Wojewoda, burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast przez cztery dni uczyli się, jak ratować ludzi w czasie katastrofy. W Akademii Policji w Szczytnie odbyło się obowiązkowe szkolenie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Nie zabrakło tam oczywiste samorządowców z naszego powiat.
Symulowany wybuch w urzędzie, ewakuacja rannych i segregacja poszkodowanych – to nie scenariusz filmu katastroficznego, ale ćwiczenia, w których udział wzięło 114 włodarzy miast i gmin z województwa warmińsko-mazurskiego.
Od 14 do 17 kwietnia w Akademii Policji w Szczytnie odbywało się obowiązkowe szkolenie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Uczestniczyli w nim m.in. burmistrzowie i wójtowie z powiatu szczycieńskiego. Organizatorem wydarzenia był wojewoda Radosław Król, a zajęcia przygotowali eksperci z uczelni policyjnej.
– Takie szkolenie to nie teoria dla teorii. W sytuacjach kryzysowych musimy wiedzieć, jak działać. Praktyka jest bezcenna – komentuje szkolenie Dariusz Tymiński, wójt gminy Dźwierzuty.
Podczas wykładów omawiano zasady planowania ochrony ludności, organizację ewakuacji i zarządzanie w sytuacjach nadzwyczajnych. Praktyczna część obejmowała symulacje m.in. katastrofy budowlanej czy wypadku z udziałem cysterny z chemikaliami. Samorządowcy musieli podejmować szybkie decyzje, organizować punkty medyczne i zarządzać zespołami.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. insp. dr Monika Porwisz, dr hab. Agata Tyburska i mł. insp. dr Robert Czerniawski. Szkolenie objęło także aspekty prawne, kwestie systemu łączności oraz pierwszej pomocy w warunkach masowych zdarzeń.
Anna
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.