Ponad 20 tysięcy złotych zaległych pensji i pochodnych, być może, będzie musiał wypłacić Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach swoim byłym pracownikom. Nieprawidłowości wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Radni pytają, kto za to odpowiada?
Temat wyszedł, gdy na wniosek wójta radni musieli zwiększyć budżet Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach o 30 tys. zł. - Trzy miesiące temu zmniejszaliśmy dotację dla GOK z 460 tys. zł do 420 tys. zł, a teraz ponownie musimy dołożyć 30 tys. zł – mówi Mieczysław Dzierlatka, gminny radny. - To zmniejszenie zbiegło się z nagłym odejściem byłego dyrektora Szewczaka. Czy wójt chciał się w ten sposób pozbyć nieprzychylnego władzy dyrektora? I dlaczego nowa pani dyrektor wiedząc, że ma mniejszy budżet, nie oszczędzała? Czyżby miała obietnicę wójta, że jej dołoży brakującą kwotę? – pytał na sesji Dzierlatka.
Odstrzelili Szewczaka?
Do tych słów radnego wójt Zbigniew Kudrzycki się nie odniósł. Stwierdził natomiast, że dodatkowe pieniądze są potrzebne, bo po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w placówce wyszły nieprawidłowości. - Do GOK wpłynęły też pisma od byłych pracowników o wypłatę zaległości, czyli między innymi ekwiwalent za urlop, wyrównanie dodatku, wynagrodzenie, zus, odsetki, co łącznie wynosi około 20 tys. zł.
Radni pytali, kto odpowiada za te nieprawidłowości. Konkretne nazwiska nie padły, ale sugerowano, że odpowiedzialność ponosi były dyrektor GOK Wojciech Szewczak. - Sprawa dotyczy osób, które odeszły z pracy, gdy dyrektorem został pan Szewczak – mówi wójt Kudrzycki.
Ciekawe przejęzyczanie prawnika?
Głos podczas ostatniej sesji zabrał też prawnik gminy, który powiedział dość nietypową rzecz: - Zaległości dotyczą 2015 roku – mówił. - Wynika to z protokołu inspekcji pracy i kierownik musi to wykonać, nie ma tu dyskusji. W protokole nie ma kwotowo, jakie są niedopłaty. Dotyczy to jeszcze tak naprawdę spraw przed przyjściem dyrektora Szewczaka.
Ta wypowiedź zaskoczyła wójta Kudrzyckiego. - Być może pan prawnik się przejęzyczył – mówi wójt. - Bo z tego co wiem, to kontrola obejmowała rok 2015 i również czas, gdy dyrektorem był już pan Szewczak.
Potwierdziła to „Tygodnikowi Szczytno” Anna Pszczółkowska, pełniąca obowiązki Dyrektora GOK Rozogi.
Polityka?
Z takimi oskarżeniami nie zgadza się były już dyrektor Wojciech Szewczak. - Dla mnie jest to ewidentna sprawa polityczna – mówi. - Po pierwsze wniosek o wypłatę tych pieniędzy złożyła osoba, która kandyduje, a poza tym czekała na to aż 2,5 roku i zrobiła to tuż przed wyborami. W mojej ocenie, jeśli zaległości są, to na pewno nie aż w tak ogromnej kwocie. Poza tym myślę, że cała sprawa może się rozmyć po wyborach, czas pokaże, że mam rację.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33