Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Ciasto zza oceanu - słodkie chwile z Michałem


Ile krajów na świecie tyle serników: wiedeński, krakowski, polski, japoński, baskijski, pascha, sernik na zimno. Ciasta wykonane z sera znane były już w starożytnej Grecji. Około 350 roku p.n.e. deser plakous został po raz pierwszy wspomniany przez Archestratusa jako potrawa podawana wraz z suszonymi owocami i orzechami. Wraz z podbojem Grecji przez Cesarstwo Rzymskie, przepis na sernik poznali starożytni Rzymianie, nadając mu nazwę placenta. Za pośrednictwem Rzymian trafił do każdego zakątka Europy, a później rozpowszechnił się na całym świecie. Ja dziś proponuję sernik z Nowego Świata czyli klasyczny New York Cheescake.



Sernik nowojorski różni się znacznie od sernika znanego w Polsce. Podczas gdy nasze serniki często mają gęstą, wręcz twarogową konsystencję, desery nowojorskie są lekkie i kremowe, z delikatnym aromatem wanilii i śmietanową polewą, umieszczone na kruchym spodzie.

 

Klasyczny nowojorski sernik składa się wyłącznie z sera, jajek, śmietany i cukru, bez żadnych fantazyjnych dodatków, smaków i ozdób na górze. Historia tego deseru sięga początków XX wieku.

 

W Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie popularny stał się śmietankowy, tłusty i lekko słonawy serek Philadelphia, który jest podstawowym składnikiem popularnego sernika. Najpewniej oryginalny przepis na sernik nowojorski powstał w roku 1929 za sprawą Arnolda Reubena, uznanego niemieckiego restauratora - to ponoć efekt tego, co jego mama podawała w domu jako ulubiony przez wszystkich deser.

 

On natomiast wymyślił, jak zrobić z tego restauracyjny przysmak. I tak, zamiast masy serowej wrzucanej na talerzyki, mamy dość twarde koło, które dzieli się i kroi jak tort. Taki sernik będzie na pewno ciekawą alternatywą dla klasycznego sernika na wielkanocnym stole. Polecam.

Michał Denesiuk

 

Sernik:

Składniki:


Reklama

200-300 g ciastek maślanych, na przykład herbatników;

70 g masła;

1 kg serka Philadelphia lub serka śmietankowego min 20% tłuszczu;

4 jajka;

5 oddzielonych żółtek jaj;

200 g śmietany 18%;

1 laska wanilii lub 30 ml ekstraktu waniliowego;

150 g (około 3/4 szklanki) drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru.

 

Sposób wykonania:

Herbatniki pokruszyć lub zmiksować w malakserze, dodać rozpuszczone masło i wymieszać. Przygotowaną masą wykleić dno i boki tortownicy uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowany spód przełożyć do lodówki, do schłodzenia.

 

Do miski przełożyć serek Philadelphia, kwaśną śmietanę, cukier. Wbić 4 jaja, dodać 5 żółtek. dodać nasiona wyjęte wcześniej z laski wanilii lub 1 ekstrakt waniliowy. Miksować całość na niskich obrotach, aż masa serowa nabierze gładkiej konsystencji.

 

Reklama

Na schłodzony spód sernika w tortownicy przełożyć masę serową. Sernik nowojorski piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza (funkcja grzania z góry i z dołu) przez 1 godzinę i 20 minut. Po tym czasie nie otwierać piekarnika – wyłączyć i zostawić sernik w środku, aż temperatura powoli spadnie. Po 10 minutach otworzyć lekko drzwiczki, a po 20 – wyjąć gotowy sernik i całkowicie wystudzić. Wykończyć polewą.

 

Polewa:

Składniki:

200 g (3/4 szklanki) śmietany 18%;

50 g (4-5 łyżek) cukru pudru.

 

Sposób wykonania:

Śmietanę i cukier wymieszać w misce do uzyskania jednolitej kremowej konsystencji. Polewę wyłożyć na wystudzony sernik i wyrównać. Następnie włożyć sernik ponownie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 15 minut. Po tym czasie można wyjąć sernik i pozostawić do całkowitego ostudzenia. Kiedy ostygnie, jest gotowy do podania. Można posypać go wiórkami czekoladowymi lub przyozdobić owocami np. malinami lub borówkami.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama