historią w tle. Program obowiązkowy każdej wycieczki zakłada zwiedzanie Wawelu, wysłuchanie legendy o Wandzie, pamiątkowe zdjęcie ze Smokiem Wawelskim, a następnie podreptanie na Krakowski Rynek. Oto, proszę wycieczki, spójrzmy, piękny...
historią w tle. Program obowiązkowy każdej wycieczki zakłada zwiedzanie Wawelu, wysłuchanie legendy o Wandzie, pamiątkowe zdjęcie ze Smokiem Wawelskim, a następnie podreptanie na Krakowski Rynek. Oto, proszę wycieczki, spójrzmy, piękny Kościół Mariacki, o pełnej godzinie rozlegnie się znany wszystkim z radia hejnał, wokół urokliwe kamieniczki, a tu w środku, w najważniejszym miejscu, na samym środku rynku, stoją Sukiennice. Tak, tak, to są właśnie te słynne Sukiennice – 500-letnia duma Krakowian. Jeszcze kilka lat temu gromadziły się przed nimi tłumy turystów z całego świata, ale jakiś czas temu władze miasta oddały ją za symboliczną złotówkę pewnemu przedsiębiorcy, który postanowił poprawić po dawnych mistrzach ich przestarzałą architekturę, a także dodać kilka nowoczesnych funkcji. Przedsiębiorca rozpoczął remont idąc za radami szwagra, który lepiej od dawnych architektów wiedział, że Sukiennice znacznie zyskają, gdy zaopatrzy się je w kilka zjeżdżalni, strzelnicę sportową oraz po kilku przeróbkach, zamieni się je w dom weselny, gdzie interes na przyjęciach i komuniach jak znalazł. Tu i ówdzie oklejono mur styropianem, zamiast dziwnych rzeźb nieco reklam i neonów, bo jak będzie swojsko, to może i parę mieszkań też uda się sprzedać na strychu wyremontowanych Sukiennic. Tyle tylko, ze remont się ślimaczy już 10 rok... bo zdaje się, że przedsiębiorca stracił zapał, albo pieniądze, do końca nie wiadomo.
Miasto, oczywiście, przyklasnęło ochoczo takiej postępowej inicjatywie. Niestety, sytuacja wymknęła się spod kontroli w związku z tym przedłużającym się remontem. Na razie samorządowcy uchwalili zakaz filmowania Sukiennic i robienia im zdjęć – są też i takie głosy, że może wszyscy się przyzwyczają do ich obecnego stanu, tak bardzo się przyzwyczają, że przestaną je zauważać.
Wycieczka milczy osłupiała słuchając tej przemowy i oglądając zwłoki zniszczonych Sukiennic. Najczęściej w takich sytuacjach pierwsze odzywa się jakieś dziecko – niczym w jednej z bajek Andersena o szatach cesarza – proszę Pana, co to za ohyda!? Co to za szkaradztwo!? Kto na to pozwolił!?
Na szczęście to tylko felietonowa bajka. Takie sytuacje nigdy i nigdzie zdarzyć się nie mogą, a już zwłaszcza w Krakowie. Bo przecież, gdyby coś takiego się zdarzyło, dawno zainteresowałaby się tym wszystkim prokuratura, przyglądając się sprawie z perspektywy paragrafów o niegospodarności.
Żeglarz
P.S.
Zupełnie przypadkiem wpadły mi w ręce zdjęcia kilku zabytkowych wież ciśnień w mazurskich miasteczkach. Rozważałem zabawę: „znajdź 10 różnic”, ale ostatecznie zrezygnowałem. Humanitarnie. Leżącego się nie kopie.
Wieża Ciśnień w Gołdapi Wieża Ciśnień w Piszu
Wieża Ciśnień w Szczytnie
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33