Jest w końcu szansa na to, by tzw. rolnicza folia i inne odpady powstające przy produkcji rolnej zostały właściwie zlikwidowane. Jak dotąd był to dla rolników bardzo poważny problem. W tym także finansowy.
Rozwiązaniem problemu może być program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany do samorządów. System dofinansowania utylizacji rolniczych odpadów zbliżony jest do tego, jaki stosowany jest przy likwidacji azbestu.
Informację dla rolników o takich możliwościach zamieściła, między innymi gmina Rozogi.
- Również przystępujemy do tego programu mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Wnioski, które rolnicy muszą wypełnić, przekazaliśmy im za pośrednictwem sołtysów. Zależy nam na tym, aby z rysujących się możliwości skorzystało jak najwięcej gospodarstw rolnych.
Jeśli gminom uda się pozyskać środki, pokryją one w stu procentach koszty likwidacji odpadów. Dotyczy to nie tylko folii, stosowanej m.in. przy belowaniu siana czy kiszonek, ale także sznurka, które te bele zabezpiecza czy opakowań po nawozach. A w wielu gospodarstwach, szczególnie tych wysokoareałowych, liczba takich odpadów jest niebagatelna.
Rolnicy muszą jedynie wypełnić przygotowane dla nich w gminach wnioski oraz załączyć oświadczenia, mówiące m.in. o ilości odpadów. Na podstawie tych wniosków samorządy wyliczą koszty i sporządzą jeden wniosek o dofinansowanie składany do NFOSiGW.
- Zbiór i odbiór tych odpadów będzie realizowany jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania – zastrzega wójt Rozóg Zbigniew Kudrzycki.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28