Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Barbara Dyspolska pożegnała się z biblioteką


Po 40 latach i 10 miesiącach pracy Barbara Dyspolska ze Świętajna odeszła na emeryturę. Przez niemal ćwierć wieku była dyrektorem tamtejszej Gminnej Biblioteki Publicznej. O książkach i czytelnikach wie niemal wszystko. - Tak naprawdę nie przepracowałam żadnego dnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świętajnie, bo była to moja miłość i pasja – mówi z uśmiechem.Poniedziałek, 25 lipca, był ostatnim dniem pracy pani Barbary jako dyrektor GBP w Świętajnie. Kto zastąpi pani Basię na tym stanowisku?

 

- Myślę, że na razie obowiązki powierzymy Barbarze Gąsce, która od lat współpracuje z Basią Dyspolską – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Za jakiś czas zapewne ogłosimy konkurs na to stanowisko.

 

W środę, 20 lipca, udało się nam chwilę porozmawiać z Barbarą Dyspolską.

 

Od urodzenia jest pani związana ze Świętajnem?

 

Dokładnie tak. Lubię tę naszą wieś, gminę. Mieszkają tu naprawdę wyjątkowi ludzie.

 

Pani pierwsza praca to...

 

Ponad 40 lat i 10 miesięcy temu zaczynałam pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świętajnie (śmiech). Na pół etatu. Przepracowałam tak rok. Potem na 17 lat uciekłam do Gminnego Ośrodka Kultury. Ale wciąż ciągnęło mnie do książek. Wróciłam więc do biblioteki i tam pracowałam dokładnie do 25 lipca tego roku.

 


Reklama

Co panią najbardziej zaskoczyło w tej pracy?

 

O kurczę, ale pytanie! (śmiech). Ale tak na poważnie to chyba to, że ludzie nie zawsze przychodzili do biblioteki wyłącznie po książki. Szukali rozmów, porad życiowych, chcieli się „wyspowiadać”, zwierzyć ze swoich kłopotów, myśli... Przez te lata naprawdę przychodziło do nas mnóstwo ludzi, aby po prostu pobyć z innymi. Zresztą nadal tak jest. To efekt chyba naszej ogromnej samotności. Współczesne czasy to jeszcze bardziej potęgują.

 

Czy przez te lata była jakaś książka, którą czytelnicy rozchwytywali?

 

Czytają się autorzy. Wiele zależy od mody. To się zmienia. Dziś doskonale wypożycza się Remigiusz Mróz, czy pani Małgorzata Manelska. Tak jest przynajmniej w Świętajnie.

 

Czy rozwój internetu mocno odbił się na czytelnictwie?

 

Jeśli chodzi o starszych czytelników, to nie. Ale dzieci odciągnął od książek. To smutne, bo książki budzą wyobraźnie, rozwijają kreatywność. Ale powoli dostrzegam, że młodzi wracają do czytania. To mnie cieszy.

 

Reklama

Jaki ma pani plan na emeryturę?

 

Wolę go nie zdradzać, aby Bozia się ze mnie nie śmiała.

 

Ale choć odrobinę niech pani uchyli rąbka tej tajemnicy...

 

Obiecałam sobie, że jak przejdę na emeryturę, to będę udzielała się w wolontariacie w naszej gminnej przechowalni bezdomnych psów. Będę wychodziła z nimi na spacery. Taki mam plan. Być może pojawią się też jakieś podróże. Ale naprawdę nie chcę zdradzać szczegółów.

 

Jak to się stało, że została pani bibliotekarką?

 

To chyba efekt działania mojego taty. On bardzo dużo czytał książek. Kupował. Zaszczepił we mnie miłość do książek. Do dziś mam sporo jego pozycji. Wspaniała pamiątka. Z perspektywy wielu lat pracy wiem, że miłość do książek najlepiej zaszczepić już małym dzieciom. One to chłoną. Jeśli lata przedszkola, czy pierwszych klas szkoły podstawowej nie zostaną zmarnowane, to potem młodzież, dorośli chętniej sięgają po książki.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama