Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Tężnia solankowa robi wrażenie, na wiosnę „stworzy klimat”


Robi wrażenie! Tężnia solankowa już stoi. Obiekt powstał w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Z efektu zadowolony jest zarówno burmistrz Krzysztof Mańkowski, jak i pomysłodawca Paweł Salamucha.


  • Data:

- Prace jeszcze nie zostały całkowicie zakończone – tłumaczyła we wtorek, 6 grudnia „Tygodnikowi Szczytno” Katarzyna Hrybek, naczelnik wydziału odpowiedzialnego za tę inwestycję w miejskim ratuszu. - Przy tężni pojawią się jeszcze ławki, stojaki na rowery oraz kosz na śmieci. Przed nami też odbiór techniczny tego obiektu – dodaje.

 

Kiedy tężnia solankowa zacznie działać? To uzależnione jest głównie od aury, bo takie obiekty raczej nie funkcjonują przy ujemnych temperaturach. Z naszych informacji wynika, że miasto planuje, aby tężnia „tętniła” życiem od kwietnia do października bądź od maja do września.

 

- Przyznam, że sam nie sądziłem, że będzie to wyglądało tak imponująco – mówi z uśmiechem pomysłodawca projektu Paweł Salamucha. - Bardzo wszystkim dziękuję za oddane głosy i pomoc w realizacji tego zadania. Mam nadzieję, że tężnia będzie dobrze służyła wszystkim mieszkańcom Szczytna i stanie się ciekawostką turystyczną.

 


Reklama

Z inwestycji zadowolony jest również burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- W mojej ocenie jest to najlepszy budżetowy projekt, jaki do tej chwili był zgłoszony i zrealizowany – mówi. - Dodam, że robimy wszystko, aby nie został on zniszczony. Na tężni już pojawiły się kamery, jest oświetlona. Będzie też nagłośnienie, dzięki któremu będzie można puścić muzykę relaksacyjną – dodaje z uśmiechem włodarz.

 

Tężnia solankowa to obiekt prozdrowotny. Jej działanie polega na rozpylaniu solanki. Solanka pompowana jest na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływa w dół, po faszynie z gałązek tarniny, ulegając odparowaniu.

 

Podstawą tężni są wielkie bale wbite w ziemię, w środku zaś znajduje się specjalne urządzenie do pompowania wody. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy.

 

Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Warto dodać, że mikroklimat panujący wokół tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. To idealny sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. Uważa się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni można zażyć tyle jodu, co przez trzy dni nad Bałtykiem.

Reklama

 

Szczycieńska tężnia kosztowała 300 tys. zł. Powstała w parku przy ulicy Pasymskiej (można dojść do niej od strony Restauracji Zacisze). Budżet obywatelski to 250 tys. zł. W tym przypadku samorządowcy zadecydowali jednak o dołożeniu do tej inwestycji 50 tys. zł. Tężnia prezentuje się imponująco. Wygląda na to, że warto było dorzucić do niej brakującej po przetargu kwoty.

 

O przeznaczeniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego decydują mieszkańcy Szczytna w głosowaniu na zgłoszone projekty. W tegorocznym konkursie wygrał wybieg dla psich pupili. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku.Komentarze do artykułu

Zdzysk

tężnia to dobry sposób na zdrowie i powinna być postawiona na łączce obok bez drzew wokół tężni one za parę lat uschną od tej mgiełki solankowej bo nie są to drzewa do takiego klimatu przyzwyczajone jaki tam powstanie

Rysio

Super sprawa, naprawdę dobry pomysł i mam nadzieję na wiosnę będzie popularnym miejscem spotkań. I co najfajniejsze - jakoś nie odzywa się w tej sprawie żaden z tak aktywnych przy podobnych okazjach okazjach antyszczepionkowców, płaskoziemców i sam Jamka Lech.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama