Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Inwestycje drogowe GDDKiA w naszym powiecie nabierają tempa. Co z obwodnicą?


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) intensywnie prowadzi trzy duże inwestycje drogowe na terenie powiatu szczycieńskiego. Przebudowywane są drogi krajowe DK53 Olsztyn – Szczytno oraz DK57 Szczytno – Szymany. Przygotowywana jest także dokumentacja obwodnicy Szczytna. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są te projekty.Rozbudowa drogi krajowej nr 53 Olsztyn – Szczytno

 

Prace przygotowawcze dla rozbudowy blisko 34 km drogi krajowej nr 53 rozłożone są na lata 2022-2026, natomiast budowa planowana jest w latach 2026-2030.

 

-Umowę na wykonanie STEŚ z materiałami do wniosku o DŚU dla rozbudowy drogi krajowej nr 53 podpisaliśmy w grudniu 2021 roku – mówi Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

 

W lutym odbył się pierwszy etap odbioru STEŚ (Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego). Po korekcie dokumentacji odbędzie się drugie posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI), na które zaproszeni zostaną przedstawiciele władz samorządowych. Następnie złożony zostanie wniosek o decyzję środowiskową.

 

Rozbudowa DK53 oprócz dostosowania do klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) ma na celu poprawę bezpieczeństwa i wzmocnienie nawierzchni. Analizowane są także warianty obwodnic dla miejscowości, przez które przebiega droga.


Reklama

 

Rozbudowa drogi krajowej nr 57 na odcinku Szczytno – Szymany

 

Inwestycja obejmuje wzmocnienie korpusu drogowego, budowę chodników, zatok autobusowych, ścieżki pieszo-rowerowej oraz przebudowę skrzyżowań. Prace projektowe są na etapie opracowywania dokumentacji, której odbiór planowany jest na IV kwartał 2024 roku. Uzyskanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) planowane jest na II kwartał 2025 roku.

 

Obecnie opracowywany jest projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz materiały przetargowe. Odbiór dokumentacji planowany jest w IV kw. 2024 r. Natomiast w II kw. 2025 r. planowane jest uzyskanie decyzji ZRID.

 

Obwodnica Szczytna

Obwodnica Szczytna w ciągu dróg DK53, DK57 i DK58 będzie jednojezdniową drogą klasy GP. Krajowy Ośrodek Przeglądów Inwestycyjnych (KOPI) wskazał wariant 3 obwodnicy jako najbardziej korzystny. Wariant ten jest najbardziej oddalony od Szczytna, co minimalizuje wpływ na miejscową infrastrukturę i mieszkańców. Trwa weryfikacja poprawionej dokumentacji. Po jej zakończeniu zostanie złożony wniosek o decyzję środowiskową.

Reklama

 

Co Dalej?

 

Przebudowy dróg krajowych nr 53 i 57 oraz budowa obwodnicy Szczytna mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróży w regionie. GDDKiA dąży do zakończenia przygotowań i rozpoczęcia budowy w zaplanowanych terminach, co przyniesie korzyści mieszkańcom oraz wszystkim użytkownikom dróg w powiecie szczycieńskim.Komentarze do artykułu

Gość

Też czekam

Mieszkaniec

Nam jest niezbędna nowa droga Szczytno Olsztyn nie jakieś przebudowy czyli wydawanie pieniedzy w błoto. A jesli potrzeba to niech Panie i Panowie radni wszelkiego szczebla razem z burmistrzem i wójtem krzyżem leżą żeby była.

Jans

Czekam i czekam i czekam... Chyba się nie doczekam.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama