Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski reaguje oświadczeniem na zamieszanie wokół tworzenia nowych miejsc w żłobku i przedszkolu


Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski reaguje na zamieszanie wokół tworzenia nowych miejsc w żłobku i przedszkolu na terenie Szczytna. Przesłał do naszej redakcji oświadczenie, które publikujemy poniżej:Oświadczenie Burmistrza Miasta Szczytno w sprawie tworzenia nowych miejsc w żłobku i przedszkolu.

Rok 2023, będący terminem zakończenia umowy dzierżawy wiążącej miasto Szczytno z podmiotem prowadzącym przedszkole niepubliczne w Szczytnie przy ul. Pasymskiej, zbiegł się z ogłoszeniem rządowego Programu „Maluch +”, którego celem jest wspieranie tworzenia żłobków oraz miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Jest to ogromna szansa dla naszego samorządu na pozyskanie środków zewnętrznych i zwiększenie dostępności do żłobka oraz przedszkola. Na Program przeznaczono duże kwoty ze środków europejskich i krajowych, a mogą one pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki. Nie jest wymagany wkład własny.

Budynek będący własnością miasta, jest niezbędnym elementem szerszego planu zabezpieczenia opieki dla dzieci od 1 do 6 roku życia w naszym mieście. W ocenie władz, jest to najlepsze pod względem gospodarności i najszybsze rozwiązanie narastającego w ostatnich latach problemu miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców Szczytna. Powiększenie sieci przedszkoli miejskich o dodatkową lokalizację przy ul. Pasymskiej pozwoli na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach publicznych o 49, a w żłobku o 52. Wartością dodaną będzie niskie czesne w przedszkolu publicznym, dodatkowa oferta programowa oraz elastyczność w procesie rekrutacji i w zależności od zapotrzebowania, swobodne ustalanie proporcji miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowym.


Reklama

Należy także podkreślić, że Burmistrz Miasta Szczytno, w ramach omawianego przedsięwzięcia zapewni pracę w przedszkolu publicznym, na zasadach obowiązujących placówki publiczne wszystkim pracownikom dotychczas zatrudnionym w przedszkolu niepublicznym Pod Topolą. Zatem zarówno wszystkie dzieci z terenu miasta Szczytno będące dotychczas wychowankami przedszkola jak i wszyscy jego pracownicy jako zakładu pracy,

w sposób płynny znajdą opiekę i zatrudnienie w placówce o statusie publicznym już począwszy od 1 września 2023 r.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarówno Wójt Gminy jaki i Burmistrz Miasta mają obowiązek zapewnić miejsca dla swoich mieszkańców, którzy mają prawo do korzystania z opieki przedszkolnej. Informacje o przewidywanym braku miejsc dla dzieci gminnych zostały przekazane z ponad 6 - miesięcznym wyprzedzeniem, aby władze Gminy Szczytno mogły zadbać o swoich mieszkańców. Intencją miasta nie jest rozwiązanie i zakończenie działalności przedszkola, a jedynie zagospodarowanie budynku

w wyniku zakończenia umowy dzierżawy oraz zabezpieczenie interesów mieszkańców miasta, które w formie placówki niepublicznej nie są chronione. Podkreślić należy, że miasto nie ma mocy ani intencji likwidacji niepublicznego przedszkola, gdyż może ono kontynuować działalność w każdym innym obiekcie, tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych 3 placówek niepublicznych. Jednocześnie nie mieści się w zadaniach i możliwościach miasta przejęcie wszystkich zobowiązań i dzieci z innych gmin, w przypadku likwidacji każdego z niepublicznych przedszkoli prowadzących działalność na terenie Szczytna.

Reklama

 Komentarze do artykułu

do AD

Napisz wprost o co Ci chodzi? Burmistrz ma otworzyć działalność i poprowadzić przedszkole? Przedłużyć umowę na wynajem z panią M. a mieszkańcom podnieść podatki i wybudować nowe przedszkole dla dzieci mieszkańców? Umowy na czas określony się kończą i jest to normalne, normalne dla ludzi normalnych. Można przenieść tą działalność gdzieś indziej ale to już sprawa właściciela. A twoje dzieci czy dziecko nie jest celem funkcjonowania miasta. Miasto musi spełniać wymagania dla wszystkich grup wiekowych i dla dorosłych, dzisiaj jutro ale też i za rok czy za 5 lat. Ale ty to masz gdzieś bo za 5 lat będziesz krzyczeć że w szkole śliska posadzka, przedszkole już nie będzie Cię interesować. Szkoda że dzisiaj mamy tylu egoistów.

Olek

To dzieci z gminy chodzą do miejskich przedszkoli? Mój syn jak był w wieku przedszkolnym, to nie było żadnych szans dostania się do miejskiego przedszkola. Dzieci z gminy z automatu trafiały na koniec kolejki.

do AD

Wynajmij sobie ten internat i otwórz przedszkole. Notabene od powiatu, bo to nie miejska własność. Idż do sądu to cię śmiechem zabiją. A od dbania o dzieci są rodzice a nie burmistrz, starosta czy wójt oni są obowiązani dopełnić obowiązków wynikających z ustawy o samorządzie terytorialnym a nie spełniać czyjeś życzenia za publiczne pieniądze.

Skoro posiadłość należy do miasta, a umowa dzierżawy gruntów dobiega końca to uważam, że Burmistrz ma pełne prawo podając taką decyzję ponieważ to leży w zakresie jego kompetencji. Dziwi mnie postawa, w myśl której dzieci z gminy w miejskim przedszkolu ok (Wójt to już w ogóle rewelacja), a jak już dzieciaki z gminy mają być przemieszczone to \"Mańkowski cwaniaku\"!??? Skoro p. Wojciechowski (jak zdążyłem doczytać) taki ogarnięty to dlaczego nie zabezpieczył placówki dla \"swoich\" dzieci? Przecież wiedział o tej sytuacji dawno temu. Czas zacząć nazywać rzecz po imieniu bo obowiązkiem Burmistrza jest dbanie o interes miasta, a za każdym razem \"jeździ\" się po nim przy każdej podjętej decyzji (jaki \"Krzyś\" jest to każdy wie.. ale już nie do przesady).

AD

Do beznikowego \"yntelygenta\", jeżeli zagrożone jest zdrowie dzieci, w tym zdrowie psychiczne, szczególnie, że przez ostatnie 2 lata mocno ucierpiały dzięki kowidowej paranoi, każdy rodzic ma prawo podjąć właściwe kroki, by nie dopuścić do kolejnych szkód, w ich młodziutkiej psychice!! . Mnie nie obchodzą powody zamykania przedszkola, mnie nie obchodzi kiedy komu kończy się umowa, mnie obchodzi wyłącznie dobro dzieci, które zostało podeptane przez burmistrza i radnych. Proszę nie rozwlekać tematu na jakiś \"ktosi\", tylko skupić na tym konkretnym przypadku, kiedy to odbierane jest dzieciom normalnie funkcjonujące przedszkole, w którym czuły się bezpieczne i były właściwie zadbane. Przy ulicy Chrobrego stoi pusty internat, tam można stworzyć nowy żłobek, bez szkody dla dzieci z przedszkola. Każdy Sąd zadziała W TYM KONKRETNYM PRZYPADKU dla dobra dzieci, tylko trzeba działać, a nie zginać kark przed garstką pozbawionych empatii szkodników.

do AD

Oszczędź nam tych głupot. Sąd nakarze komuś prowadzenie działalności a właścicielowi wskaże komu ma wynająć swoją własność. To co piszesz jest żałosne. Pytanie zasadnicze, czemu p. dyrektor nie powiedziała że kończy w czerwcu działalność. Zapytajcie jakie i do kiedy pracownicy mają umowy i sprawa się wyjaśni.

AD

Przede wszystkim decyzja o likwidacji przedszkola i \"rzekomym\" stworzeniu tam żłobka, została podjęta wbrew woli wszystkich rodziców i istnieje podejrzenie, że spowoduje dusze szkody psychiczne u dzieci, już ten fakt wystarcza, żeby rodzice kierując się dobrem swoich pociech wnieśli sprawę do sądu, ostatniej już nieskorumpowanej instytucji w Polsce. Sąd kierując się dobrem dzieci, wyda właściwy wyrok, a wówczas nie tylko Burmistrz poniesie konsekwencje, ale wszystkie zalegające w ratuszu szkodniki.

do mieszkańca

To niech wam wójt przedszkole zapewni ,skoro taki cudny ,juz obiecywał tyle ,że trzeba było wcisnąć dzieci z gminy do miejskiego przedszkola , niech Wojciechowski zbuduje gminne przedszkole ,niech pokaże jak dba o swoich.

MARTA, w referendum o odwołanie burmistrza to mieszkańcy miasta biorą udział a nie gminy, więc nie nakręcaj się Ty nie głosujesz.

marta

Zawsze byłam przeciwniczką referendum w trakcie kadencji ale dziś zmieniłam zdanie!!! Referendum i odwołać tego SZKODNIKA!!! Szkoda każdego miesiąca bo nie wiadomo co jeszcze ten \"gość\" wymyśli!!!!

Do Wyga

Decyzja zapadła w momencie podpisania umowy. Wygaśnięcie czerwiec 2023. Ktoś zapomniał powiedzieć rodzicom.

Wyga

Było do przewidzenia, że \"władze\" oleją prośbę rodziców, bo decyzja likwidacji przedszkola, zapewne zapadła dużo wcześniej. Dziwi mnie, że ludzie nadal mają złudzenia, co do dobrych intencji tych z ratusza, przecież oni już dawno temu zamienili \"być\" na \"mieć\"... a uczucia i potrzeby dzieci mają głęboko w dupie. Proponuję, by następnym razem zamiast błagalnej prośby, wystosować żądanie, a gdy i to oleją, można skorzystać z taczki.

Adam

Ciekawe na ile procent burmistrz ocenia szanse na pozyskanie dotacji. Wiedząc, że Unia Europejska na dzisiaj wstrzymała wszystkie programy, to liczenie na jakieś pieniądze z rządu to naiwność. Koniec końców plany rozbiją się o brak funduszy, nie b ędzie ani przedszkola Pod Topolą, ani nowych miejsc w żłobku. Może to wszystko ma drugie dno? Może Burmistrz chce się odegrać za to, to, że miasto przegrało sprawę o złe naliczanie subwencji oświatowej dla przedszkola?

Magdalena

No tak gotowy budynek na żłobek jest. A proszę Panie Burmistrzu się wykazać i znaleźć inny budynek na żłobek a nie likwidować Topolę. Gdzieś mam Pana gwarancję że moje dziecko dalej będzie uczęszczać do przedszkola.Dalam dziecko do Topoli i tam powinno skończyć przedszkole na takich samych warunkach które tam panują/a są świetne/Obiecanki cacanki a Panią Dyrektor Topoli zwodził do ostatniej chwili że dzierżawa będzie przedłużona. Czekam na wybory z niecierpliwością.

Adrian

Burmistrz wyrzuca dzieci z przedszkola, żeby zrobić miejsce dla dzieci do żłobka. Czy tak się powinno robić? Dzielić dzieci na lepsze i gorsze. One chyba nie są winne tego, że burmistrz ma problem z miejscami na żłobek

do Mieszkaniec

Jaki przykład? Powciskać miejskie dzieci do gminy i udawać że nic się nie dzieje? Taka droga prowadzi donikąd. Nie ma potrzeby się z nikim dogadywać kiedy samemu można zaspokoić swoje potrzeby. A o swoje trzeba zadbać nie o czyjeś. Problem jest jeżeli ma się w radzie miasta \"miłośników gminy\", którzy przez całą kadencję niszczą miasto pracując dla gminy.

Norbert

Burmistrz mija się z prawdą, żadnego przedszkola nie tworzy tylko likwiduje.Uderzy nie tylko w dzieci gminne o co mu głównie chodziło ale też miejskie, bo nie dla wszystkich będzie miejsce w Promyczku, 6 łatki będę musiały iść do oddziałów przedszkolnych przy szkołach.

Mieszkaniec

Panie Burmistrzu przykład proszę brać z Wójta wojciechowskiego. On nie szuka dróg na skróty, tylko pozyskuje środki i działa żeby jego mieszkańcom żyło się co raz lepiej. A u Pana marazm… i nic się nie da.

Jan

Aż dziwne, że pslowcy nie chcą żłobka zważywszy, że najwięcej dzieci mają. Kiersikowski już rekordy pobiłbale co tam z diety się opłaci

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama