Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Obchody Święta Policji w WSPol (zdjęcia)


W środę, 27 lipca w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. W 2022 roku obchody 103. rocznicy powstania Policji Państwowej na terenie całego kraju objął patronatem honorowym gen. insp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji. Święto Policji przypada dokładnie 24 lipca. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku.



Dzień przed uroczystością tj. 26.07.2022 r. o godzinie 18:00 w Kościele pw. WNMP w Szczytnie odbyła się Msza Święta z okazji obchodów Święta Policji. Msza Święta koncelebrowana była przez Kapelana Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie ks. dr Wojsława Czupryńskiego, w której uczestniczyła kadra i słuchacze naszej Uczelni.

 

27 lipca br. o godzinie 11:30 na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Tuż przed uroczystością Pan Wiesław Szczepański – Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Pan Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji, Pan Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

 

Ponadto, hołd tym, którzy poświęcili swoje życie służbie i pamiętając o tych, którzy tworzyli historię polskiej Policji, pomordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej, pod tablicą pamięci wiązankę kwiatów złożyli także Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi Pan Jarosław Olbrychowski oraz potomkowie ofiar Zbrodni Katyńskiej Pani Barbara Gawlicka – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie i Pan Jan Domański – członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie wraz z funkcjonariuszami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

Złożeniem meldunku, oddaniem honorów sztandarowi, podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem i odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęto uroczysty apel.

 

Nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska przywitała szanownych gości, kadrę, słuchaczy, wszystkich odznaczonych i awansowanych funkcjonariuszy oraz pracowników Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i podziękowała wszystkim za obecność. Pani Komendant-Rektor w szczególnych słowach zwróciła się do całej społeczności Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: „Szanowni Państwo! Jestem niezwykle zaszczycona mogąc w końcu po raz pierwszy w pełnym wymiarze świętować z naszą wspólnotą akademicką Święto Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny chciałabym podziękować Państwu za codzienny trud, zaangażowanie oraz rzetelną pracę i służbę na rzecz tej Uczelni. Dzisiejsze Święto to doskonała okazja, aby przekazać wszystkim Państwu serdeczne podziękowania za dotychczasowe poświęcenie oraz wyjątkowo trudne ostatnie 2 lata, kiedy to przyszło nam wszystkim funkcjonować w innych, bardzo rygorystycznych warunkach. Pragnę wszystkim Państwu policjantom i pracownikom złożyć serdeczne życzenia aby wypełniane każdego dnia obowiązki, były dla Was zawsze źródłem satysfakcji oraz żeby pełna oddania służba skutkowała pozytywnymi efektami na rzecz społeczeństwa polskiego. Dziękuję wszystkim Państwu za przykładną służbę i pracę”.

 

Nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska pogratulowała policjantom i pracownikom, którzy dostąpią dziś zaszczytu odebrania odznaczeń i awansów służbowych oraz życzyła wszystkim obecnym wielu sukcesów, wytrwałości w dążeniu do założonych planów oraz wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

 

Święto Policji to okazja do uhonorowania funkcjonariuszy i pracowników Policji odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz nominacjami na wyższe stopnie służbowe. W sumie na wyższe stopnie mianowanych zostało 41 funkcjonariuszy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Złotym medalem „Za długoletnią służbę” odznaczono 3 policjantów, srebrnym medalem „Za długoletnią służbę” odznaczono 1 policjanta. Srebrną odznaką „Zasłużony policjant” odznaczono 1 policjanta, brązową odznaką „Zasłużony policjant” odznaczono 4 policjantów. Brązowym medalem „Za zasługi dla Policji” odznaczono 1 osobę.

 

Uroczystej dekoracji dokonali Pan Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Pana Jarosława Olbrychowskiego –Prezesa Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi nadinsp. dr hab. Iwonie Klonowskiej medalu Jadwigi Dunin Borkowskiej-Maleszewskiej – Pierwszej Przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzina Policyjna za zasługi w kultywowaniu pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP i Policji Województwa Śląskiego.

 

Nadszedł czas na przemówienia okolicznościowe. Jako pierwszy głos zabrał Pan Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który w pierwszych słowach pogratulował nominacji Pani Komendant-Rektor: „Bardzo serdecznie gratuluję Pani Komendant. To wielkie wydarzenie dla całej społeczności Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, jak też dla całej Warmii i Mazur, dla wszystkich nas tu zgromadzonych, jak również wszystkich gości którzy zaszczycili szkołę swoją obecnością (…) To także wyjątkowy dzień, wyjątkowa chwila dla wszystkich, którzy zostali dziś odznaczeni (…) to także dzień awansów na wyższe stopnie i na wyższe stanowiska służbowe - to jest najlepszy moment, aby właśnie wszystkim Państwu bardzo raz jeszcze serdecznie pogratulować”.


Reklama

 

Pan Minister w swoim przemówieniu wyraził słowa uznania dla codziennej służby i pracy funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji: „Na koniec raz jeszcze powiem, to święto to okazja do tego, aby wyrazić wdzięczność wszystkim policjantkom, policjantom, wszystkim pracownikom cywilnym za codzienną służbę, codzienną pracę (…) Wszystkim funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom, pracownikom cywilnym polskiej Policji składam najwyższe życzenia zawodowego i osobistego spełnienia oraz pomyślności w życiu zawodowym, osobistym. Na koniec pozwólcie, że skorzystam z tej szczególnej chwili i raz jeszcze pogratuluję i podziękuję Pani Komendant-Rektor, bo siła tej szkoły to w dużej mierze także i siła Pani. Serdecznie gratuluję w imieniu własnym i w imieniu całego kierownictwa MSWiA”.

 

Następnie do zebranych na placu apelowym słowa skierował nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji: „Pozwólcie Państwo, że swoje wystąpienie rozpocznę od gratulacji, od gratulacji szczególnych, od gratulacji dla Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie Pani nadinsp. Iwony Klonowskiej. Bardzo serdecznie gratuluję Pani Komendant, te gratulacje są szczególne, które wybrzmiały tutaj w tym miejscu, ale trzeba je jeszcze powtórzyć. Trzecia kobieta nadinspektor generał polskiej Policji, w historii pierwsza kobieta generał Komendant-Rektor tej wspaniałej Uczelni, która otrzymuje tą godność piastując to stanowisko w tym miejscu. To naprawdę godne uznania. Serdeczne gratulacje”.

 

I Zastępca Komendanta Głównego Policji zwrócił się do obecnych na placu: „Pozwólcie również Państwo, że złożę gratulacje tym którzy tutaj stoją na tym placu, również bohaterom dzisiejszej uroczystości - paniom policjantkom, panom policjantom, pracownikom cywilnym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, bo to również Wasz szczególny dzień. Gratuluję Wam odznaczeń państwowych, resortowych, awansów na wyższe stanowiska i stopnie służbowe, jak również wszystkich wyróżnień”.

 

Nadinsp. Dariusz Augustyniak w swoim wystąpieniu poruszył kwestie zmian i rozwoju naszej formacji, a na zakończenie złożył życzenia z okazji Święta Policji: „Szanowni Państwo, z okazji Waszego święta życzę Wam zdrowia, szczęścia rodzinnego i policyjnego. Szczególne pozdrowienia przekazuję dla Waszych rodzin, szczególne pozdrowienia przekazuję dla policyjnych kolegów - życzę Wam wszystkiego dobrego. Chciałbym żebyście pamiętali codziennie, że wykonujecie szczególny zawód i że każdy dzień Waszej służby poprawia bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Dziękuję”.

 

Ostatnie przemówienie wygłosił Pan Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski: „Szanowni Państwo, pragnę wyrazić wdzięczność za służbę polskich policjantów, za trud który wkładają w to, aby polskim obywatelom i mieszkańcom Warmii i Mazur zapewnić bezpieczeństwo w różnym wymiarze (…) Tu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie chcę podziękować za tą szczególną rolę, którą pełnicie w systemie edukacji polskich policjantów, bo to w jaki sposób działa polska Policja, w jaki sposób jest zarządzana w dużej mierze zależy od kształcenia, szkolenia, które tutaj się odbywa (…)”.

 

Pan Wojewoda w swoim wystąpieniu zwrócił się do kadry Wyższej Szkoły policji w Szczytnie: „Bardzo dziękuję kadrze dydaktycznej, kadrze profesorskiej za to co robicie dla polskiego państwa, dla polskiej Policji i w tym miejscu pragnę dołączając się do gratulacji, które tak licznie do Pani Komendant-Rektor napłynęły, dołączyć także swoje wyrazy uznawania za podejmowane tu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie działania. To także zwieńczenie i uznanie dorobku dotychczasowej służby Pani Komendant-Rektor. Serdeczne gratulacje proszę przyjąć i proszę, aby te gratulacje przyjęli także wszyscy policjanci tutaj zebrani, wszyscy którzy w tych dniach obchodzą swoje święto i życzenia, aby służba przynosiła Państwu satysfakcję, aby owocowała sukcesami i wyrazy także uznania od innych dotykały Państwa życia osobistego. Wszystkiego dobrego, bardzo dziękuję”.

 

Uroczysta zbiórka zakończyła się złożeniem przez dowódcę meldunku o zakończeniu uroczystości i defiladą.

 

W uroczystości udział wzięli: Pan Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Pan Wiesław Szczepański – Przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej: Pan Wojciech Kossakowski, Pan Marcin Kulasek, Pan Paweł Papke, Pani Anna Wojciechowska oraz Pani Bogusława Orzechowska.

 

Wśród gości znalazły się władze rządowe i samorządowe regionu warmińsko-mazurskiego oraz powiatu szczycieńskiego i pułtuskiego: Pan Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurskim, Pani Sylwia Jaskulska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Jarosław Matłach – Starosta Powiatu Szczycieńskiego, Pan Krzysztof Mańkowski – Burmistrz Miasta Szczytno, Pan Tadeusz Nalewajk oraz przedstawiciele duchowieństwa ks. płk dr Jan Domian – reprezentujący Biskupa Polowego Wojska Polskiego, ks. dr Wojsław Czupryński – Kapelan Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ks. Andrzej Adamczyk – Proboszcz Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie.

Reklama

 

Na tegorocznej uroczystości obecni byli także goście zagraniczni z Institute for International Criminal Investigations w Hadze na czele z Panem Dyrektorem Wykonawczym Philipem Trewhitt, a także policjanci Narodowej Policji Ukrainy i prokuratorzy Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy.

 

Nie zabrakło również kadry kierowniczej polskiej Policji i służb resortu spraw wewnętrznych i administracji: nadinsp. Tomasza Klimka – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego – Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, insp. Anny Jędrzejewskiej-Szpak – Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, insp. Radosława Dracha – Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie, mł. insp. Jerzego Kuprewicza – Komendanta Powiatowego Policji w Olecku, mł. insp. Agnieszki Radosz – Naczelnik Wydziału w Olsztynie Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz mł. insp. Leszka Koźmińskiego reprezentującego Komendanta Szkoły Policji w Pile.

 

Swoją obecnością zaszczycił nas prof. dr hab. Bronisław Włodzimierz Sitek – Sekretarz Rady Doskonałości Naukowej, a także władze rektorskie i dziekańskie oraz przedstawiciele uczelni resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz resortu obrony narodowej, jak również uczelni partnerskich Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka – Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Pani dr hab. Magdaleny Sitek – Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie, Pani dr hab. Barbary Marcinkowskiej – Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Pana dr. hab. Jerzego Andrzeja Przyborowskiego – Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pana dr. hab. inż. Zbigniewa Ciekanowskiego – Rektora Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie, Pani dr Marty Kapusty – Rektor Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, płk. dr. hab. Tadeusza Zielińskiego – Prorektora Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Pani prof. dr hab. Barbary Biesiady-Drzazgi – Prorektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Pani dr hab. Izabeli Nowickiej – Prorektor Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Pana dr. hab. Jarosława Matwiejuka – Prorektora Uniwersytetu w Białymstoku, st. bryg. dr. inż. Zdzisława Salamonowicza – Dziekana Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, komandora porucznika dr. Wojciecha Sokołowskiego – Prodziekana Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Pana prof. dr. hab. Tomasza Kośmidera – Dyrektora Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, Pana prof. dr. hab. dr. h.c. Andrzeja Misiuka – Kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. dr. hab. Kazimierza Pierzchały – profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelski Jana Pawła II.

 

Obecni byli również szefowie jednostek i instytucji województwa warmińsko-mazurskiego współpracujących z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie: płk SG Adam Pacuk – Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, płk SG Zbigniew Klimczyk – Zastępca Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, st. bryg. Grzegorz Rybaczyk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie, ppłk Mariusz Miłkowski – Dowódca Szczycieńskiego 8. Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu, Pan Ryszard Płoski – Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Pan Mariusz Pawłowski – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Pan Marek Bojarski – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, Pan Artur Bekulard – Prokurator Rejonowy w Szczytnie, Pani Beata Januszczyk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie oraz Pan Witold Gutowski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Wśród znamienitych gości obecni byli: Pan dr Michał Stępiński – ekspert ds. bezpieczeństwa w Pionie Zarządzania i Organizacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, nadinsp. w st. sp. Irena Doroszkiewicz – pierwsza kobieta generał polskiej Policji, była komendant wojewódzki policji w Opolu, a także Pan Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, Pani Barbara Gawlicka – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie oraz mjr Anna Marczak reprezentująca Związek Piłsudczyków RP – Oddział w Olecku, jak również byli Komendanci-Rektorzy, profesorowie, senatorowie, kadra kierownicza i dydaktyczna, słuchacze oraz studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

źródło: wspol.edu.pl



Komentarze do artykułu

Tokar

Czy pani nadkomisarz Ciesielska (po prawej) nie była przypadkiem przyboczną niesławnego komendanta-doktora Fałdowskiego? Komendanci się zmieniają a pani ciągle \"po prawej\"...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama