Środa, 10 Sierpień
Imieniny: Klary, Romana, Rozyny -

Reklama


Reklama

Wybieramy obywatelski projekt


Zakończyło się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Czas na podjęcie decyzji mieszkańcy Szczytna mięli do końca sierpnia. Do wyboru były: tężnia solankowa, ławeczki ze słonecznym prądem oraz rowerowe miasteczko z boiskami do gier zespołowych przy Szkole Podstawowej nr 3. Oficjalne wyniki poznamy do 17 września.Solone zdrowie

 

Tężnię solankową chciałby widzieć w Szczytnie Paweł Salamucha. - Spotykam się, głównie na internetowych forach, z taką właśnie propozycją – mówi. - Wielu moich znajomych, którzy wracają z wizyt w innych miejscach kraju, opowiada o takich tężniach i bardzo je chwali. Dlatego uznałem, że podobna w Szczytnie też cieszyłaby się powodzeniem.

Według Pawła najlepszym miejscem jej lokalizacji byłby park przy ul. Pasymskiej, chociaż nie wyklucza, że mogłaby też ewentualnie stanąć w drugim z parków, przy ul. Skłodowskiej-Curie. - Tam, być może, stanowiłaby początek i jakąś mobilizację, by temu parkowi przywrócić dawną świetność – uzasadnia. - Z kolei przy ulicy Pasymskiej jest już wiele innych miejsc, które służą rekreacji, wypoczynkowi i... zdrowiu. W tę istniejąca architekturę parkową tężnia by się doskonale wpisywała. Mogłaby też stanowić zalążek tych wszystkich działań, które – być może – będą głównym motywem opracowywanej obecnie strategii rozwoju miasta. A jest silny nacisk na to, by ideą rozwojową Szczytna było właśnie szeroko pojmowane zdrowie.

Oczywiście pomysłodawca budowy tężni solankowej liczy na zwycięstwo swojego projektu, ale niemniej zależy mu na licznie głosujących mieszkańcach. - Naprawdę chciałbym, by swoją opinię o propozycjach wydało jak najwięcej osób – podkreśla. - Taki liczny udział w głosowaniu dowodziłby tego, że mieszkańcy interesują się sprawami miasta, że chcą mieć rzeczywisty wpływ na to, co i gdzie będzie tu powstawało – uzasadnia. - Poza tym uważam, że tacy głosujący uważaliby „moją” tężnię za swoją, wzięliby też za nię pewnego rodzaju odpowiedzialność, chronili przed wandalami...

 

Ławki z prądem

 

„Prądowe ławeczki” to pomysł Dominika Bogackiego ze Szczytna, współwłaściciela firmy, która zajmuje się różnymi formami pozyskiwania energii słonecznej. I z tej energii właśnie mają korzystać te ławeczki, o których mowa.


Reklama

- Ławki fotowoltaiczne to miejsca, w których zainstalowane są urządzenia czerpiące energię ze słońca, zaopatrzone w gniazda USB – tłumaczy pomysłodawca. - Dzięki temu można np. doładować telefon, podłączyć tablet itp. W całości nazywa się to: system darmowego ładowania urządzeń mobilnych.

W Szczytnie, za 250 tysięcy złotych, przeznaczonych na projekt obywatelski, mogłoby stanąć nawet aż 14 takich ławeczek, w miejscach, w których gromadzą się ludzie. - Mogłyby to być dworce PKP i PKS, targowiska, parki, skwery, okolice placów zabaw, plaża miejska i jej najbliższe otoczenia czy nawet dziedziniec ratusza – mówi pan Dominik. - Spotkałem się już z takimi ławeczkami w wielu miastach. Stoją np. w Krakowie czy Wadowicach i bardzo ułatwiają życie zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Źródło pomysłu tkwi nie tylko we wzorcach, zaczerpniętych w innych miastach, ale także w zawodowej działalności Dominika Bogackiego, spółka, której jest udziałowcem, między innymi takie właśnie ławeczki produkuje i montuje. - Te, które stoją w Krakowie czy Wadowicach, są właśnie naszym dziełem – podkreśla.

Problem z rozładowaną komórką zna chyba każdy. - Osobiście znam sporo osób, którym się to zdarzyło. Wchodzi się wtedy do sklepu, apteki czy jakiejś firmy i prosi o możliwość podładowania telefonu – mówi pan Dominik. - Albo się taki dostęp uzyskuje, albo nie. Zależy od okoliczności i dobrej bądź złej woli pracujących w takim sklepie osób. Dzięki moim ławeczkom nikt już z takim problemem nie będzie się w Szczytnie borykał.

Ważne jest również to, że „prądowe ławeczki” działają niezależnie od pogody, są bowiem zaopatrzone w akumulatory, które przechowują wcześniej nagromadzoną energię słoneczną.

- Na razie czekam i obserwuję, jak przebiega głosowanie, chociaż w Szczytnie taka obserwacja jest utrudniona, nie ma bowiem bieżącej informacji o wynikach. Pewnie dlatego, że głosowanie odbywa się na dwa sposoby: za pomocą internetu i na kartach do głosowania, które należy wrzucać do specjalnie w tym celu ustawionych urn: w hali Wagnera, w Miejskim Domu Kultury i w Urzędzie Miejskim – w Biurze Obsługi Interesanta, w dniach i godzinach pracy tych instytucji – komentuje pomysłodawca „prądowych ławeczek”. - Nie wykluczam jednak, że uruchomię także kampanię reklamująca ten projekt.

Reklama

 

 

Bezpieczeństwo rowerowe z grami pospołu

 

Autorką trzeciego projektu jest Marta Nowicka, reprezentująca Radę Rodziców w SP 3. Projekt zakłada budowę miasteczka ruchu drogowego z elementami gier ruchowych i edukacyjnych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Szczytnie. To najtańszy ze zgłoszonych pomysłów, bo jego realizacja ma kosztować zaledwie 100 tysięcy złotych. Dwa pozostałe projekty, zgodnie z wyceną ich autorów, pochłoną cały budżet obywatelski, czyli 250 tysięcy zł.

Miasteczko ruchu drogowego miałoby stanąć na tej części szkolnego boiska, którą obecnie pokrywa asfalt. Właściwie – nie tyle stanąć, co zostać wymalowane, oczywiście specjalnymi, trwałymi farbami. Przestrzenie pomiędzy „drogowymi skrzyżowaniami” wypełnione byłyby wielobarwnymi elementami do różnych gier ruchowych, które można dowolnie ustawiać, wykonanymi z trwałej masy termoplastycznej.

Projekt tego miasteczka, który można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej (https://obywatel.miastoszczytno.pl/projekty/prezentacja/id/23), specjalnie przygotowanej dla promocji projektów i głosowania, wygląda naprawdę imponująco.Komentarze do artykułu

Dominik

Ja mam tylko jedno pytanie, w większych miastach głosuje się na projekt. Dlaczego u nas głosuje się na osobę i doczepiony do niej projekt ?

Adam

I znów działacze PSL u dokleją się do któregoś pomysłu zapewne tężni by się pokazać jacy to prężnie załatwiacze i działacze. Panie Pawle nie pozwoli pan im się lansować swoim kosztem.

Niecik

I znów mowa o wyrzucaniu pieniędzy w błoto

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Trzeba być mocno ograniczonym umysłowo, by nie wiedzieć, co dzieje się na niemieckich lotniskach, jak wielkie są braki w personelu, jak potężne są strajki, a wszystko to jest spowodowane niechęcią ludzi myślących, do przyjęcia szprycy. To, że w TV nic nie mówią wcale nie znaczy, że nic się nie dzieje.

  !!!


  2022-08-09 12:44:37
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  do Czytelniczki - z Ukrainy, bo pewnie tam go oddali, wraz z czołgami :))

  Czytelniczek


  2022-08-09 12:37:02
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Brak kompetencji nie przejawia się tylko u radnego Kiersikowskiego, ale u innych radnych pracujących w samorządzie też (wiedzę z zakresu finansów powinni mieć - za co biorą pieniądze jaką naczelnicy???). Pozostali radni zasiadający już co najmniej 4 lata w RM również podstawowe zasady finansowania czy zmian w budżecie powinni wiedzieć a nie błaźnić się na sesjach (np. Pan Dziuban). Porażka ... Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :-)

  ta rada to żenada


  2022-08-09 11:55:38
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Olek, przyjąłem trzy dawki szczepionki i nie chorowałem na covida ani inną chorobę z podobnymi objawami. Wkrótce przyjmę czwartą. O czym ty piszesz? Potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, to skorzystaj.

  Szczepiony


  2022-08-09 09:42:04
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  Tylko skąd wziąć cukier do ciasta? ;)

  Czytelniczka


  2022-08-09 09:31:48
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Bolek, nieźle odjechałeś. totalny świr.

  ????


  2022-08-09 00:48:48
 • Wielkie zmiany w SKS, to już Gwardia Jurand Bank Szczytno
  GWARDIA SZCZYTNO PANY!

  Gwardzista78


  2022-08-08 21:04:09
 • Niebieski Zaułek „od kuchni” w Radiu Olsztyn (słuchaj audycji na żywo)
  Miałam przyjemność z rodziną zjeść obiad i przepyszny deser.....jedzenie poezja,wszystko przygotowane z sercem

  Anka


  2022-08-08 20:41:06
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Z tego co pamiętam w tym miejscu ma być amfiteatr. Wybudujemy i powiemy, że nie ma na niego miejsca.

  Tor


  2022-08-08 16:22:30
 • Rodzice nie wierzą, że Michał mógł skatować własne dziecko (Rozmowa „TSZ”)
  Po pierwsze trochę to dziwne aby ojciec nie znał płci swojego dziecka. Po dwa może też jednak tak być, bo jeżeli matka maluszka miała obsesję na temat wyglądu to wbiła sobie do głowy podczas porodu że to będzie dziewczynka, przy porodzie mogła wpaść w depresje może nie chciała zostawić dziecka w szpitalu bo każdy wiedział że będzie miała dziecko, i po prostu postanowił zrobić z małego dziewczynkę. Pewnie kapała jak nie było ojca w domu on pracował także miała pole do popisu usypiała pewnie przed jego powrótem do domu. A im starsze to wkoncu musiała by dawać go dla babci czy dziadek a nawet dla ojca dziecka aby przebrać czy umyć. Poprostu mogła wyładowywać swoje niezadowolenie na mały przy przebieraniu czy kąpieli kiedy widziała i przypominała sobie że on nie jest dziewczynka.

  Ona


  2022-08-08 00:33:08

Reklama