Środa, 10 Sierpień
Imieniny: Klary, Romana, Rozyny -

Reklama


Reklama

Wiatr walczy ze słońcem nad Pasymiem


Dwie innowacyjne inwestycje powstają w Pasymiu, które mogą być alternatywą do fotowoltaiki. Przy myjni samochodowej oraz budynku stacji paliw powstają turbiny wiatrowe produkujące prąd. To pierwsze takie inwestycje w naszym powiecie.- To doskonała alternatywa dla fotowoltaiki – tłumaczy Marcin Nowociński, przedstawiciel właściciela myjni samochodowej w Pasymiu. - W naszym przypadku chodziło głównie o to, że nie było możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu myjni, bo ma on zbyt małą nośność. Nie chcieliśmy też paneli stawiać na ziemi, bo zajęłyby zbyt dużą powierzchnię działki. Idealnym rozwiązaniem okazała się turbina wiatrowa. Na działce powstaje 16-metrowy maszt, a na jego szczycie specjalna turbina wiatrowa o mocy 10 kW, która rocznie będzie w stanie wyprodukować od 10 do 20 tysięcy kilowatogodzin. Zajmuje to dużo mniej miejsca niż panele i dodatkowo produkuje prąd okrągły rok bez względu na porę dnia, czy pogodę. Wiatru nic nie ogranicza. A na wysokości 16 metrów jest niemal zawsze.

 

Inwestycja jest dość kosztowna, bo jedna instalacja to ponad 300 tys. zł. - Ale za te środki będziemy mieli turbinę oraz własny magazyn energii – dodaje Nowociński. - To szybszy zwrot inwestycji. Najpierw ładujemy własne magazyny, a nadwyżkę sprzedajemy do sieci. Dodatkowo na tego rodzaju projekty jest program, który umożliwia uzyskanie dofinansowania do 85 procent jego wartości. Oczywiście, skorzystaliśmy z tego rozwiązania.


Reklama

 

Podobną inwestycję realizuje Marek Gawdziński, właściciel stacji paliw w Pasymiu.

 

- Mimo że mamy już panele fotowoltaiczne zdecydowaliśmy się na turbiny wiatrowe, bo w tej chwili tylko na takie inwestycje są dotacje – mówi. - Budujemy dwie. Myślę, że zaspokoi to w pełni nasze potrzeby energetyczne.

 

Obie inwestycje realizuje firma Res Energy Olsztyn.

 

- Przeliczając koszty inwestycyjne na ilośc pozyskiwanej energii, to kilowat z fotowoltaiki to około 4 tys. zł, a z turbiny wiatrowej 15000 zł, ale tę różnicę rekompensuje dotacja, która dostępna jest dla klienta biznesowego – mówi Marcin Gołaszewski z firmy Res Energy Olsztyn. - Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że prąd produkowany jest właściwie przez cały rok. Noc, dzień. Lato, zima, pora roku nie ma za bardzo znaczenia. W przypadku fotowoltaiki najwyższa sprawność jest od marca do końca września.

Reklama

 

Koszt budowy jednej turbiny to ponad 150 tys. zł. Producent gwarantuje jej sprawność na 10 lat. Drugie tyle kosztuje magazyn energii. Ale oblicza się, że jedna taka turbina wiatrowa produkuje rocznie od co najmniej 10 tysięcy nawet do 20 tysięcy kWh.Komentarze do artykułu

Bogacka Swia

Witam,ja mam pytanie odnośnie tego jak uzyskać pozwolenie na postawienie takiej turbiny na własnej posesji,bo w gminie szczytnk nie wiedzą,wczoraj dostalam informacje ze byłabym pierwsza osoba jaka by taki wniosek złożyła na terenie gminy szczytno

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Trzeba być mocno ograniczonym umysłowo, by nie wiedzieć, co dzieje się na niemieckich lotniskach, jak wielkie są braki w personelu, jak potężne są strajki, a wszystko to jest spowodowane niechęcią ludzi myślących, do przyjęcia szprycy. To, że w TV nic nie mówią wcale nie znaczy, że nic się nie dzieje.

  !!!


  2022-08-09 12:44:37
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  do Czytelniczki - z Ukrainy, bo pewnie tam go oddali, wraz z czołgami :))

  Czytelniczek


  2022-08-09 12:37:02
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Brak kompetencji nie przejawia się tylko u radnego Kiersikowskiego, ale u innych radnych pracujących w samorządzie też (wiedzę z zakresu finansów powinni mieć - za co biorą pieniądze jaką naczelnicy???). Pozostali radni zasiadający już co najmniej 4 lata w RM również podstawowe zasady finansowania czy zmian w budżecie powinni wiedzieć a nie błaźnić się na sesjach (np. Pan Dziuban). Porażka ... Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :-)

  ta rada to żenada


  2022-08-09 11:55:38
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Olek, przyjąłem trzy dawki szczepionki i nie chorowałem na covida ani inną chorobę z podobnymi objawami. Wkrótce przyjmę czwartą. O czym ty piszesz? Potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, to skorzystaj.

  Szczepiony


  2022-08-09 09:42:04
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  Tylko skąd wziąć cukier do ciasta? ;)

  Czytelniczka


  2022-08-09 09:31:48
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Bolek, nieźle odjechałeś. totalny świr.

  ????


  2022-08-09 00:48:48
 • Wielkie zmiany w SKS, to już Gwardia Jurand Bank Szczytno
  GWARDIA SZCZYTNO PANY!

  Gwardzista78


  2022-08-08 21:04:09
 • Niebieski Zaułek „od kuchni” w Radiu Olsztyn (słuchaj audycji na żywo)
  Miałam przyjemność z rodziną zjeść obiad i przepyszny deser.....jedzenie poezja,wszystko przygotowane z sercem

  Anka


  2022-08-08 20:41:06
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Z tego co pamiętam w tym miejscu ma być amfiteatr. Wybudujemy i powiemy, że nie ma na niego miejsca.

  Tor


  2022-08-08 16:22:30
 • Rodzice nie wierzą, że Michał mógł skatować własne dziecko (Rozmowa „TSZ”)
  Po pierwsze trochę to dziwne aby ojciec nie znał płci swojego dziecka. Po dwa może też jednak tak być, bo jeżeli matka maluszka miała obsesję na temat wyglądu to wbiła sobie do głowy podczas porodu że to będzie dziewczynka, przy porodzie mogła wpaść w depresje może nie chciała zostawić dziecka w szpitalu bo każdy wiedział że będzie miała dziecko, i po prostu postanowił zrobić z małego dziewczynkę. Pewnie kapała jak nie było ojca w domu on pracował także miała pole do popisu usypiała pewnie przed jego powrótem do domu. A im starsze to wkoncu musiała by dawać go dla babci czy dziadek a nawet dla ojca dziecka aby przebrać czy umyć. Poprostu mogła wyładowywać swoje niezadowolenie na mały przy przebieraniu czy kąpieli kiedy widziała i przypominała sobie że on nie jest dziewczynka.

  Ona


  2022-08-08 00:33:08

Reklama