Czwartek, 10 Październik
Imieniny: Franciszka, Loretty, Poli -

Reklama


Reklama

Zaskoczenia nie ma. Budżet Obywatelski wygrała "Zielona Wyspa"


Są wyniki głosownia do Budżetu Obywatelskiego Szczytna na rok 2025. Zaskoczenia nie ma. Wygrał projekt „Zielona Wyspa” autorstwa Karola Furczka, wicestarosty i Adama Przychodki, radnego miejskiego.



Głosowanie trwało do 19 sierpnia do 8 września. Łącznie oddano 1570 głosów, w tym 882 poprzez papierowe karty, kóre wrzucono do urn. 688 głosów oddano na platformie internetowej.

 

Poniżej przedstawiamy wyniki głosowania:

 „Zielona Wyspa” - 643 głosy ważne

 „Miejsce Szczęśliwe – infrastruktura sportowo-rekreacyjna dla Szczytna” - 328 głosów ważnych

 „Szczycieński Park Trampolin” - 349 głosów ważnych

 

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w nadchodzącym roku, wzbogacając przestrzeń miejską i odpowiadając na potrzeby mieszkańców.

 

 

Założeniem koncepcji zagospodarowania działki nr 622/2 w Szczytnie lub innej wskazanej przez Urząd Miejski na osiedlu Królewskim, jest przekształcenie jej terenu w urokliwy park dla mieszkańców okolicznych bloków oraz domków jednorodzinnych, w którym będą mogli spędzać wolne chwile na łonie natury.


Reklama

 

Koncepcja projektowa zakłada przede wszystkim uporządkowanie istniejącej roślinności, zaprojektowanie ciągów komunikacyjnych oraz stworzenie otwartej przestrzeni, której obecnie brakuje.

 

„Zielona Wyspa”: W koncepcji projektowane alejki z nawierzchni gruntowej utwardzonej z domieszką gliny, oparto na istniejących przedeptach stworzonych przez mieszkańców. Takie obecne już ciągi komunikacyjne dobrze obrazują potrzeby użytkowników, a nawierzchnie z jakiej je zaprojektowano z powodzeniem stosuje się od lat w licznych założeniach parkowych.

 

Koncepcja przewiduje także odpowiednie rozmieszczenie nowych dosadzeń uatrakcyjniających to miejsce w oczach użytkowników. Głównie są to hortensje w odmianach dobrze znoszących miejskie warunki.

 

Dodatkowo wprowadzono kilka drzew o odmiennym wybarwieniu – Buk pospolity „Atropunicea” oraz lubiane przez niemal wszystkich- lilaki. Aby wprowadzić do parku więcej koloru zaprojektowano łąki kwietne. Oprócz walorów estetycznych tworzą one lepszy mikroklimat na terenach miejskich, filtrują wody opadowe oraz powietrze, czym przyczyniają się do zatrzymania pyłów tworzących smog. Ponadto koncepcja zakłada rozmieszczenie ławek, śmietników, „psich pakietów”, miejsca do grilla oraz oświetlenie solarne.

Reklama

 

Szacunkowy koszt realizacji projektu to kwota budżetu obywatelskiego tj. 250000 zł. Wskazana koncepcja jest jedną z możliwości zagospodarowania danego miejsca i nie wyklucza możliwości zmiany tak, aby była możliwość realizacji głównego celu wskazanego w uzasadnieniu realizacji projektu oraz mieściła się w dostępnych środkach finansowych.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama