Kobieta w czerwonej koszulce 79 osób – policjantów, słuchaczy i studentów z WSPol - zdecydowało się zarejestrować jako potencjalni Dawcy szpiku. Każde zgłoszenie jest ważne, bo to dodatkowa szansa dla osób, które walczą z nowotworami krwi. Dzisiejsza akcja, to pierwsza w Polsce od czasu pandemii rejestracja z obecnością koordynatorów.
W dniu 17 czerwca br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie z inicjatywy nadkom. Andrzeja Gidzińskiego, który od lat angażuje się w organizację licznych przedsięwzięć związanych z krwiodawstwem na terenie Uczelni przy wsparciu kierownictwa WSPol zorganizowano punkt rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.
Już od samego rana przedstawicielki fundacji DKMS podczas porannego apelu zachęcały studentów i słuchaczy do rejestracji w ogólnopolskiej bazie potencjalnych Dawców szpiku. Jak powiedziała Pani Katarzyna Baran – Koordynator ds. Rekrutacji Dawców DKMS - jest to pierwsza w Polsce zorganizowana wyjazdowa rejestracja potencjalnych Dawców szpiku z udziałem koordynatorów od czasu pojawienia się pandemii.
Poszukiwanie zgodnego Dawcy komórek macierzystych to czasem jak szukanie igły w stogu siana. Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Jako potencjalny Dawca szpiku może zarejestrować się każda ogólnie zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia, mieszkająca na stałe na terenie Polski.
Na tę chwilę w ogólnopolskiej bazie zarejestrowanych jest 1mln 777 tysięcy potencjalnych Dawców, z czego 9117 tysięcy to Dawcy rzeczywiści, czyli osoby, od których pobrano szpik do przeszczepu. W Polsce jest 9 klinik, w których prowadzi się zabiegi poboru szpiku. Jesteśmy 5 krajem na świecie pod względem zarejestrowanych potencjalnych Dawców. Na Warmii i Mazurach zarejestrowanych jest w tej chwili 57219 tysięcy potencjalnych Dawców, z czego tylko 373 to Dawcy rzeczywiści.
Jeśli chodzi o Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, to dzisiejsza akcja jest 5 organizowaną na terenie Uczelni. Pierwsza miała miejsce w 2014 roku, gdzie zarejestrowało się 116 osób, druga odbyła się w 2016 roku – wówczas zarejestrowało się 45 osób, w 2018 roku odbyły się dwie rejestracje i łącznie brało w nich udział 60 osób. Warto dodać, że w czasie biegu charytatywnego w 2019 roku organizowanym przez WSPol wystawiony był punkt DKMS, w którym także dokonywano rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.
Wiedzieć należy, że samo zgłoszenie jest proste, trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymazy z wewnętrznej strony policzka. Zarejestrowanie jak największej liczby osób w bazie potencjalnych Dawców zwiększa szanse na odnalezienie tzw. „genetycznego bliźniaka” dla osoby chorej na nowotwór krwi.
Źródło: wspol.edu.pl
Więcej informacji z naszego powiatu zawsze w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".
Tygodnik dostępny jest w niemal każdym sklepie, w tym w sieci sklepów Biedronka.
Brawo dla Banku Spółdzielczego. Brawo dla Ewy i Roberta. Tak trzymać.
Jans
2025-05-18 11:35:29
Tak szczerze mówiąc to komu ten budynek przeszkadza? Wykonany estetycznie, będzie tam sklep. Może niech radni popatrzą na miasto i zrobią coś że starymi budynkami w centrum miasta. One nie szpecą? Szpeca durne napisy na całym mieście wykonywane przez jakąś naćpana mlodziez na murach wielu budynków. Może czas za to się wziąć a nie za to, że ktoś stworzy miejsca pracy? Akurat ten budynek nie odstaje stylistyka od naszych galerii miejskich, od dużego sklepu przy rynku.
Kamil
2025-05-18 08:09:33
Na minimum 30 lat ciężkich prac społecznie użytecznych! Żeby zarobił na więzienny lub szpitalny chleb.
Tutejsza
2025-05-17 21:31:32
Na terenie gminy Rozogi jest dużo żwirowni.Zaoraszamy
Taak
2025-05-17 15:09:31
Trzeci raz piszę komentarz do tego artykułu. I jakoś nie może się ukazać. Piękny ten dworzec, piękny, i jaki pojemny, ile poczekalni w nim i przed zimnem i wiatrem można się schronić, I toalety dla jednych i drugich. I nazwa - Żabka z Mazurami się kojarzy. No żyć, nie umierać. I nie będę już pisał, kto na to pozwolił.
jans
2025-05-17 13:53:47
Ciekawe dlaczego prokuratora jeszcze tym się nie zainteresowała
Ciekawski
2025-05-17 13:30:21
Z aptekami jak i z każdym innym rodzajem usług sprawa jest prosta. Praca w wolne dni i w nocy musi się aptekarzom po prostu opłacać. Prywatyzacja \"służby\" zdrowia i usług medycznych trwa w najlepsze. Jeżeli będą na tym zarabiać to zaczną walczyć o możliwość pracy w niedzielę. Sami tego chcieliśmy to mamy.
deszczowy
2025-05-17 08:41:32
A gdzie na spotkaniu wyborcy antmana byli? Tak tylko pytam i nie mam niestrawności...
Kamil
2025-05-17 05:21:45
do @Szczytno - No jak to kogo...oszołomy wybrały uśmiechniętego przedstawiciela PO-PISowej mafii, bo przecież poprzedni burmistrz, mieszkaniec Szczytna, był dla nich bleeee, bo zbyt wiele dobrego zrobił dla miasta.
Polak
2025-05-16 10:44:24
Szczytno cała naprzód to chyba hasło wyborcze jego kumpla Rafała Czosnkowskiego...
Tytus
2025-05-16 05:10:51