Środa, 15 Maj
Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii -

Karolina Piechowicz z brązowym medalem mistrzostw Polski

Karolina Piechowicz wywalczył brązowy medal podczas Mistrzostw Polski Seniorów na 100 m stylem klasycznym. Mieszkanka naszego powiatu uzyskała znakomity wynik 1.08.96 s. Tylko 0.2 s. gorzej od rekordu życiowego, który był jednocześnie rekordem Polski uzyskanym w finale Mistrzostw Świata Juniorów.

Karolina Piechowicz otrzymała też dwa medale w kategorii młodzieżowców (19-23 lata) za 50 i 100 m stylem klasycznym. Razem z Karoliną startowali też Martyna Pieńkowska (15 lat), Alicja Walc (16 lat), Wojciech Wąsik (14 lat) i Patryk Żelaznowski (17 lat). Wszyscy wymienieni poprawili swoje rekordy życiowe.

Zawody rozegrano w Aqua Lublin. Pływacy rywalizowali aż cztery dni. Finały ostatniego dnia pływackich zmagań otworzyła rywalizacja pań na 100 metrów stylem dowolnym. Zuzanna Famulok po bardzo zaciętym pojedynku wywalczyła swoje pierwsze złoto na tych mistrzostwach (54.83). Po nawrocie nadrobiła straty do broniącej tytułu Kornelii Fiedkiewicz (54.95). Po brąz popłynęła zaś Aleksandra Polańska (55.67).

Na kosmiczny poziom wszedł wyścig panów, dzięki reprezentantom AZS-u AWF Katowic. To właśnie zawodnicy zespołu z Katowice zajęli pierwsze cztery miejsca, a byli to kolejno Kamil Sieradzki (48.56), Mateusz Chowaniec (48.63), Dominik Dudys (48.80) i Jakub Majerski (48.82). Każdy z nich wypełnił minimum na mistrzostwa Europy, a tej sztuki dokonali również Bartosz Piszczorowicz (48.86) i Christian Sztolcman (48.96).

Dominika Sztandera znów potwierdziła, że nie ma sobie równych na 100 metrów stylem klasycznym (1:08.01). Kolejny medalowy wynik uzyskała Barbara Mazurkiewicz, która tym razem zgarnęła srebro (1:08.73), a po brąz sięgnęła Karolina Piechowicz (1:08.96). Mistrzowski hat-trick ustrzelił Jan Kałusowski (1:00.18), bo znów pokonał Dawida Wiekiere (1:01.26). Za nimi na podium stanął Jan Gajda, który pobił kraju 17-latków (1:02.03).

Do nietypowej sytuacji doszło na 200 metrów stylem zmiennym. Broniąca tytułu Aleksandra Knop dopłynęła pierwsza …, ale na torze swojej rywalki. Omyłkowo wpłynęła na tor Marianny Rydyńskiej, za co została zdyskwalifikowana. Tym samym złoto padło łupem Zofii Tymińskiej (2:18.07), srebro Gabrieli Herbreder (2:19.64), a brąz zdobyła wspomniana Rydyńska (2:20.27). Michał Piela znacząco poprawił się względem ubiegłorocznych mistrzostw i zaowocowało to mistrzostwem kraju (2:01.12). Po nim dopłynął Michał Poprawa (2:02.39), a trzeci Mikołaj Miłkowski (2:04.68).

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".