Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Płonąca sadza kominy rozsadza


Szczytno, Jedwabno, Olszyny, Burdąg, Wielbark... - tylko drugiego listopada strażacy z naszego powiatu odnotowali aż 7 pożarów sadzy. Strażacy od lat apelują i proszą o systematyczne czyszczenie i przeglądy przewodów kominowych. Właściciele, administratorzy, czy najemcy takich obiektów zdają się jednak być głusi na to wołanie. - Igrają z własnym i cudzym życiem – przestrzega kapitan Łukasz Wróblewski, oficer prasowy KP PSP w Szczytnie.Większość ostatnich pożarów sadzy w naszym powiecie skończyła się na szczęście niegroźnie. Ale bywają i takie, gdzie z domów, całego dorobku życia, nie zostaje nic.

 

- Niestety, takie przypadki w ubiegłych latach dotknęły również mieszkańców naszego powiatu – mówi kapitan Łukasz Wróblewski. - Dlatego od lat apelujemy do właścicieli, najemców i administratorów obiektów, w których są kotłownie, o systematyczne czyszczenie i przeglądy przewodów kominowych oraz wentylacyjnych.

 

Tylko drugiego listopada na terenie naszego powiatu doszło, aż do 7 pożarów sadzy. Ogień pojawił się między innymi w Szczytnie w budynku przy ulicy Gizewiusza.

 

- Na dodatek w domu nie było włazu na dach, co utrudniło akcję gaśniczą – mówi Wróblewski. - Musieliśmy użyć podnośnika z drabiną hydrauliczną, aby ugasić ten pożar. Na szczęście w tym przypadku ogień zauważono szybko i nie doszło do pęknięć w kominie ani rozprzestrzenienia się ognia.


Reklama

 

Właściciel otrzymał od policjantów jednak mandat za brak odpowiedniego czyszczenia przewodu kominowego.

 

Do podobnego pożaru doszło w domu przy ul. Mazurskiej w Jedwabnie. Tam też było trudno dostać się do budynku. Aby ugasić ogień w kominie trzeba było również użyć podnośnika. Liczbę takich pożarów można mnożyć...

 

Najczęściej przyczyną tych zdarzeń był brak terminowego i regularnego czyszczenia przewodów kominowych.

 

- Temperatury na zewnątrz nie są jeszcze niskie więc i palimy w plecach lekko – mówi kapitan Łukasz Wróblewski. - Ale gdy będzie zimniej na dworze, to i w piecu będziemy palili mocniej. Gdy mamy zaniedbany przewód kominowy to tragedia jest właściwie nieunikniona. Pożary sadzy w kominie są bardzo niebezpieczne i trudne do ugaszenia. Trudno je dostrzec na czas. Na skutek takich pożarów może dojść do pożaru pokrycia dachowego, elementów konstrukcyjnych stropów i dachu. Z uwagi na wysokie temperatury mogące powstać wewnątrz palącego się komina do nawet 1000 stopni, może dojść do rozszczelnienia przewodu kominowego, a to grozi uwalnianiem się dymu i śmiertelnie trującego tlenku węgla do mieszkań w przypadku dalszej eksploatacji takiego przewodu kominowego. Po takim pożarze przewód kominowy musi być naprawiony i nie może być użytkowany, w związku z tym użytkownicy nie mogą się ogrzewać przy takich mrozach.

Reklama

 

Strażacy podkreślają, że należy dbać o rzetelne przeglądy kominiarskie i przestrzeganie zasad prawidłowego prowadzenia procesu palenia. W wielu sytuacjach bywa niestety tak, że po naprawieniu przewodu kominowego użytkownik, na skutek nieprawidłowego procesu spalania, doprowadza do zasmolenia przewodu kominowego i dochodzi do kolejnego pożaru. Po takim zdarzeniu czasami obwinia się kominiarzy, ale bardzo często bywa to niestety winą użytkowników, którzy nie dbają o bezpieczeństwo i palą w piecach w sposób nieodpowiedzialny.

 

Według prawa kominy powinny co najmniej raz do roku przechodzić przeglądy kominiarskie. Czyszczone powinny być minimum co trzy miesiące. Może to zrobić wyspecjalizowana firma, ale można wykonać takie czyszczenie samemu.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama