcie których pozyskano 2330 donacji, co daje 1048,50 litra krwi pełnej.
Krwiodawcy z HDK Jedwabno pomagają potrzebującym również w inny sposób, zbierając drobne monety w ramach akcji Polskiego Czerwonego Krzyża pod nazwą "Gorączka złota" czy nakrętki plastikowe, a uzyskany z nich dochód przeznaczają na rehabilitację sportowców. Dodatkowo, regularnie angażują się lub inicjują działania związane z historią i kulturą Gminy Jedwabno. Solidni, pracowici i zawsze skorzy do pomocy.
Brawo dla Banku Spółdzielczego. Brawo dla Ewy i Roberta. Tak trzymać.
Jans
2025-05-18 11:35:29
Tak szczerze mówiąc to komu ten budynek przeszkadza? Wykonany estetycznie, będzie tam sklep. Może niech radni popatrzą na miasto i zrobią coś że starymi budynkami w centrum miasta. One nie szpecą? Szpeca durne napisy na całym mieście wykonywane przez jakąś naćpana mlodziez na murach wielu budynków. Może czas za to się wziąć a nie za to, że ktoś stworzy miejsca pracy? Akurat ten budynek nie odstaje stylistyka od naszych galerii miejskich, od dużego sklepu przy rynku.
Kamil
2025-05-18 08:09:33
Na minimum 30 lat ciężkich prac społecznie użytecznych! Żeby zarobił na więzienny lub szpitalny chleb.
Tutejsza
2025-05-17 21:31:32
Na terenie gminy Rozogi jest dużo żwirowni.Zaoraszamy
Taak
2025-05-17 15:09:31
Trzeci raz piszę komentarz do tego artykułu. I jakoś nie może się ukazać. Piękny ten dworzec, piękny, i jaki pojemny, ile poczekalni w nim i przed zimnem i wiatrem można się schronić, I toalety dla jednych i drugich. I nazwa - Żabka z Mazurami się kojarzy. No żyć, nie umierać. I nie będę już pisał, kto na to pozwolił.
jans
2025-05-17 13:53:47
Ciekawe dlaczego prokuratora jeszcze tym się nie zainteresowała
Ciekawski
2025-05-17 13:30:21
Z aptekami jak i z każdym innym rodzajem usług sprawa jest prosta. Praca w wolne dni i w nocy musi się aptekarzom po prostu opłacać. Prywatyzacja \"służby\" zdrowia i usług medycznych trwa w najlepsze. Jeżeli będą na tym zarabiać to zaczną walczyć o możliwość pracy w niedzielę. Sami tego chcieliśmy to mamy.
deszczowy
2025-05-17 08:41:32
A gdzie na spotkaniu wyborcy antmana byli? Tak tylko pytam i nie mam niestrawności...
Kamil
2025-05-17 05:21:45
do @Szczytno - No jak to kogo...oszołomy wybrały uśmiechniętego przedstawiciela PO-PISowej mafii, bo przecież poprzedni burmistrz, mieszkaniec Szczytna, był dla nich bleeee, bo zbyt wiele dobrego zrobił dla miasta.
Polak
2025-05-16 10:44:24
Szczytno cała naprzód to chyba hasło wyborcze jego kumpla Rafała Czosnkowskiego...
Tytus
2025-05-16 05:10:51