To nie sen, to Pasym. Na dwa dni to spokojne mazurskie miasteczko zamieni się w żywe widowisko. 11 i 12 lipca rynek w Pasymiu stanie się sceną dla ognia, muzyki, szczudlarzy i teatralnej magii. Wraca „Jawa czy Sen. Sztuki Uliczne” – wydarzenie, które raz zobaczone, zostaje w sercu na zawsze.
Jeśli nigdy nie byłeś, czas to nadrobić. Jeśli byłeś – na pewno wrócisz. „Jawa czy Sen. Sztuki Uliczne” to już festiwal-legenda. Choć nieco odmieniony – bo niezależny od Dni Pasymia – to wciąż z tą samą duszą i pasją. W tym roku po raz piąty przyciągnie tłumy widzów spragnionych prawdziwej, żywej, oddychającej sztuki.
– To wydarzenie, które dzieje się na oczach ludzi, nie za czwartą ścianą. Sztuka wychodzi do widza. Łączy teatr, muzykę, taniec, ogień i emocje. I nie bierze jeńców – mówi Klaudia Łączyńska, dyrektor MOK w Pasymiu.
Wszystko zacznie się w piątek, 11 lipca
O 18:00 ulicami Pasymia ruszy kolorowa parada z afrykańskimi bębnami i ogniem. Po niej klucz do miasta przejmą artyści. Iluzjoniści, tancerze, ogniomistrzowie i aktorzy – wszyscy na wyciągnięcie ręki, w otwartej przestrzeni, bez barierek, bez dystansu.
Na scenie pojawią się m.in. Pan Ząbek ze swoim pokazem iluzji i spektaklem pełnym niespodzianek, Adam Snopek z niezwykłym muzycznym show „Dźwięki, które muszą wyjść z wesoło” oraz Kasper Danger – mistrz ognia i światła. Późnym wieczorem – pokaz „fireshow open space”, który – jak co roku – zakończy pierwszy dzień mocnym, spektakularnym akcentem.
Sobota – jeszcze więcej sztuki i… rodzinna strefa relaksu
Od 14:00 rusza strefa rodzinna, warsztaty, gry planszowe XXL i twórcze zabawy. A później: spektakle teatralne, żywe obrazy, pantomima, opowieści i prawdziwa uczta zmysłów. Wieczorem czeka nas spektakularny występ grupy „Teatr Akt” i magiczne zakończenie wieczoru – pokaz światła, muzyki i poezji wizualnej.
Pasym – miejsce, gdzie magia naprawdę się dzieje
„Jawa czy Sen” to nie zwykły festyn, to nie kolejna impreza. To święto zmysłów. Tu ogień spotyka ruch, tu muzyka ma kolor, a teatr dzieje się wśród ludzi, nie na scenie. To wydarzenie, którego nie da się opowiedzieć – trzeba je poczuć.
Jeśli jeszcze się zastanawiasz – przestań. Zarezerwuj wieczór, zabierz rodzinę, przyjaciół, dzieci. Usiądź na rynku, daj się ponieść muzyce, śmiechowi, wzruszeniu.
Pasym między jawą a snem czeka właśnie na Ciebie.
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55
Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.
Polak
2025-07-03 18:13:21
Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.
Śmieszek
2025-07-03 13:26:15
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53