Ryba jest dobra na wszystko, Jedz ryby będziesz zdrów – to nie tylko kampanie rządowe promujące spożywanie ryb. To także hasła z projektu 2016 -1-PL01-KA202-026536 Erasmus+ „Warmia- Mazury, Umbria, Dalmacja – smaki regionów” realizowanego przez trzy europejskie szkoły. Jedną z nich był Zespół Szkół nr 2 im Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie.
Erasmus + Europejski poziom kształcenia
Projekt skierowany był do uczniów i nauczycieli ze szkół w Splicie (Chorwacja), Spoleto (Włochy) i Szczytnie. Ze strony polskiej uczestniczyli uczniowie z klas kształcących się w zawodach kelner oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych, czyli praktycznych i teoretycznych umiejętności uczestników w zakresie przygotowywania potraw z ryb i owoców morza.
Ryby po włosku, chorwacku i polsku
Najważniejszą częścią przedsięwzięcia były zajęcia warsztatowe, które odbyły się w każdym z miast uczestniczących w projekcie.
Pierwszym etapem działań była szkoła w Spoleto, gdzie w kwietniu 2017 wszyscy się spotkali. Zapoznano się tam z szerokim asortymentem ryb śródziemnomorskich. Warsztaty były doskonałym sposobem poznania nowych produktów, technik kulinarnych i smaków. Wspólnie, ale pod czujnym okiem nauczycieli włoskich, wykonywano regionalne potrawy z owoców morza (ośmiornice, kalmary, mątwy, mule) oraz ryb morza śródziemnego (m.in. tuńczyk, miecznik, makrela) .
- Codziennie wykorzystywaliśmy świeże ryby i owoce morza – mówi Michał Denesiuk, nauczyciel zawodu z ZS2 w Szczytnie - Dużym plusem warsztatów była możliwość pracy z surowcami w Polsce niedostępnymi – dodaje -Mogliśmy wszystkiego dotknąć, przeprowadzić obróbkę od początku do końca, aby wydobyć z surowca to, co najlepsze.
W październiku 2017 r. uczestnicy projektu przyjechali do Szczytna. Tu uczyli się przygotowywać tradycyjne oraz regionalne potrawy z ryb, mięczaków i skorupiaków z polskich jezior i rzek. Warsztaty prowadzili nauczyciele ZS2 w Szczytnie: Agata Durska, Monika Gajownik i Michał Denesiuk. Program działań projektowych wzbogacono, zapraszając gościnnie szefa kuchni Michała Pezdę oraz Elżbietę Łapińską- rodowitą Mazurkę. Udostępnili oni własne receptury i poprowadzili warsztaty. Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach w Pomorskiej Akademii Kulinarnej oraz w gospodarstwie agroturystycznym „Tusinek".
Goście z Włoch i Chorwacji podkreślali, że dziesięć dni spędzonych w naszej szkole to był czas ciężkiej pracy, zdobywania nowych umiejętności i wiedzy- wspomina Urszula Krauze, nauczycielka uczestnicząca w projekcie.
W kwietniu 2018 r. odbył się ostatni etap zajęć warsztatowych, tym razem w Splicie. Gospodarze byli odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatów dotyczących świeżych owoców morza, ich obróbki wstępnej, przygotowania potraw regionalnych różnymi, tradycyjnymi technikami kulinarnymi. To tam pod okiem chorwackich szefów kuchni powstawały dania z owoców Morza Adriatyckiego, takich jak: sardela, mątwa, kałamarnica, ośmiornica czy nawet rekin (!).
Było warto!
Uczniowie wydają się być zadowoleni z tego, czego się nauczyli. Tak relacjonują swoje wrażenia:
- Po raz pierwszy mogłem doświadczyć specyficznych dla regionu Dalmacji technik, takich jak otwieranie małż czy wydobywanie tuszu z mątwy –zauważa Filip Malanowski, uczestnik projektu.
- Wydobywałem tusz z mątwy czy otwierałem ostrygi - dodaje Daniel Samsel, dla którego było to nowe doświadczenie. - Mogliśmy również te ostrygi flambirować.
- W Polsce pracowaliśmy na surowcach regionalnych, ale zapomnianych - mówi Klaudia Orzołek– Były to raki i ślimaki z kuchni warmińskiej.
Uczniowie i nauczyciele z trzech partnerskich szkół poznali nowe smaki, surowce i techniki kulinarne, wymienili cenną wiedzę i doświadczenie.
- Założenia projektu zostały zrealizowane – podsumowuje Renata Kaczmarczyk, koordynatorka – Ale to nie wszystko. Powstała książka kucharska, zawierająca receptury na potrawy z ryb i owoców morza regionów Warmii, Mazur, Umbrii i Dalmacji, która ma trzy rozdziały: ryby słodkowodne, ryby morskie i owoce morza oraz branżowy międzynarodowy słownik językowy. Książka jak i słownik będą dostępne na stronie internetowej szkoły (zs2.powiatszczycienski.pl), stronie projektu (www.flavoursofregions.esy.es), platformie etwinning.pl oraz otwartych zasobach edukacyjnych. Książka kucharska - dodaje pani Renata - zawiera ciekawe i sprawdzone receptury wypracowane w trzech państwach. Myślę, że może z nich korzystać każdy czytelnik „Tygodnika Szczytno”.
Włochy, Polska i Chorwacja w turystycznej odsłonie
Projekt to nie tylko doświadczenia zawodowe ale również kulturowe i językowe. Uczestnicy projektu brali udział w szkoleniach językowych na których doskonalili zawodowy język angielski w zakresie przygotowania potraw z ryb i owoców morza oraz zdobyli podstawy języka włoskiego, chorwackiego i polskiego. Zajęcia lingwistyczne prowadzone były w innowacyjny sposób – poprzez muzykę i śpiew.
Poza nauką uczestnicy projektu mieli też możliwość zwiedzenia największych atrakcji turystycznych regionu Umbrii, m.in. Asyżu, Orvieto, Perugii a w drodze powrotnej Watykanu. Wszyscy uczestnicy są pod wrażeniem urokliwego, słonecznego Spoleto i górzystych krajobrazów Umbrii.
W Polsce naszym gościom pokazaliśmy uroki Warmii i Mazur, Warszawę i Gdańsk . Natomiast w Chorwacji mogliśmy zobaczyć Park Krajobrazowy- Krka, mieliśmy możliwość zwiedzania Splitu i Zadaru z przewodnikiem. Zatem w projekt wpisane było również poznawanie kultur i historii naszych krajów.
- Mieliśmy okazję przyjrzeć się zachowaniom przedstawicieli poszczególnych państw– dodaje Paweł Lutrzykowski, koordynator projektu – Poznaliśmy Włochów, których ekspresyjność wiodła prym w śpiewach i tańcach, Chorwatów prezentujących w każdej sytuacji wysoką kulturę osobistą, a oni mieli okazję poznać nas, Polaków, na których gościnność i niekłamaną chęć niesienia pomocy zawsze można liczyć.
Zdobyte umiejętności szansą na rynku pracy.
Potwierdzeniem umiejętności zawodowych, kulturowych i językowych są certyfikaty. Najważniejszym potwierdzeniem zdobytych przez uczestników umiejętności zawodowych jest Europass Mobility z formalną oceną zdobytych umiejętności- Ecvet. Dokument ten jest wydany w dwóch językach, narodowym i angielskim. Dla potencjalnych pracodawców dokument ten wyszczególnia zdobyte umiejętności ze sporządzania ryb i owoców morza na świeżym surowcu. Potwierdzeniem umiejętności i kwalifikacji językowych jest otrzymany przez uczestników paszport językowy. Uczniowie uzyskali również cenne umiejętności związane z przygotowaniem własnego cv w języku narodowym i angielskim, co pozwoli poruszać się na rynku pracy.
Projekt zakładał również wymianę doświadczeń pedagogów. Nasi nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach, na których poznali metodologię i system szkolenia zawodowego we Włoszech i w Chorwacji w celu jak najbardziej efektywnego kształcenia zawodowego. Szkoła pracuje na programach autorskich w kształceniu zawodowym, zwiększono ilość godzin przeznaczonych na ryby i owoce morza, wprowadzono poznane techniki pracy na rybach i owocach morza.
- Doświadczenie zdobyte w trzech krajach niewątpliwie podnosi jakość kształcenia zawodowego, co wyróżnia naszych uczniów na rynku pracy – zauważa dyrektor szkoły, Alina Niezgoda - Realizacja projektu rozwinęła umiejętności zawodowe uczestników, pozwoliła nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, które są wartością dodaną.
No tak, wicestarosta zajmuje się drobiazgami. Wstyd dla tych radnych którzy go wybrali na to stanowisko.
kozaostra.
2025-04-29 12:22:59
Kamilku kochany, coś niesmacznego na śniadanie? Źle w życiu wiecznym malkontentom, uśmiechnij się, dobrze?
Marlena
2025-04-29 09:30:32
Nowe ulubione miejsce mieszkańców? Tak, że Złodziejowa będą tam chodzić i odpoczywać...
Kamil
2025-04-29 08:03:36
Panowie spuście z tonu Jake 600 uczestników komuna wróciła zagonili wszystkich uczniów z całej gminy.istni towarzysze z PRl wstydu !!!! Na pewno komentarz nie zostanie opublikowany bo tygodnik to tuba propagandowa
Marek
2025-04-27 22:03:33
Trzeba było przeszukać samochód!
2025-04-27 10:48:23
Poznałem Roberta za czasów, kiedy jeszcze woził panny skuterem Simson. Fajny spokojny chłopak. Oczytany, zatem zawsze był temat do rozmowy. Nawet gdy był krótka i spontaniczna. Nigdy się nie wywyższał. W rozmowach nie czułeś, iż człowiek, z którym rozmawiasz, ma lepiej sytuowanych rodziców. To bardzo rzadka, by nie powiedzieć wymierająca zaleta osobowości. W trakcie mszy leciały łzy. Nawet tym, którzy nie mogli znać Roberta. Tak jak łapał za serce w rozmowie, tak i teraz z góry. Jeszcze raz w imieniu moim oraz moich znajomych, którzy Roberta poznali, przesyłamy rodzicom szczere kondolencje. Siły i spokoju ducha.
TOMASZZ
2025-04-27 09:41:32
Ostatnio same awantury między braćmi. Swoją drogą poziom społeczeństwa zaczyna szorować po dnie...
Jan
2025-04-26 10:49:34
Tytuł wskazuje,żeby sąsiadka podzieliła się. Najlepiej z nierobami.
Miliarder w duchu,nie w portelu.
2025-04-26 10:00:46
A z synalka też Pan radny jest dumny? Nic tylko pogratulować takiego dziecka.
87
2025-04-25 19:17:59
Brawa dla Kamila! Takie zachowanie powinno być wzorem dla każdego!
Frugo
2025-04-25 19:00:27