Środa, 10 Sierpień
Imieniny: Klary, Romana, Rozyny -

Reklama


Reklama

Ankietowe sondowanie śmieciowej metody


Miejscy urzędnicy wciąż szukają najuczciwszej metody naliczania cen śmieci. Do tej pory w Szczytnie za odpady komunalne płacimy od osoby. System jednak nie działa jak należy. Dlatego miejscy urzędnicy zwrócili się do mieszkańców ze specjalną ankietą. I to oni, czyli my wszyscy mieliśmy wskazać najwłaściwszą metodę.Zastępca burmistrza Szczytna Ilona Bańkowska spotkała się w sprawie gospodarki śmieciowej z przedstawicielami największych spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości.

 

- Jeden z uczestników tego spotkania zaproponował, aby zapytać o metodę naliczania opłat mieszkańców i na to przystaliśmy – mówi wiceburmistrz Bańkowska.

 

Specjalne ankiety trafiły między innymi do mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Odrodzenie” (2000 ankiet) oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego (2500). Z TBS-u wróciły 563 wypełnione ankiety, a ze spółdzielni - 1032.

 

- Wynik jest jednoznaczny, w TBS aż 95,6 procent ankietowanych chce naliczenia opłat od osoby, a w SM „Odrodzenia” 93 procent – mówi Ilona Bańkowska. - Zatem zostajemy przy tej metodzie. Mimo że nie jest ona idealna. Bo wciąż „brakuje” nam mieszkańców. Mamy zdecydowanie więcej zameldowanych od tych zgłoszonych w deklaracjach śmieciowych. A to może świadczyć o tym, że ktoś unika płacenia. Te koszty ponoszą wówczas wszyscy uczciwie podchodzący do sprawy. Po raz kolejny apeluję o uczciwość i segregowanie odpadów, bo tylko to stwarza szansę, że ceny śmieci nie będą rosły.


Reklama

 

Ankietowani mieszkańcy mieli do wyboru jeszcze dwie opcje: naliczania opłat od powierzchni mieszkalnej (TBS - 0,7 procent ankietowych, 1 proc. w przypadku SM „Odrodzenie), lub od ilości zużywanej wody (TBS – 3,4%, SM „Odrodzenie” – 5,5%).

 

Temat śmieci w Szczytnie jest sprawą wciąż nierozwiązaną. Radni nie podjęli uchwały i w ten sposób i nie zaktualizowali tegorocznych stawek śmieciowych. Są one nadal na poziomie 18 zł od osoby. To sprawia, że system się nie bilansuje, a powinien. Brakuje w nim 2 mln zł. Radni nie drenują kieszeni mieszkańców, ale ktoś te 2 mln zł będzie musiał pokryć. Jak? Tego na razie nie wiadomo.

 

- Na pewno tej luki nie będzie można pokryć z nowych stawek śmieciowych, na przyszły rok, jeśli radni w końcu je przyjmą – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Analizujemy całą sytuację. Zagwozdkę mają i nasi prawnicy, i ci z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Reklama

 

W przyszłym roku przepisy śmieciowe dopuszczą dofinansowywanie gospodarki śmieciowej przez samorządy.

 

- Ale radni będą musieli podjąć wówczas dwie uchwały – wyjaśnia burmistrz Mańkowski. - Jedną dotyczącą stawek śmieciowych, a drugą wskazującą źródła finansowania powstałego ewentualnego deficytu. Czyli będą musieli zadecydować, z czego mamy zabrać, aby pokryć lukę, jeśli w przyszłym roku system znów nie będzie się bilansował.

 Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Niech tą dziurę śmieciową pokryją z pieniędzy z etatów urzędniczych, zdumiewające w każdym podległym urzędzie po kilku kierowników, dyrektor w takim razie co robi? Niech Burmistrz się najpierw przyjrzy polityce etatowej w swoim urzędzie i podległych i tam szuka pieniędzy a nie u mieszkańców.

Tam gdzie są rani to jest komedia

Kto poogląda sobie tą rade to będzie się śmiał w szczytnie lepiej byłoby jakby nie było żadnej rady. Tylko np. jednoosobowo ktoś by podejmował decyzje, które by zapadały tak jak jest w normalnych firmach. Jak będzie źle to plajta i nowy prezes. A tak to pozostało życie w kpinie i patrzenie na \"trolli politycznych\" jak przeżerają podatki.

smutny

Niesamowite, temat wałkowany od kilku miesięcy a niektórzy jakby z choinki się urwali. Stawki za śmieci uchwalają radni a nie burmistrz czy zastępca. Ich propozycje zainteresowanym są dobrze znane, problemu tylko \"inteligentni\" radni nie rozumieją. Szkoda bo zapłacimy za to wszyscy.

do zainteresowany

Słabo jesteś zorientowany, propozycje z urzędu poszły już dawno, stawka proponowana 23 nie została przyjęta przez radnych, którzy to głupio blokują już od dawna. Skończy się tym, że zapłacimy 30 i jeszcze 2 mln zostanie długu. Po tamtej kadencji dzięki tym samym radnym też tyle zostało - specjaliści.

zainteresowany

Robienie ankiety to ewidentna próba zrzucenia z siebie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Szkoda, że nie ma informacji jaką metodę naliczania rekomenduje Pani Bańkowska lub Pan Mańkowski. Stara metoda. Teraz powiedzą, że to mieszkańcy (ankietowani) tak chcieli więc oni tylko ich słuchają. Drugi sposób \"wyślizgania się\" od podejmowania decyzji to oczekiwanie na decyzję radnych! A co proponują i jak to uzasadniają nasi urzędnicy? Co także nie mają zdania w tej sprawie? Tragedia!! Mam tylko nadzieję, że dziś mieszkańcy to widzą i kiedyś zareagują. Biorą wynagrodzenie za podejmowanie takich decyzji a unikają skutków podejmowanych decyzji! Wstyd!

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Trzeba być mocno ograniczonym umysłowo, by nie wiedzieć, co dzieje się na niemieckich lotniskach, jak wielkie są braki w personelu, jak potężne są strajki, a wszystko to jest spowodowane niechęcią ludzi myślących, do przyjęcia szprycy. To, że w TV nic nie mówią wcale nie znaczy, że nic się nie dzieje.

  !!!


  2022-08-09 12:44:37
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  do Czytelniczki - z Ukrainy, bo pewnie tam go oddali, wraz z czołgami :))

  Czytelniczek


  2022-08-09 12:37:02
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Brak kompetencji nie przejawia się tylko u radnego Kiersikowskiego, ale u innych radnych pracujących w samorządzie też (wiedzę z zakresu finansów powinni mieć - za co biorą pieniądze jaką naczelnicy???). Pozostali radni zasiadający już co najmniej 4 lata w RM również podstawowe zasady finansowania czy zmian w budżecie powinni wiedzieć a nie błaźnić się na sesjach (np. Pan Dziuban). Porażka ... Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :-)

  ta rada to żenada


  2022-08-09 11:55:38
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Olek, przyjąłem trzy dawki szczepionki i nie chorowałem na covida ani inną chorobę z podobnymi objawami. Wkrótce przyjmę czwartą. O czym ty piszesz? Potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, to skorzystaj.

  Szczepiony


  2022-08-09 09:42:04
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  Tylko skąd wziąć cukier do ciasta? ;)

  Czytelniczka


  2022-08-09 09:31:48
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Bolek, nieźle odjechałeś. totalny świr.

  ????


  2022-08-09 00:48:48
 • Wielkie zmiany w SKS, to już Gwardia Jurand Bank Szczytno
  GWARDIA SZCZYTNO PANY!

  Gwardzista78


  2022-08-08 21:04:09
 • Niebieski Zaułek „od kuchni” w Radiu Olsztyn (słuchaj audycji na żywo)
  Miałam przyjemność z rodziną zjeść obiad i przepyszny deser.....jedzenie poezja,wszystko przygotowane z sercem

  Anka


  2022-08-08 20:41:06
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Z tego co pamiętam w tym miejscu ma być amfiteatr. Wybudujemy i powiemy, że nie ma na niego miejsca.

  Tor


  2022-08-08 16:22:30
 • Rodzice nie wierzą, że Michał mógł skatować własne dziecko (Rozmowa „TSZ”)
  Po pierwsze trochę to dziwne aby ojciec nie znał płci swojego dziecka. Po dwa może też jednak tak być, bo jeżeli matka maluszka miała obsesję na temat wyglądu to wbiła sobie do głowy podczas porodu że to będzie dziewczynka, przy porodzie mogła wpaść w depresje może nie chciała zostawić dziecka w szpitalu bo każdy wiedział że będzie miała dziecko, i po prostu postanowił zrobić z małego dziewczynkę. Pewnie kapała jak nie było ojca w domu on pracował także miała pole do popisu usypiała pewnie przed jego powrótem do domu. A im starsze to wkoncu musiała by dawać go dla babci czy dziadek a nawet dla ojca dziecka aby przebrać czy umyć. Poprostu mogła wyładowywać swoje niezadowolenie na mały przy przebieraniu czy kąpieli kiedy widziała i przypominała sobie że on nie jest dziewczynka.

  Ona


  2022-08-08 00:33:08

Reklama