Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka


Ozdobiłem swój kapelusz błyskawicą Strajku Kobiet. Obserwuję reakcje na mój prowokacyjny feminizm. Pod Kauflandem starszak niewiele ode mnie młodszy, chyba konserwatysta, bo ubrany swobodnie w stylu polish casual. Niczym Sam Prezes. Łypie na mnie podejrzliwie zza zsuniętej na brodę maski. Uśmiecham się do niego życzliwie. Ucieka wzrokiem. Ale w Jysku, gdzie się udałem po czteropak wieszaków, pierwszy bonus. Przede mną młoda kobieta. Przychodzi jej kolej do kasy. Uśmiecha się do mnie uśmiechem ciepłym jak te kołdry zimowe, których naręcze ma przed sobą...- Proszę..

- Ale pani jest przede mną.

- Chętnie poczekam – odpowiada z kolejnym uśmiechem, spoglądając wymownie na mój kapelusz.

 

Zbudowany porcją życzliwości idę na pocztę polską wysłać polecony. Kwitek nagryzmoliłem w domu, żeby nie spowalniać. Wiadomo, media coraz mniej wolne, a nasza droga poczta coraz wolniejsza.

 

Stuk, puk. Te pieczątki paniom z okienka pewnie się śnią po nocach. Tym razem idzie szybko i sprawnie. Lud stoi karnie w covidowych odstępach. Wszyscy w maseczkach. I raczej nie młodzi. 60+, rzadziej 500+.

 

Wysyłam sprawnie. Płacę bezdotykowo. Pani za szybą unosi głowę, spogląda i znowu widzę ten uśmiech.

 

Pierwszy taki pamiętam z kobiecego strajku sprzed paru lat. Poszliśmy z żoną. Ja na czarno. Czyli demonstracyjnie. Choć z drugiej strony przeważnie jestem na czarno, szczególnie teraz. Kiedy się okazało, że czarne jest białe, to właściwie wszystko jedno. Ale do czerni strajkowej jestem dopasowany. Dochodzimy na plac Konstytucji. A tam uśmiechem wita mnie piękna kobieta w czerni. Tyłem do tłumu. Może nawet nie ona taka piękna, tylko ten uśmiech. Taki, co się zdarza tak rzadko, że na palcach obu rąk można zliczyć.


Reklama

 

Wychodzę z poczty rozzuchwalony życzliwością i rzucam do kolejki głośne i wesołe „do widzenia”. Martwa cisza, oczy wpatrzone w ścianę, zamaskowane twarze. Nie biorą do siebie. Nie chcą mnie widzieć. Niewidzialny jestem. Może oni żyją faktycznie w jakimś innym wymiarze?

 

Nie chodzi mi tylko o wyłudzanie uśmiechów za pomocą sympatycznego gadżetu. Autentycznie solidaryzuję się z aspiracjami i żądaniami kobiet. Żyją od tysięcy lat w świecie urządzonym przez mężczyzn.

 

Tradycja. Ci, którzy walczą o jej przetrwanie, są skazani na porażkę. Nawet słów używają, które sto lat temu były już anachroniczne. „Cnoty niewieście”. Boy by się uśmiał.

 

Wyliczono, że w polskim rządzie jest dziesięć razy więcej Michałów i Andrzejów niż kobiet. Podobno jest tylko jedna.

 

Tradycyjna rola męska to rywalizacja. Rywalizacja to walka, w której zwycięzca, samiec alfa, jest jeden. Reszta to przegrani. I ta reszta jest sfrustrowana. Osiemdziesiąt procent samobójców to mężczyźni. Najwyraźniej trudno im sobie poradzić z zadaniem, jakie na nich tradycja nakłada.

Reklama

 

Kobiety rzadziej popełniają samobójstwa. Bardziej dbają o życie. Swoje i bliskich. Żyją dłużej, bo częściej szukają pomocy nie tylko w poradniach, ale wśród przyjaciół.

 

Ci którzy twierdzą, że są uprzywilejowane, bo wcześniej odchodzą na emeryturę, nie zauważają, że w tym czasie najczęściej biorą na swoje barki bycie babcią. Niby już nie pracują, ale gdyby pewnego dnia wszystkie zastrajkowały, nie tylko wnuki, ale i gospodarka zostałaby sierotą.

 

W tej roli także dziadkowie spełniają się coraz częściej, jednak rzadziej od kobiet. Ale to się wszystko nieuchronnie zmienia. Kiedy pięćdziesiąt lat temu, kiedy jako bardzo młody ojciec wychodziłem w Szczytnie na spacer wózkiem z moją córeczką, budziłem niezdrową sensację.

 

Dzisiaj coraz częściej widzę młodych ojców okazujących czułość swoim dzieciom. To dobry widok. Czułość wraca do łask nie tylko za sprawą naszej noblistki.

 

Jerzy NiemczukKomentarze do artykułu

Gość

Jak ja kocham tych prawdziwych patriotów o polskich nazwiskach. Cieszmy się, że od czasu do czasu odwiedzi nasz powiat ktoś, kto ma trochę szerszy punkt widzenia.

Przyjaciel ludu

Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama