Powiat szczycieński kryje w sobie fascynujące historie, które nierzadko miały wpływ na losy całego regionu. W ramach nowego cyklu, historyk, nauczyciel i pasjonat – Witold Olbryś – zabiera nas w podróż w przeszłość.
Reklama Orbisu
PRL kojarzy nam się z szarością. W Szczytnie istniał jednak pewien kolorowy akcent, który starsi mieszkańcy pamiętają bardzo dobrze – była to wymalowana na ścianie budynku przy ul. Polskiej kolorowa lokomotywa, reklama Orbisu.
W zasadzie ja też powinienem ją pamiętać, bo zapamiętałem, jak pod koniec lat 80., będąc z rodzicami i rodzeństwem na lodach (lody u Mączki), które kupowało się w budce stojącej pod tą właśnie ścianą. Widocznie jednak w tamtym czasie bardziej interesowały mnie lody niż jakaś reklama.
Lokomotywa przetrwała prawie do końca lat 90. W lokalnej prasie znalazłem nawet poświęcony jej artykuł. Jego autor określił ją jako kiczowatą. Zdjęcie reklamy autorstwa Andrzeja Rzepeckiego.
Więcej zdjęć reklamy na blogu: https://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/2025/01/reklama-orbisu.html
Przeździęk Mały / Klein Dankheim – 12.11.1938 rok.
Zdjęcia ze zbiorów M. Rawskiego.
Bardzo lubię ślubne fotografie. Ukazują one, jak zmieniała się moda, ponieważ wszyscy uczestnicy tych uroczystości starali się ubrać jak najlepiej. Przeździęk Mały to położona na uboczu wieś, która interesowała etnografów jeszcze po II wojnie światowej. Można było tam spotkać ciekawe przykłady drewnianego budownictwa. Niewykluczone, że część widocznych na tym zdjęciu osób mieszkała w drewnianej, krytej strzechą chacie.
Na prezentowanej tu fotografii widzimy Mazurów ubranych w zasadzie w stroje miejskie. Panowie młodzi mają cylindry, panie – modne sukienki. W rękach trzymają wiązanki kwiatów, najpewniej z kwiaciarni w Szczytnie lub w Wielbarku (nie jestem pewien, czy w Wielbarku działała kwiaciarnia). Nawet rodzice młodych są ubrani nowocześnie, chociaż ich własny ślub zapewne wyglądał zupełnie inaczej.
No właśnie, jak wyglądały mazurskie śluby i wesela przed I wojną światową? Czy zachowały się z nich jakieś zdjęcia? Wydaje mi się, że nie. To nie był temat, który interesował ówczesnych fotografów.
Źródło: Mazury i okolice - historia, zabytki i archiwalia
Fot. Ze zbiorów Witolda Olbrysia
Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek przedwojenne i powojenne przedmioty związane z historią powiatu szczycieńskiego i chciałby mi je sprzedać lub przekazać, proszę o kontakt mailowy (witoldo125@tlen.pl), przez facebooka lub telefonicznie – numer dostępny w redakcji. Interesują mnie przedmioty sprzed 1945 roku, jak i te powojenne.
Zbieram zdjęcia (przedstawiające budynki, wydarzenia, wycieczki, a także codzienne życie mieszkańców oraz śluby, wesela, życie rodzinne, zdjęcia szkolne i inne). Kolekcjonuję wszelkie przedmioty z nazwami miejscowości z obszaru powiatu szczycieńskiego oraz stare wycinki prasowe.
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25