Szczytno przekształca się w społeczność pełną aktywnych obywateli, a nasza dwuletnia inicjatywa znacząco się do tego przyczyniła, umożliwiając mieszkańcom wpływ na kluczowe aspekty lokalne. Mamy nadzieję, że to dopiero początek budowania dialogu między władzą lokalną a obywatelami.
22 grudnia 2023 roku odbyła się Gala Podsumowująca projekt "Aktywne Szczytno - Aktywni Obywatele", realizowany przez ostatnie dwa lata na terenie powiatu szczycieńskiego przez stowarzyszenie "Nasza Szczycieńska Ziemia". Projekt koncentrował się na kilku modułach mających na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w lokalne sprawy.
W trakcie projektu uruchomiliśmy mobilne stoisko do badań terenowych, telefoniczny punkt konsultacyjny oraz interaktywną mapę potrzeb (nadal dostępną pod adresem mapa.wmcn.pl), które łącznie zgromadziły 321 zgłoszeń.
Ponadto stworzyliśmy stronę ropps.wmcn.pl dla organizacji pozarządowych jako platformę informacyjną i współpracy. Przez ostatnie dwa lata przeprowadziliśmy 308 godzin szkoleń dla około 71 osób z 25 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Projekt obejmował również 2 wyjazdy studyjne i 5 debat publicznych na tematy ważne dla społeczności lokalnej, takie jak bezpieczeństwo seniorów, rozwój przedsiębiorczości,edukacja, ochrona środowiska i transport publiczny.
Dzięki przeprowadzonym konsultacjom społecznym, każdy mieszkaniec miał możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia mapy potrzeb mieszkańców Szczytna oraz wyrażania swojej opinii na temat pomysłów na zwiększenie szans rozwojowych, wykorzystania walorów przyrodniczych, geograficznych, kulturowych oraz potencjału społecznego regionu w celu poprawy warunków życia, pracy i wypoczynku.
Zdiagnozowanie problemów społecznych stanowi podstawę do dalszych działań dla władz lokalnych i jest fundamentem do zbudowania programu oraz wypracowania propozycji konkretnych rozwiązań w sferze usług społecznych. Zachęcamy władze lokalne do korzystania z wyników naszych badań, przedstawionych w Raporcie z diagnozy potrzeb mieszkańców powiatu szczycieńskiego.
Obiecujemy, że wszystkie pomysły i sugestie mieszkańców zgłoszone podczas badań przekażemy do realizacji nowym władzom, które zostaną wybrane już 7 kwietnia. Obiecujemy również monitorować ten proces.
Chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania osobom i organizacjom, które wzięły udział w naszym projekcie. Dziękujemy także Tygodnikowi Szczytno za wsparcie promocyjne, które umożliwiło dotarcie do tak wielu mieszkańców, oraz Fundacji "Kreolia" za wsparcie w organizacji szkoleń.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Paweł Krassowski - prezes zarządu stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia.
Adam Cudak - powiatowy koordynator ds. wolontariatu.
Justyna Zielińska - miejski koordynator ds. wolontariatu.
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25