Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

XIII Święto Mazurskiej Dłubanki – Spychowo 9-13 sierpnia


Nadleśnictwo Spychowo od 2010 roku organizuje warsztaty ekologiczno-kulturalne polegające na wykonaniu łodzi jednopiennej, tzw. dłubanki. Są to jedyne tego typu warsztaty w Polsce. Każdego roku kilka grup przybywa do Spychowa, by wykonać własnoręcznie łódź z jednego pnia drzewa. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 9-13 sierpnia. Szczegóły na plakacie. 

Inspiracją do stworzenia tej wyjątkowej imprezy stała się ponad 100-letnia dłubanka wyłowiona z Jeziora Cichego, a znajdująca się obecnie w Muzeum Leśnym nadleśnictwa.

 

Przez kilka dni kilkudziesięciu uczestników wykonuje swoją dłubankę pod okiem fachowców i doświadczonych "dłubaczy". Ponieważ na wykonanie łódki jest zaledwie kilka dni, można używać współczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa. Ale jak się okazuje i tak niezbędne do wykończenia dłubanki są tradycyjne narzędzia jak ciosła, ośniki, dłuta i siekiery.

 

Nadleśnictwo zapewnia miejsce do biwakowania, ciepły posiłek dziennie, narzędzia, paliwo i oleje do pilarek, pomoc pilarza, a przede wszystkim doskonałą atmosferę i zabawę. Co też jest ważne, drużyna po wykonaniu dłubanki, może ją zabrać ze sobą na pamiątkę.


Reklama

 

Dłubaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje. W Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w czasie trwania warsztatów odbywają się wykłady na tematy historyczne i ekologiczne. Można na nich dowiedzieć się m.in. o historii Mazur, łodzi jednopiennych, kowalstwie średniowiecznym, czy tradycjach muzycznych na Mazurach.

 

Uczestnikom warsztatów towarzyszy również przenośna kuźnia, na której z instruktorem można wykuć średniowieczną biżuterię lub dłuta do rzeźbienia dłubanek. A gdy ktoś nie ma drużyny do zrobienia dłubanki, może spróbować swych sił w rzeźbie pod okiem instruktora rzeźbiarza. Ponadto czas umila również muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu muzyki dawnej.

 

Co roku są inne, dodatkowe atrakcje podczas Święta Mazurskiej Dłubanki.

Reklama

 

 

Zwieńczeniem warsztatów są regaty dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. Jest to najbardziej widowiskowa część warsztatów. Podczas regat jury nagradza najszybszą dłubankę, tą najładniejszą oraz styl machania pagajem. A ponieważ każdej drużynie bardzo zależy na zwycięstwie, publiczność ma co oglądać, gdyż zdarzają się nawet wywrotki na jeziorze. Po regatach każdy chętny ma możliwość osobiście sprawdzić pływalność takiej łódki.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama