W poniedziałek odbyło się drugie spotkanie komitetu organizacyjnego Roku Klenczonowskiego w Szczytnie. Wstępnie przyjęto harmonogram działań. Zaplanowano 40 wydarzeń na 40 rocznicę śmierci tego wybitnego muzyka, który dzieciństwo i młodość spędził w naszym mieście. Logo roku opracował grafik Marcin Lewicki. O szczegółach rozmawiamy z Katarzyną Furczak, naczelniczką wydziału promocji i rozwoju gospodarczego Szczytna.
Ile osób wchodzi w skład komitetu organizacyjnego Roku Klenczonowskiego w Szczytnie?
W jego skład wchodzi 16 osób. Przewodniczącym jest pan burmistrz. W komitecie są też między innymi: radni z poszczególnych klubów, pani Hanna (siostra Krzysztofa Klenczona), Jerzy Klenczon (brat stryjeczny Krzysztofa Klenczona), dyrektorzy placówek kulturalnych Szczytna, przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji, Jan Myślak, przedstawiciel rady gospodarczej...
Sporo...
Im więcej, tym ciekawsze pomysły. To akurat dobrze, bo będzie bardziej atrakcyjnie.
Jest już określony plan działania?
Tak, ale może być on niestety zmodyfikowany przez pandemię. Koronawirus wprowadza wiele zamieszania. Plan zakłada przeprowadzanie 40 wydarzeń na 40 rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona, którą będziemy obchodzili właśnie w tym roku, dokładnie 7 kwietnia. Nasze uroczystości związane z rokiem klenczonowskim rozpoczniemy 9 kwietnia. A zakończenie tych działań przewidujemy na 14 stycznia roku przyszłego, czyli w rocznicę jego 80. urodzin.
W poniedziałek odbyło się drugie spotkanie komitetu organizacyjnego...
Przegłosowaliśmy propozycje i wybraliśmy 40 najciekawszych ze zgłoszonych niemal 100. Inauguracja roku odbędzie się na Placu Juranda, będzie ekstra niespodzianka dla mieszkańców i fanów twórczości Klenczona. Szczegółów jednak nie zdradzę (śmiech).
Ale jakieś szczegóły pani zdradzi? Co znajdzie się wśród tych 40 wydarzeń? Może ujawni pani rąbka tajemnicy...
Pokażemy na przykład, jak wyglądało prywatne życie Krzysztofa Klenczona w Szczytnie. Kojarzony jest wyłącznie z muzyką, ale w Szczytnie miał też normalne życie. Na przykład starał się o pracę w sklepie PSS.
Naprawdę?
Dokładnie tak. Odnaleźliśmy, a właściwie to zasługa Jadwigi Pijanowskiej, dyrektorki miejskiej biblioteki napisane odręcznie przez Krzysztofa Klenczona podanie o przyjęcie do pracy i życiorys. Przepracował tam ze trzy miesiące, a potem napisał podanie o zwolnienie z pracy. Też je mamy. Napisał to około 60 lat temu. Takie historyczne rarytasy znajdą się na wystawach, które zaplanowaliśmy. Przy okazji mamy apel do mieszkańców Szczytna, ale też turystów. Jeśli ktoś ma pamiątki związane z Krzysztofem Klenczonem, to prosimy o kontakt z naszym wydziałem. Chętnie je wypożyczymy i dołączymy do naszej wystawy.
No dobrze, wśród 40 wydarzeń co dokładnie się znajdzie?
Szczegółowy plan niedługo opublikujemy, ale wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się między innymi: Konkurs Piosenki Krzysztofa Klenczona, do której powracamy, konkursy plastyczne, wirtualne kolekcje fotografii, plener malarski, wyzwania sportowe, regaty żeglarskie, zlot fanów, być może powstanie mural z wizerunkiem Klenczona, planujemy też nadanie imienia Klenczona jednej z miejskich ulic, będzie konkurs na sobowtóra Klenczona...
Jamka lech
często ludzie niedowartościowani życiowo, nieudacznicy najgłośniej krzyczą i zżera ich zazdrość
Jamka lech
Panie Masakra - to co Pan mówisz to faktycznie masakra ale umysłowa. Ja na pewne sprawy mam swoje zdanie i tak huż pozostanie
massakra
A i owszem panie hm... Jamka. Tadeusz Machela nie żyje. To, że ktoś mało wrażliwy takim właśnie nickiem się podpisał, nie daje Panu prawa do wyczuwalnej we wpisie zgryźliwości. Chociaż - z drugiej strony - Pana liczne wpisy pod art. TS dowodzą, że jest pan fanem jedynie własnej TFUrczości i własnych poglądów. Innych i inne z upodobaniem Pan szkaluje. Niestety, raczej trudno oczekiwać od Pana przynajmniej elementarnego szacunku dla bliźnich, skoro nie nauczył się Pan tego przez dziesięciolecia.
Lech Jan Jamka-były Szczytnianin
Panie Machela- umarleś już pan, że piszesz w czasie przeszlym. Ciekawe jak tam w górze albo w dole?
Karol
Ależ ta pani ciężko pracuje w tym urzędzie, jakaś podwyżka się należy. Należy doceniać tak wybitnych pracowników.
Mieszkaniec
Uważam, że dobieranie ludzi do komitetu organizacyjnego powinno mieć jakiś konktetny klucz. Np ludzie którzy znają się na twórczości i muzycznym rzemiośle i oczywiście coś sobą reprezentują. Zwróćcie na to uwagę pan mors nie jest chyba odpowiednią osobą w tym gronie.
Tadeusz Machela
Największym muzykiem ze Szczytna był Tadzio Machela. To był poeta i prawdziwy artysta
WcPicker
Pan JM przedstawiciel rady gospodarczej, to może mógłby zachować więcej szacunku do samego siebie, bo występy na zdjęciach, filmach i teledyskach z morsami hluby nie przynoszą, zwłaszcza, że często jest tam widoczne przechylanie kubeczków, szklaneczek, z jakimś \"tajemniczym %\" płynem
Młodzież też jest w Szczytnie ;)
A jakiś festiwal muzyki klubowej? Nie disco z pola. Tylko electro, house, ogólnie muzyka EDM. Zawita w końcu w nasze bramy miasta. Albo hip hop!
Jurek Mruk
Super pomysł.
Ja
Miszcz Klenczon...