Szczytno przekształca się w społeczność pełną aktywnych obywateli, a nasza dwuletnia inicjatywa znacząco się do tego przyczyniła, umożliwiając mieszkańcom wpływ na kluczowe aspekty lokalne. Mamy nadzieję, że to dopiero początek budowania dialogu między władzą lokalną a obywatelami.
22 grudnia 2023 roku odbyła się Gala Podsumowująca projekt "Aktywne Szczytno - Aktywni Obywatele", realizowany przez ostatnie dwa lata na terenie powiatu szczycieńskiego przez stowarzyszenie "Nasza Szczycieńska Ziemia". Projekt koncentrował się na kilku modułach mających na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w lokalne sprawy.
W trakcie projektu uruchomiliśmy mobilne stoisko do badań terenowych, telefoniczny punkt konsultacyjny oraz interaktywną mapę potrzeb (nadal dostępną pod adresem mapa.wmcn.pl), które łącznie zgromadziły 321 zgłoszeń.
Ponadto stworzyliśmy stronę ropps.wmcn.pl dla organizacji pozarządowych jako platformę informacyjną i współpracy. Przez ostatnie dwa lata przeprowadziliśmy 308 godzin szkoleń dla około 71 osób z 25 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Projekt obejmował również 2 wyjazdy studyjne i 5 debat publicznych na tematy ważne dla społeczności lokalnej, takie jak bezpieczeństwo seniorów, rozwój przedsiębiorczości,edukacja, ochrona środowiska i transport publiczny.
Dzięki przeprowadzonym konsultacjom społecznym, każdy mieszkaniec miał możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia mapy potrzeb mieszkańców Szczytna oraz wyrażania swojej opinii na temat pomysłów na zwiększenie szans rozwojowych, wykorzystania walorów przyrodniczych, geograficznych, kulturowych oraz potencjału społecznego regionu w celu poprawy warunków życia, pracy i wypoczynku.
Zdiagnozowanie problemów społecznych stanowi podstawę do dalszych działań dla władz lokalnych i jest fundamentem do zbudowania programu oraz wypracowania propozycji konkretnych rozwiązań w sferze usług społecznych. Zachęcamy władze lokalne do korzystania z wyników naszych badań, przedstawionych w Raporcie z diagnozy potrzeb mieszkańców powiatu szczycieńskiego.
Obiecujemy, że wszystkie pomysły i sugestie mieszkańców zgłoszone podczas badań przekażemy do realizacji nowym władzom, które zostaną wybrane już 7 kwietnia. Obiecujemy również monitorować ten proces.
Chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania osobom i organizacjom, które wzięły udział w naszym projekcie. Dziękujemy także Tygodnikowi Szczytno za wsparcie promocyjne, które umożliwiło dotarcie do tak wielu mieszkańców, oraz Fundacji "Kreolia" za wsparcie w organizacji szkoleń.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Paweł Krassowski - prezes zarządu stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia.
Adam Cudak - powiatowy koordynator ds. wolontariatu.
Justyna Zielińska - miejski koordynator ds. wolontariatu.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48