Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Mieszkańcy nauczyli kultury radnych?


Po fali krytyki mieszkańców i mediów miejscy radni diametralnie zmienili swój sposób bycia. Podczas ostatniej sesji obrady przebiegały w pełnej kulturze, bez prywatnych zaczepek i „wycieczek”. Okazuje się, że można być kulturalnym i dyskutować merytorycznie nawet o trudnych sprawach.

 Ostatnią sesją oglądało się naprawdę z przyjemnością – napisał do „Tygodnika Szczytno” Tadeusz Kaczmarczyk. - Debata była konkretna, na temat, a głosowania przebiegały sprawnie. Nie było żadnych niepotrzebnych pyskówek. Obrady sesyjne oglądam online od jakiegoś czasu i przyznam, że byłem naprawdę zażenowany dotychczasowym ich poziomem. Mam nadzieję, że ten nowy będzie utrzymany do końca kadencji.

 

„Wersal” z jednym mankamentem

 

- Ja naprawdę wierzę w naszych radnych. I przyznam, że ten hejt, który spływa na nich, na nas, nie jest sprawiedliwy - komentuje Tomasz Łachacz, przewodniczący rady. - Radni mają różne spojrzenia na różne sprawy i to dobrze. Ważne jednak, aby argumentowali swoje zdanie kulturalnie i merytorycznie. Zawsze o to apeluję. Ostatnia sesja pokazała, że można dyskutować kulturalnie. Bardzo się z tego cieszę. Ale też nie, aby nasza rada stała się „niema” i bezkrytycznie wszystko akceptowała. Mamy swoje pomysły, które nie zawsze są zbieżne z pomysłami urzędników i burmistrza. Bywa to kreatywne i prorozwojowe.

 

- Radni starali się trzymać fason, co wzbudziło też moje zdumienie – dodaje Paweł Krassowski, miejski radny, który już niejednokrotnie apelował do swoich kolegów i koleżanek o wyższy poziom debaty. - Wytrwali niemal do końca sesji. Niemal, bo atmosfery nie wytrzymała koleżanka Beata Boczar, która dołożyła nieco dziegciu do tej sielanki. Niepotrzebnie zaatakowała niektórych radnych, którzy nie pojawili się na jej komisji budżetu. Nieobecności po prostu się zdarzają i tyle. Nie było powodu do aż takiego ataku i to bezpośrednie napiętnowanie klubami PiS i PSL. Było to nieładne.


Reklama

 

Na szczęście całą sytuację szybko opanował przewodniczący rady Tomasz Łachacz i uciął niepotrzebną dyskusję.

 

Zgodne decyzje

 

Radni na ostatniej sesji zajęli się między innymi zmianami do budżetu na 2021 rok. Uchwała została przyjęta. Nadali imię nowej ulicy w Szczytnie – Żaglowej (jest to uliczka łącząca się z ulicą Pasymską i biegnie w stronę budowanego osiedla mieszkaniowego nad Jeziorem Domowym Dużym). Radni przyjęli też program współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Zmienili statut Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szczytnie. Zatwierdzili objęcie udziałów z istniejącej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej „KZN – Północ” Sp. z o.o.. Zmienili też składy osobowe niektórych stałych komisji rady.

 

Dyskutowany podatek „ciężarowy”

 

Najbardziej kontrowersyjną była uchwała zwiększająca stawki podatku od środków transportu. Ale i w tym przypadku dyskusja przebiegała bardzo kulturalnie. Rozpoczął ją radny Andrzej Dziuban. - Rozumiem, że budżet miasta potrzebuje pieniędzy, ale przedsiębiorcy zostali bardzo dotknięci covidem i dlatego proponuję, aby nie podejmować dziś uchwały podnoszącej stawki podatku – przekonywał. - Niech te pieniądze jeszcze zostaną we kieszeniach przedsiębiorców.

 

Z kolei radny Rafał Kiersikowski dopytywał burmistrza, czy ta decyzja była konsultowana z radą gospodarczą działająca przy burmistrzu?

Reklama

 

- Nie była – odparł mu krótko burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

Skarbnik Alina Gajkowska wyjaśniła radnym, ile podmiotów uchwała dotknie i jaki będzie z niej wpływ do budżetu. - Mamy 84 takich podatników – mówiła. - Projekt uchwały był zamieszczony na naszym BIP i osoby zainteresowane mogły się z nią wcześniej zapoznać. Nie było żadnych uwag. Średnio stawki wzrosną o 10 procent, co w skali roku z tego podatku zwiększy wpływy do budżetu o około 35 tys. zł.

 

Lepiej powoli niż skokowo

 

Radna Anna Rybińska dociekała, kiedy była ostatnia taka podwyżka. - Takie podwyżki należało robić powoli, małymi krokami, a nie od razu tak dużą – mówiła. - Bo to podobna sytuacji do śmieci. Podwyżek nie było, a teraz szykuje się ogromna. Tak być nie może.

 

- Każda podwyżka wzbudza kontrowersje, ja też jestem zwolennikiem, aby podwyższać co roku, małymi kroczkami, bo takie podwyżki są mniej uciążliwe, ale na to nie było wcześniej też przyzwolenia radnych – przypomniał Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

Ostatecznie uchwała weszła w życie. Za głosowo 9 radnych, przeciw było 8, a 3 się wstrzymało.

 

 Komentarze do artykułu

marco

Zbyt długo było miło i kulturalnie, pani Boczar? Jak widać, to nie pani \"klimaty\". Najlepiej, gdy można komuś dokopać, kogoś opluć i oczywiście zawzięcie bronić burmistrza, bez względu na to, jak kuriozalne włodarz ma pomysły.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama