Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Wybieramy obywatelski projekt


Zakończyło się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Czas na podjęcie decyzji mieszkańcy Szczytna mięli do końca sierpnia. Do wyboru były: tężnia solankowa, ławeczki ze słonecznym prądem oraz rowerowe miasteczko z boiskami do gier zespołowych przy Szkole Podstawowej nr 3. Oficjalne wyniki poznamy do 17 września.


  • Data:

Solone zdrowie

 

Tężnię solankową chciałby widzieć w Szczytnie Paweł Salamucha. - Spotykam się, głównie na internetowych forach, z taką właśnie propozycją – mówi. - Wielu moich znajomych, którzy wracają z wizyt w innych miejscach kraju, opowiada o takich tężniach i bardzo je chwali. Dlatego uznałem, że podobna w Szczytnie też cieszyłaby się powodzeniem.

Według Pawła najlepszym miejscem jej lokalizacji byłby park przy ul. Pasymskiej, chociaż nie wyklucza, że mogłaby też ewentualnie stanąć w drugim z parków, przy ul. Skłodowskiej-Curie. - Tam, być może, stanowiłaby początek i jakąś mobilizację, by temu parkowi przywrócić dawną świetność – uzasadnia. - Z kolei przy ulicy Pasymskiej jest już wiele innych miejsc, które służą rekreacji, wypoczynkowi i... zdrowiu. W tę istniejąca architekturę parkową tężnia by się doskonale wpisywała. Mogłaby też stanowić zalążek tych wszystkich działań, które – być może – będą głównym motywem opracowywanej obecnie strategii rozwoju miasta. A jest silny nacisk na to, by ideą rozwojową Szczytna było właśnie szeroko pojmowane zdrowie.

Oczywiście pomysłodawca budowy tężni solankowej liczy na zwycięstwo swojego projektu, ale niemniej zależy mu na licznie głosujących mieszkańcach. - Naprawdę chciałbym, by swoją opinię o propozycjach wydało jak najwięcej osób – podkreśla. - Taki liczny udział w głosowaniu dowodziłby tego, że mieszkańcy interesują się sprawami miasta, że chcą mieć rzeczywisty wpływ na to, co i gdzie będzie tu powstawało – uzasadnia. - Poza tym uważam, że tacy głosujący uważaliby „moją” tężnię za swoją, wzięliby też za nię pewnego rodzaju odpowiedzialność, chronili przed wandalami...

 

Ławki z prądem

 

„Prądowe ławeczki” to pomysł Dominika Bogackiego ze Szczytna, współwłaściciela firmy, która zajmuje się różnymi formami pozyskiwania energii słonecznej. I z tej energii właśnie mają korzystać te ławeczki, o których mowa.


Reklama

- Ławki fotowoltaiczne to miejsca, w których zainstalowane są urządzenia czerpiące energię ze słońca, zaopatrzone w gniazda USB – tłumaczy pomysłodawca. - Dzięki temu można np. doładować telefon, podłączyć tablet itp. W całości nazywa się to: system darmowego ładowania urządzeń mobilnych.

W Szczytnie, za 250 tysięcy złotych, przeznaczonych na projekt obywatelski, mogłoby stanąć nawet aż 14 takich ławeczek, w miejscach, w których gromadzą się ludzie. - Mogłyby to być dworce PKP i PKS, targowiska, parki, skwery, okolice placów zabaw, plaża miejska i jej najbliższe otoczenia czy nawet dziedziniec ratusza – mówi pan Dominik. - Spotkałem się już z takimi ławeczkami w wielu miastach. Stoją np. w Krakowie czy Wadowicach i bardzo ułatwiają życie zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Źródło pomysłu tkwi nie tylko we wzorcach, zaczerpniętych w innych miastach, ale także w zawodowej działalności Dominika Bogackiego, spółka, której jest udziałowcem, między innymi takie właśnie ławeczki produkuje i montuje. - Te, które stoją w Krakowie czy Wadowicach, są właśnie naszym dziełem – podkreśla.

Problem z rozładowaną komórką zna chyba każdy. - Osobiście znam sporo osób, którym się to zdarzyło. Wchodzi się wtedy do sklepu, apteki czy jakiejś firmy i prosi o możliwość podładowania telefonu – mówi pan Dominik. - Albo się taki dostęp uzyskuje, albo nie. Zależy od okoliczności i dobrej bądź złej woli pracujących w takim sklepie osób. Dzięki moim ławeczkom nikt już z takim problemem nie będzie się w Szczytnie borykał.

Ważne jest również to, że „prądowe ławeczki” działają niezależnie od pogody, są bowiem zaopatrzone w akumulatory, które przechowują wcześniej nagromadzoną energię słoneczną.

- Na razie czekam i obserwuję, jak przebiega głosowanie, chociaż w Szczytnie taka obserwacja jest utrudniona, nie ma bowiem bieżącej informacji o wynikach. Pewnie dlatego, że głosowanie odbywa się na dwa sposoby: za pomocą internetu i na kartach do głosowania, które należy wrzucać do specjalnie w tym celu ustawionych urn: w hali Wagnera, w Miejskim Domu Kultury i w Urzędzie Miejskim – w Biurze Obsługi Interesanta, w dniach i godzinach pracy tych instytucji – komentuje pomysłodawca „prądowych ławeczek”. - Nie wykluczam jednak, że uruchomię także kampanię reklamująca ten projekt.

Reklama

 

 

Bezpieczeństwo rowerowe z grami pospołu

 

Autorką trzeciego projektu jest Marta Nowicka, reprezentująca Radę Rodziców w SP 3. Projekt zakłada budowę miasteczka ruchu drogowego z elementami gier ruchowych i edukacyjnych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Szczytnie. To najtańszy ze zgłoszonych pomysłów, bo jego realizacja ma kosztować zaledwie 100 tysięcy złotych. Dwa pozostałe projekty, zgodnie z wyceną ich autorów, pochłoną cały budżet obywatelski, czyli 250 tysięcy zł.

Miasteczko ruchu drogowego miałoby stanąć na tej części szkolnego boiska, którą obecnie pokrywa asfalt. Właściwie – nie tyle stanąć, co zostać wymalowane, oczywiście specjalnymi, trwałymi farbami. Przestrzenie pomiędzy „drogowymi skrzyżowaniami” wypełnione byłyby wielobarwnymi elementami do różnych gier ruchowych, które można dowolnie ustawiać, wykonanymi z trwałej masy termoplastycznej.

Projekt tego miasteczka, który można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej (https://obywatel.miastoszczytno.pl/projekty/prezentacja/id/23), specjalnie przygotowanej dla promocji projektów i głosowania, wygląda naprawdę imponująco.



Komentarze do artykułu

Dominik

Ja mam tylko jedno pytanie, w większych miastach głosuje się na projekt. Dlaczego u nas głosuje się na osobę i doczepiony do niej projekt ?

Adam

I znów działacze PSL u dokleją się do któregoś pomysłu zapewne tężni by się pokazać jacy to prężnie załatwiacze i działacze. Panie Pawle nie pozwoli pan im się lansować swoim kosztem.

Niecik

I znów mowa o wyrzucaniu pieniędzy w błoto

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama