Medycyna Zachodu czyni imponujące postępy, a za nią postępuje także medycyna krajowa. W przeszczepach dogania najlepsze kraje. Ostatnio zadziwiła świat równoczesnym przeszczepem serca i nerki. To, że śmierć jednego człowieka może ratować życie innego, uznaję za dobro. Odejmuje ono nieco bezsensu umieraniu.
Na co dzień spotykamy się z medycyną pierwszego kontaktu i tutaj postęp jest już mniej spektakularny. Na studiach medycznych znikomą część zajęć poświęca się etyce lekarskiej, a także psychologii, co jest odczuwalne w przychodniach i szpitalach.
Lekarze narażeni na kontakty w chorymi nie mają czasu na wysłuchiwanie ich historii, niektórzy nawet zabraniają się odzywać, bo to przeszkadza w badaniu. Znałem lekarza ogólnego, który nawet nie patrzył na chorego i skupiał się wyłącznie na wynikach badań laboratoryjnych i części ciała dotkniętej chorobą. Po czym kierował do specjalisty, którego interesowała wyłącznie część pacjenta wytypowana wstępnie do leczenia.
Więcej empatii wobec pacjentów zdają się wykazywać weterynarze. Sam rzadko choruję, ale z kolejnymi psami chadzam do przychodni i zwykle słyszę, żeby piesek powiedział, co mu dolega. Zwierzęta oczywiście nie udzielają dłuższych wyjaśnień, więc weterynarze mniej ryzykują. Niemniej ich zainteresowanie przeżyciami chorego dobrze działa na właściciela.
Mam wrażenie, że słabością zachodniej medycyny przy jej zadziwiających postępach jest branie części za całość i że do specjalistów przychodzą nie ludzie tylko reprezentanci określonych organów.
Oczywiście istnieją na świecie nurty medyczne o tysiącach lat tradycji, takie jak medycyna chińska i ajurweda, które pacjenta traktują holistycznie czyli całościowo i wychodzą z założenia, skoro są ludzie, którzy mniej albo nawet wcale nie zapadają na choroby, co dowodzi, że system odporności jest najważniejszym faktorem zdrowia i jego wzmacnianiem należy się zająć, ale do tej pory nie udało się ich doświadczeń w nowoczesnej terapii wykorzystać.
Sztuczna inteligencja nie będzie czekała, aż u lekarzy nastąpi korzystna zmiana nastawienia do pacjentów i postęp w diagnozowaniu, ale sama się w perspektywie najbliższych lat się za to zabierze z dobrym skutkiem. Cierpliwie wysłucha, co pacjent ma na swój temat do powiedzenia i dokona wnikliwej analizy laboratoryjnych badań.
Może będzie to trochę nieludzkie, ale z drugiej strony w przychodniach nie ma czasu na traktowanie wszystkich chętnych po ludzku, a w symulowaniu uprzejmości AI jest już niezła.
Coś za coś, bo z drugiej strony taka wstępna diagnoza będzie się mogła dokonać w dowolnej chwili w domu pacjenta, co jest nie bez znaczenia nie tylko ze względu na jego wygodę, ale i z tego powodu, że pacjenci także marnotrawią możliwości przychodni. Zapisują się i nie przychodzą. Zdaje się, że to nawet około trzydziestu procent. Więc jeśli na służbę zdrowia narzekamy, to sami na siebie narzekamy, bo te wszystkie kolejki to też nadmiarowe i niewykorzystane terminy.
Jest to i nieuczciwe, i mało inteligentne, żeby użyć najłagodniejszego określenia ludzkiej głupoty.
Tymczasem przyjdzie nam poczekać w kolejce na sztuczną inteligencję. Na razie jej energia jest marnotrawiona na przewidywanie wyników Igi Świątek.
Jerzy Niemczuk
PRL się skończył grubo ponad ćwierć wieku temu a do części ludzi nadal to nie dotarło i chcą żyć na czyiś koszt. Normalny człowiek, żeby mieć gdzie mieszkać, pracuje, bierze kredyt i je kupuje a nie okupuje czyjeś lokum. Takich pasożytów mi nie żal, mieli tyle czasu by zadbać o swój los. A teraz wielki lament że ich eksmitują, wszyscy niedobrzy tylko nie oni. Pytam, co zrobili w tym kierunku by zapewnić sobie lokum, nic dosłownie nic!!!!!
normalny
2025-01-21 21:56:50
To może ktoś by przejechał się kiedyś z władz albo z redakcji i pooglądał drogi w Targowskich Dziurach, Ruskach Wielkich, Julianowach itp bidach. Toć to jakaś tragedia te tereny
Tytus
2025-01-21 19:18:18
Zamiast siedzieć na portalach internetowych i popadać w coraz to większą psychozę strachu spowodowaną samo odizolowaniem od ludzi, zachęcam mieszkańców do spacerków, zapewniam że da się oddychać i żyć. Chorzy ludzie.
2025-01-21 19:13:52
Droga Dźwiersztyny-Witowo nielegalna ścinka i kradzież drzew.
2025-01-21 15:49:32
Nazwa do zmiany
Gabi
2025-01-21 15:28:33
No nie licho 1200 akcyzy za 1 kg tytoniu to za 1g wychodzi 1,2 zł czyli 12 zyla z paczki fajek to akcyza. Państwo po prostu okrada z pieniędzy biednych palaczy.
palacz bezakcyzowy
2025-01-21 10:21:18
Panie Wiesławie, kiedy napisze Pan felieton zachęcający Polaków do zjednoczenia się, przeciwko naszemu prawdziwemu wrogowi?
Polak
2025-01-21 07:22:24
Przypominam że udział w \"grze\" mogą wziąć tylko i wyłącznie osoby wyszczepione.
2025-01-21 07:19:01
Pechowa jest ta liczba 33.
Lata Chrystusowe.
2025-01-20 18:59:29
Rewelacja! Coś niesamowitego! Brawo brawo brawo!
Jans
2025-01-20 18:20:50