Niedziela, 28 Kwiecień
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa -

Reklama


Reklama

Diabelskie skrzypce – tajemnice eksponatów Muzeum Mazurskiego


Okres karnawału, a to czas hucznych zabaw, maskarad i pochodów. To także na przestrzeni wieków aktywność wielu zespołów, kapel wykorzystujących tradycyjne instrumenty ludowe charakterystyczne dla danych regionów. Jednym z oryginalnych instrumentów muzycznych wykorzystywanych na Kaszubach, Kurpiach oraz Mazurach były diabelskie skrzypce.



Jest to instrument strunowy, zaliczany do chordofonów. Jednak ze względu na swoją specyfikę, rodzaj wydobywania dźwięku, rytmiczne uderzanie instrumentem o podłoże, pełnił rolę również instrumentu perkusyjnego (idiofonu).

 

Służył w mniejszym stopniu do muzykowania a bardziej do robienia hałasu, tzw. wrzawy obrzędowej. Wykorzystywany w ludowej muzyce podczas okresu bożonarodzeniowego i wielkanocnego, ale także w okresie karnawałowym.


Reklama

 

Prezentujemy diabelskie skrzypce ze zbiorów naszego muzeum, które zostały przekazane przez Genowefę Budną, założycielkę szczycieńskiego zespołu ludowego Mazurskie Pofajdoki (jego rys historyczny - obok).

 

Instrument składa się z talerzy, bębenka i tamburynu umieszczonych na drewnianym trzonku. Talerze przymocowano na drewnianej głowie charakterystycznej dla przedstawianej postaci diabła, osadzonej na trzonku.

Reklama

Klaudiusz Woźniak



Komentarze do artykułu

Ona

Przestańcie nas męczyć codziennie wynurzeniami pofajdoków , kogo to ……….

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama