Wtorek, 3 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Kwalifikacja wojskowa w powiecie: Czy wciąż istnieje obowiązek służby wojskowej?


W naszym powiecie trwa kwalifikacja wojskowa. Do stawienia się przed komisją zostali wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 r.; mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którym nie nadano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Kwalifikacja potrwa do końca maja. Odbywa się ona w szkolnych Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie.



Obowiązkowi kwalifikacji podlegają także urodzone w latach 1999–2004 mające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach.

 

Chodzi o kwalifikacje wymagane, by wykonywać zawody medyczne, weterynaryjne, morskie i lotnicze, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów i tłumaczy.

 

 

Na kwalifikację powinny się stawić także osoby, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby, obowiązek ten dotyczy osób, które w bieżącym roku kończą 60 lat.

 

 

Stawiający się do kwalifikacji otrzymają, zgodnie z nowymi przepisami książeczka wojskowa jest wręczana tym, którzy zdecydują się wstąpić do wojska.


Reklama

 

 

Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o obronie ojczyzny powierzyła nadzór nad kwalifikacją ministrowi obrony, wcześniej sprawował ja minister spraw wewnętrznych.

 

 

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.

 

 

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej muszą przedstawić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, a w przypadku braku możliwości stawienia się w terminie określonym w wezwaniu przedstawiać dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się. Komisji lekarskiej należy przedstawić posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Reklama

 

 

Warto zaznaczyć, że osoby, które nie stawią się na kwalifikacje wojskowe lub uniemożliwią ich przeprowadzenie, mogą zostać ukarane grzywną lub inną karą administracyjną. Dlatego też należy pamiętać o obowiązku stawienia się na kwalifikacje i dostarczeniu wymaganych dokumentów oraz badań medycznych.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama