Poniedziałek, 12 Maj
Imieniny: Igi, Mamerta, Miry -

Reklama


Reklama

Bawić się dobrze i wrócić


Zanurzaj się powoli i nigdy nie wchodź do wody, gdy piłeś alkohol. To absolutne podstawy bezpiecznej kąpieli. Niestety, statystyki przerażają. – Każdego roku w wodach naszego województwa tonie kilkadziesiąt osób.  Przyczyny? Skoki do wody na tzw. główkę, pływanie po alkoholu. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Rozwiązanie je...


  • Data:

Zanurzaj się powoli i nigdy nie wchodź do wody, gdy piłeś alkohol. To absolutne podstawy bezpiecznej kąpieli. Niestety, statystyki przerażają. – Każdego roku w wodach naszego województwa tonie kilkadziesiąt osób.  Przyczyny? Skoki do wody na tzw. główkę, pływanie po alkoholu. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Rozwiązanie jest jedno – pływać świadomie – mówi Maciej Rokus, szef Specjalnej Grupy Płetwonurków RP, z którym rozmawiamy o  bezpieczeństwie na wodach naszego powiatu.

Dlaczego ludzie toną?


Reklama

Przyczyn wypadków jest wiele. Najważniejsze to lekceważenie zagrożeń, niechęć do korzystania ze sprzętu asekuracyjnego - wynikająca ze wstydu i braku wyobraźni, brawura, spożywanie alkoholu i zły stan zdrowia.

Jakich zasad należy przestrzegać?

Zanurzamy się stopniowo. Nagły kontakt z zimną wodą może doprowadzić do szoku termicznego. Poza tym nie skaczemy do wody, gdy nie wiemy, jak jest głęboka i co jest na dnie. Kolejną sprawą jest zmęczenie. Jeśli w czasie pływania poczujemy obezwładniające zmęczenie, należy położyć się na powierzchni wody, najlepiej na plecach. Rozluźniamy mięśnie i staramy się spokojnie oddychać. Podobnie zachowujemy się w przypadku skurczu mięśni. Układamy się w wygodnej pozycji i rozcieramy rękoma bolący mięsień.

Reklama

Rozmawiał Paweł Salamucha

fot. archiwum Maciej Rokus

Telefony alarmowe:

112 – Centrum Ratownictwa

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

601 100 100 – Mazurskie WOPR

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama