Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Znalezisko sprzed setek milionów lat


Pracownicy budujący sieć kanalizacyjną w Romanach wykopali niezwykłe okazy skamieniałych trylobitów. To wymarła gromada stawonogów, które żyły na ziemi setki milionów lat temu.


  • Data:

Początkowo nie bardzo wiedzieliśmy, co to jest – opowiada Hubert Brzdonkiewicz z firmy realizującej inwestycję. - Ale mamy w zespole Darka Bazydło, który jest pasjonatem takich rzeczy, rzucił okiem, wygooglował i okazało się, że są to trylobity, które żyły na ziemi dobre ponad kilkadziesiąt milionów lat temu.

 

Okazy były bardzo dobrze „zachowane”. - Właściwie nie trzeba było się zbytnio wpatrywać w te skamieliny, aby dojrzeć ich budowę – dodaje pan Darek. - Wydaje mi się, że na nasze tereny te stworzonka mogły dostać się wraz z lodowcami.

 

To nie pierwsze takie znalezisko pan Darka. Kilka lat temu natknął się na skamieniałą paproć.

 

- Bardzo rzadko się zdarza, aby trafić na takie okazy sprzed milionów lata, ale widać, że nasze ziemie kryją jeszcze wiele tajemnic – mówi pan Hubert.


Reklama

 

Znaleziskiem zainteresowaliśmy muzeum w Szczytnie. Klaudiusz Wożniak, kierownik placówki nie miał wątpliwości, co znaleźli pracownicy.

 

- Archeolodzy w tym przypadku niewiele pomogą, bo to już jest paleontologia – mówi. - Ale najlepiej byłoby przekazać to do Muzeum Przyrody w Olsztynie, gdzie posiadają już trochę takich zbiorów. W razie problemu my przyjmiemy do muzeum. To są trylobity sprzed setek milionów lat – dodaje.

 

Znalezisko trafiło już w odpowiednie ręce.

 

Czym są trylobity? To wymarła gromada stawonogów należących do podtypu trylobitokształtnych. Były to wyłącznie morskie stworzenia o segmentowanym ciele i wielu odnóżach, a na części głowowej miały czułki. Wierzchnia część ciała pokryta była zwapniałym pancerzem, który często się zachowywał w zapisie kopalnym, spodnia – chityną. Trylobit gatunku Gerastos – buszował po dnie ok. 411 mln lat temu (i przez mniej więcej kolejne 21 mln lat). Te stawonogi królowały w morzach i oceanach przez 270 mln lat – od wczesnego kambru (ok. 521 mln lat temu) do wielkiego wymierania permskiego (późny perm, ok. 251 mln lat temu). Były doskonale dostosowane do życia w groźnych wodach, co miało niebagatelny wpływ na ich zdolność przetrwania – były dosłownie wszędzie i w ogromnych ilościach.

Reklama



Komentarze do artykułu

WSK

Kopiąc ogródek znalazłem o wiele starszą ziemię i się nie chwalę.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama