Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Za kulisami białego fartucha. Sekrety pielęgniarek i położnych


We wtorek, w Szczytnie odbyły się regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Wydarzenie zgromadziło osoby związane z tym zawodem z kilku powiatów, w tym z: Nidzicy, Działdowa, Olsztyna, Mrągowa i Biskupca.- W tej kadencji chcemy, aby nasze święto odbywało się w różnych częściach województwa - mówi Iwona Kacprzak, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych. - Zawód pielęgniarki, położnej jest bardzo wymagający, ale daje ogrom satysfakcji. I nie ma co ukrywać, że jeśli nie ma się do tego powołania, to jest bardzo ciężko. Jeśli jest serce do tej profesji, to może być spełnieniem marzeń. Co prawda, mógłby być jednak lepiej opłacany – dodaje szefowa pielęgniarek i położnych.

 

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia pielęgniarkom między innymi ze szczycieńskiego szpitala. Trafiły one między innymi do: Małgorzaty Kaczmarczyk, Doroty Karpińskiej, Marty Szpakowskiej, Karoliny Koc, Iwony Musaibili, Anny Borkowskiej, Haliny Trochim, Marzeny Seledyn, Katarzyny Ryczko, Eweliny Zyśk, Grażyny Archackiej, Grażyny Bojarskiej, Anny Michalczewskiej oraz Alicji Kowalczyk.


Reklama

 

W szpitalu w Szczytnie pracuje ponad 200 pielęgniarek i położnych oraz jeden pielęgniarz. W skali powiatu to ponad 300 osób.

 

W uroczystości uczestniczyła wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska.

 

- Te panie i panowie każdego dnia opiekują się naszymi bliskimi chorymi i nami, jak mało kto zasługują na szacunek – mówiła. - To piękny zawód, bo pomaga się ludziom, ale też wymaga niezwykłej empatii i siły. Bardzo odpowiedzialny i trudny.

 

W województwie zarejestrowanych jest 8431 pielęgniarek i 296 pielęgniarzy. Liczba zarejestrowanych położnych to 1093 oraz jeden położny. Średnia wieku w tej grupie zawodowej wynosi 54,5 lat, a aż 4003 osoby osiągnęły już wiek emerytalny.

Reklama

 

- Pielęgniarki i położne stanowią najliczniejszą grupę wśród zawodów medycznych, ale wciąż jest nas za mało - podkreśla Iwona Kacprzak. - Potrzeby placówek medycznych są znacznie większe.

 

Nic też nie wskazuje na to, by sytuacja uległa radykalnej poprawie, a wręcz przeciwnie. Napływ młodych, absolwentów i absolwentek szkół czy studiów „tematycznych” jest bowiem mizerny. W 2022 roku było to zaledwie 187 osób, a w 2023 – 199. To zdecydowanie niewiele, stanowczo za mało, by na zasłużony odpoczynek mogły odejść te panie (głównie), które pacjentom już poświęciły całe swoje zawodowe życie. Zasługują więc na tym większy szacunek.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama