Niedziela, 18 Maj
Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery -

Reklama


Reklama

Myśliwski Żbik ze Złomem (zdjęcia)


Koło Łowieckie Żbik zostało nagrodzone najwyższym możliwym myśliwskim odznaczeniem – Złomem. To wyróżnienie nadało szczególną rangę obchodom 65-lecia działalności koła. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafii Świętego Krzyża w Szczytnie.  Ale to nie jedyne wyróżnienie, które trafiło tego do myśliwych ze Żbika.


  • Data:

- Na podstawie dokumentów i wspomnień najstarszych kolegów ustalono, że Koło Łowieckie „Żbik” powstało we wrześniu 1953 roku przy Komendzie Powiatowej MO w Szczytnie – mówi Bolesław Woźniak, myśliwy ze „Żbika”.

 

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o łącznej pow. 13,5 tys. ha, w tym powierzchni leśnej 3,5 tys. ha. Poluje się głównie na zwierzynę grubą jelenie, dziki, sarny - najliczniej występujące. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem są lisy oraz coraz liczniejsze zające. Koło uczestniczy w odnowie populacji kuropatwy, co roku w obwody jest wypuszczane ok. 100 szt. ptactwa.

 

Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg statutu PZŁ, prawa łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich. W celu utrzymania oraz podniesienia aktywności członków i nagradzania za pracę – Zarząd Koła w 2011 r. wprowadził medal Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, z biegiem czasu odznaczenie nadawano nie tylko myśliwym w kole, ale równie osobom spoza koła. Drugim znaczącym wyróżnieniem dla członków koła, ustanowionym w 2014 roku, jest Honorowy Kordelas. Nie samymi polowaniami i odznaczeniami Żbik żyje. Na pewno warta podkreślenia jest wieloletnia już współpraca ze szkołą podstawową w Klonie, na której korzystają dzieci i myśliwi, ale przede wszystkim zwierzyna i przyroda.


Reklama

 

Niewątpliwie wszystkie odznaczenia, zarówno rangi krajowej, jak i wojewódzkiej cieszyły ich nowych posiadaczy. Jednakże szczególny ceremoniał i wartość dla myśliwych ma pozornie zwykły kordelas. Jego przyznanie to dowód najwyższego uznania ze strony myśliwskiej braci. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji rycerskich, a kordelas pełni tutaj rolę miecza.

 

Tak jak rycerzy obowiązywał rycerski kodeks honorowy, tak i myśliwy powinni kierować się kodeksem etycznym w stosunku do przyrody, zwierzyny i braci myśliwskiej. W oczach członków KŁ Żbik w swoim łowieckim życiu tym zasadom wierni byli Czesław Przychodko, Kazimierz Samojluk oraz Henryk Wichowski. I ich właśnie, zgodnie z całym ceremoniałem, uhonorowano kordelasami.

 

Pozostałe odznaczenia otrzymali:

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej: Jan Balicki, Kazimierz Kiedrowski, Krzysztof Buła.

Reklama

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej: Adam Domian, Janusz Tabęcki.

Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej: Stanisław Gąska, Mirosław Buła, Krzysztof Drężek, Łukasz Grzyb, Stefan Grzyb.

Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur: Jan Balicki, Henryk Białczak, Adam Domian, Tadeusz Tomaszek.

Medal Zasłużony dla Okręgu Ostrołęckiego: Łukasz Różański, Zbigniew Różański, Dariusz Domian, Tadeusz Domian, Bolesław Woźniak.

Zasłużony dla Koła Łowieckiego Żbik: Klaudiusz Woźniak.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama