Czwartek, 18 Sierpień
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -

Reklama


Reklama

Jubileusz Banku Spółdzielczego w Szczytnie (sprawdź szczegóły)


Wielkie, dwudniowe świętowanie w dniach 17-18 września szykuje mieszkańcom naszego Powiatu Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Obchody jubileuszu 111 lat swojej działalności charakteryzują się oryginalną liczbą – bo trzema jedynkami. Szczycieński Bank Spółdzielczy jest niewątpliwie najstarszą finansową instytucją w naszym powiecie a nawet w województwie Warmińsko-Mazurskim o najdłuższej i chlubnej historii. O tej historii, dniu dzisiejszym i obchodach 111-rocznicy rozmawiamy z prezesem Krzysztofem Karwowskim.Ostatnie stulecie to aż dwie światowe pożogi i mimo to Bank liczy sobie już 111 lat?

 

Czujemy się i w rzeczywistości jesteśmy spadkobiercami Mazurskiego Banku Ludowego, który powstał w Szczytnie dokładnie 18 września 1910 roku. Oczywiście, że podczas obu wojen bankowa działalność była zawieszona, a po wojnach, głównie po drugiej, Bank podlegał różnym prawnym i organizacyjnym transformacjom. Niemniej przetrwało to, co najważniejsze i to co niezmiennie kultywujemy: ideę lokalnej spółdzielczej bankowości, cele i misje naszego działania, takie, jakie przyświecały twórcom banku w 1910 roku. Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest dziś w pełni nowoczesną instytucją na miarę XXI wieku, i wciąż też jest tym, czym był Mazurski Bank Ludowy – instytucją wspierającą lokalną społeczność tak, by każdemu – zarówno osobom fizycznym, firmom a także Jednostkom Samorządu Terytorialnego – zapewnić możliwości rozwoju.

 

I to jest właśnie misja Banku?

 

Dokładnie. Tak samo dziś, jak ponad sto lat temu. Mazurski Bank Ludowy był często jedynym wsparciem dla ludności polskiej zamieszkałej na Mazurach, w Szczytnie, kiedy działania germanizacyjne ówczesnych władz nabrały rozpędu, stały się wyjątkowo dotkliwe, a bycie Polakiem – wręcz niebezpieczne. Bank Spółdzielczy w obecnym kształcie i w obecnej rzeczywistości nie ma już do czynienia z tak drastycznymi sytuacjami, niemniej wciąż zdarza się nam wspierać, np. lokalne przedsiębiorstwa, gdy ich sytuacja finansowa chwilowo się pogarsza, a banki komercyjne odmawiają wsparcia. My podejmujemy to ryzyko, oczywiście na akceptowalnym poziomie, bo lokalna gospodarka i jej rozwój są dla nas równie ważne, a niekiedy i ważniejsze, niż własne korzyści. Mazurski Bank Ludowy udzielał pożyczek i kredytów Polakom, których byt był zagrożony. Wspierał tym samym ich poczucie przynależności i tożsamości narodowej, dawał nadzieję na lepsze jutro. Bank Spółdzielczy, zarówno w swoich codziennych działaniach, jak i swoją aktywnością we wszelkich innych sferach życia lokalnej społeczności, stara się robić podobnie.

 

Coś w tym jest. Bank ma swój wkład w większość wydarzeń, jakie mają miejsce na terenie powiatu, czy to sportowych, kulturalnych czy charytatywnych.

 

To też forma działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, a jednocześnie, można powiedzieć, forma podziękowania mieszkańcom powiatu za to, że są z nami. To przecież dzięki temu, że klienci tak chętnie i licznie korzystają z naszych usług, rozwijamy się i w efekcie stać nas na takie działania. Nasza zasada działania polega na tym, że częściowo dzielimy się tym co uzyskaliśmy od klientów poprzez sponsorowanie ważnych przedsięwzięć i wydarzeń dla okolicznych mieszkańców.

 

Planowana impreza jubileuszowa to też sposób na okazanie tej wdzięczności?

 

Oczywiście! Chociaż nie tylko. Postanowiliśmy pokazać, że Bank jest instytucją wszechstronną: umiemy nie tylko finansować takie wydarzenia, ale je też i organizować (śmiech). Jubileusz, w ramach którego zapewniamy naszym klientom i wszystkim mieszkańcom powiatu moc najróżniejszych atrakcji, to przecież także doskonała okazja do promocji naszego Banku. I można by wskazać jeszcze jeden aspekt. Po pandemicznych ograniczeniach, po wielu miesiącach zamknięcia w domach, braku kontaktu z innymi, ludzie potrzebują powrotu do normalności, zabawy i rozrywki, by jak najszybciej odreagować czas strachu, by zregenerować często mocno nadszarpniętą psychikę. Zapewniając rozrywkę i moc atrakcji pokazujemy, jak bardzo jesteśmy związani z lokalną społecznością, jak bardzo jest ona dla nas ważna i bliska w każdej sytuacji, w każdym przejawie codzienności.

 

Może więc parę słów o tych atrakcjach...

 

Piątek, 17 września, Zapraszamy mieszkańców, naszych klientów i nie tylko, na dwa darmowe seanse filmowe w kinie CinemaLumiere: film familijny „Wojna z dziadkiem“ dedykowany dla najmłodszych oraz film „Teściowie“ komedia polska w gwiazdorskiej obsadzie dla nieco starszej widowni.

Przygotowaliśmy 400 voucherów – wejściówek, które będziemy rozdawać za pośrednictwem naszych placówek i szkół. Część z nich będzie do pobrania ze strony https://ebilet.bsszczytno.pl/ po wpisaniu kodu promocyjnego, który znajdą Państwo na naszym Facebooku.

 

W sobotę, 18 września,odbędzie się piknik rodzinny na plaży miejskiej w Szczytnie i w jej okolicach. Strażacy zmierzą się ze strongmenami, swoje umiejętności zaprezentują płetwonurkowie, młodzi piłkarze rozegrają turniej, przewidziane są różne konkursy i zawody rodzinne, będzie też obecny nasz ambasador – rajdowiec Radosław Typa, w towarzystwie swojego wyścigowego samochodu., który będzie można obejrzeć z bliska a być może nawet zasiąść za kierownicę.Umilać czas będzie nam muzyka i występy na scenie m.in. Mazur Kids, Sławomir Staszak, Kreolia i Stashka. Proszę zwrócić uwagę, że do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy artystów związanych z naszym powiatem. To też forma realizacji idei, jaka towarzyszy Bankowi od 111 lat .Działamy lokalnie i promujemy też lokalnie, bo Szczytno i cały nasz Powiat może się poszczycić wieloma utalentowanymi osobowościami. Nie musimy sprowadzać ich z Warszawy czy Krakowa, mamy swoich, artystów, którymi możemy się pochwalić i ich promować.

Jednocześnie już dziś możemy zapowiedzieć, ze obchody 111-lecia nie skończą się 18.09.2021r.. Przygotowaliśmy jeszcze jedną atrakcję , o której poinformujemy już wkrótce.

Tymczasem serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnej zabawy w dniach 17 i 18 września.

 

Szczegóły na stronie https://111lat.bsszczytno.pl/.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama