Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

„W drodze” 99 nowych mieszkań


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa skupia 19 samorządów, w tym cztery z powiatu szczycieńskiego. W obrębie tych czterech samorządów będą wznoszone domy mieszkalne. Łącznie ma być tych mieszkań prawie sto – na początek.


  • Data:

Do spółki weszły: miasto Szczytno oraz gminy: Dźwierzuty, Rozogi i Jedwabno. W pierwotnych założeniach w przedsięwzięciu miał uczestniczyć także Pasym, jednak ostatecznie do SIM nie wszedł.

 

- Zgodnie z zawartymi porozumieniami w Szczytnie powstanie 36 mieszkań, w Dźwierzutach 20, w Rozogach 10 i w Jedwabnie 33 – mówi Paweł Krassowski, doradca ds. budownictwa społecznego Krajowego Zasobu Nieruchomości, który to zasób jest koordynatorem tworzenia SIM-ów na terenie kraju.

 

Każdy z samorządów uzyskał już 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Są to środki, za które gminy objęły udziały w spółce SIM. - Spółka SIM KZN – Północ została powołana dokładnie 12 maja, gminy aportem przekazały do spółki po te 3 mln zł, obecnie tam, gdzie jest to możliwe, ruszyły już procedury zmierzające do realizacji inwestycji – wyjaśnia Krassowski.


Reklama

 

Reklama

Termin budowy, a w ślad za tym też pozyskania zaplanowanych mieszkań, zależy od wielu czynników. Najbardziej zaawansowane są działania w Szczytnie, gdzie gotowa jest dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. Podobnie jest w przypadku gminy Dźwierzuty, a dokładniej w Orzynach, bo tam mają powstać budynki mieszkalne. W Rozogach niezbędna jest korekta miejscowego planu zagospodarowania, by działka przeznaczona na budynek mieszkalny, miała taki właśnie charakter. W Jedwabnie natomiast inwestycja ma być realizowana na gruntach gminnych, a nie skarbu państwa, w związku z czym musi zostać przeprowadzona procedura przekazania tych działek na rzecz SIM.

 

Już uzyskane „znaczone” środki na utworzenie SIM to tylko część dotacji, które gminy mogą uzyskać.

 

- W ramach już typowej procedury dotacyjnej, po złożeniu wniosku, każda z gmin może uzyskać wsparcie w wysokości 10% wartości konkretnej inwestycji z funduszu rozwoju mieszkalnictwa oraz kolejne do 35% dofinansowania z funduszu dopłat – tłumaczy Krassowski. - Pozostałe koszty to partycypacja przyszłych lokatorów i kredyt zaciągany przez SIM.

 

W sytuacji, gdy spółka jest już formalnie powołana, przystąpienie do niej kolejnych samorządów jest możliwe, ale bez 3-milionowego wsparcia.

 

- Przeznaczenie tych konkretnych środków jest precyzyjnie określone: na tworzenie spółki – wyjaśnia pan Paweł. - SIM KZN – Północ już istnieje, ale tworzone są kolejne spółki o tym charakterze, bo rośnie zainteresowanie samorządów. Jeśli więc inne gminy powiatu szczycieńskiego zdecydują się do takiej inicjatywy mieszkalnej przystąpić, jeszcze jest możliwość.



Komentarze do artykułu

Pan Wicha( tak tak, pamiętamy) zrobi wiele, żeby przetrwać przy korycie. Stwarzać pozory działania, udawać społecznika to domena tego człowieka...łapy trzymają tylko stołek, więc zajętymi nie da rady nic zrobić oprócz tandetnego zdjęcia. ale podobno ogłosił sie, że przyjmie do swojego domu 10 uchodźców z Afganistanu hehehe. Kpina ale należy cieszyć się, że to ostatnie podrygi tego typu ślizgaczy politycznych!

pwel przekret

i wszystko jasne tworzenie spolek po to aby sie tam zainstalowaci ogarniac kase...smierdzi wszystko na odleglosc

Jerek L

pytanie dla kogo te mieszkanka dla radnych i ich pociotków?

Krytyk

Ci ludzie to komendanci. Kręcą się ale realnie to nic nie produkują sami sobie generują problem następnie go rozwiązują i ogłaszają sukces ... kpiny.

Uważny

Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama