Czwartek, 18 Sierpień
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -

Reklama


Reklama

„W drodze” 99 nowych mieszkań


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa skupia 19 samorządów, w tym cztery z powiatu szczycieńskiego. W obrębie tych czterech samorządów będą wznoszone domy mieszkalne. Łącznie ma być tych mieszkań prawie sto – na początek.Do spółki weszły: miasto Szczytno oraz gminy: Dźwierzuty, Rozogi i Jedwabno. W pierwotnych założeniach w przedsięwzięciu miał uczestniczyć także Pasym, jednak ostatecznie do SIM nie wszedł.

 

- Zgodnie z zawartymi porozumieniami w Szczytnie powstanie 36 mieszkań, w Dźwierzutach 20, w Rozogach 10 i w Jedwabnie 33 – mówi Paweł Krassowski, doradca ds. budownictwa społecznego Krajowego Zasobu Nieruchomości, który to zasób jest koordynatorem tworzenia SIM-ów na terenie kraju.

 

Każdy z samorządów uzyskał już 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Są to środki, za które gminy objęły udziały w spółce SIM. - Spółka SIM KZN – Północ została powołana dokładnie 12 maja, gminy aportem przekazały do spółki po te 3 mln zł, obecnie tam, gdzie jest to możliwe, ruszyły już procedury zmierzające do realizacji inwestycji – wyjaśnia Krassowski.


Reklama

 

Reklama

Termin budowy, a w ślad za tym też pozyskania zaplanowanych mieszkań, zależy od wielu czynników. Najbardziej zaawansowane są działania w Szczytnie, gdzie gotowa jest dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. Podobnie jest w przypadku gminy Dźwierzuty, a dokładniej w Orzynach, bo tam mają powstać budynki mieszkalne. W Rozogach niezbędna jest korekta miejscowego planu zagospodarowania, by działka przeznaczona na budynek mieszkalny, miała taki właśnie charakter. W Jedwabnie natomiast inwestycja ma być realizowana na gruntach gminnych, a nie skarbu państwa, w związku z czym musi zostać przeprowadzona procedura przekazania tych działek na rzecz SIM.

 

Już uzyskane „znaczone” środki na utworzenie SIM to tylko część dotacji, które gminy mogą uzyskać.

 

- W ramach już typowej procedury dotacyjnej, po złożeniu wniosku, każda z gmin może uzyskać wsparcie w wysokości 10% wartości konkretnej inwestycji z funduszu rozwoju mieszkalnictwa oraz kolejne do 35% dofinansowania z funduszu dopłat – tłumaczy Krassowski. - Pozostałe koszty to partycypacja przyszłych lokatorów i kredyt zaciągany przez SIM.

 

W sytuacji, gdy spółka jest już formalnie powołana, przystąpienie do niej kolejnych samorządów jest możliwe, ale bez 3-milionowego wsparcia.

 

- Przeznaczenie tych konkretnych środków jest precyzyjnie określone: na tworzenie spółki – wyjaśnia pan Paweł. - SIM KZN – Północ już istnieje, ale tworzone są kolejne spółki o tym charakterze, bo rośnie zainteresowanie samorządów. Jeśli więc inne gminy powiatu szczycieńskiego zdecydują się do takiej inicjatywy mieszkalnej przystąpić, jeszcze jest możliwość.Komentarze do artykułu

Pan Wicha( tak tak, pamiętamy) zrobi wiele, żeby przetrwać przy korycie. Stwarzać pozory działania, udawać społecznika to domena tego człowieka...łapy trzymają tylko stołek, więc zajętymi nie da rady nic zrobić oprócz tandetnego zdjęcia. ale podobno ogłosił sie, że przyjmie do swojego domu 10 uchodźców z Afganistanu hehehe. Kpina ale należy cieszyć się, że to ostatnie podrygi tego typu ślizgaczy politycznych!

pwel przekret

i wszystko jasne tworzenie spolek po to aby sie tam zainstalowaci ogarniac kase...smierdzi wszystko na odleglosc

Jerek L

pytanie dla kogo te mieszkanka dla radnych i ich pociotków?

Krytyk

Ci ludzie to komendanci. Kręcą się ale realnie to nic nie produkują sami sobie generują problem następnie go rozwiązują i ogłaszają sukces ... kpiny.

Uważny

Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama