Wtorek, 15 Lipiec
Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Śpiewem opowiedzieli o Polsce. Chór ze Szczytna zachwycił na Litwie


Chór „Preludium” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczytnie wystąpił na Litwie. Śpiewali o wierze, historii i Polsce. Wzruszenie i duma towarzyszyły im przez cały wyjazd.



To była podróż z sercem i przesłaniem. W dniach 12–13 lipca chór „Preludium”, prowadzony przez Mariusza Pardo, reprezentował Szczytno i powiat szczycieński podczas Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi. Wystąpili w ramach XXIII Festynu „Znad Issy” – wydarzenia łączącego Polaków mieszkających na Litwie z tymi, którzy przyjechali z kraju.

 

W Pacunelach i Kiejdanach wybrzmiały pieśni religijne, patriotyczne i ludowe. Chórzyści śpiewali m.in. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Józefa. Ich występy były nie tylko artystycznym wydarzeniem – były też wyrazem tożsamości narodowej i żywej pamięci o historii.

 

– Przekazywaliśmy to, co dla nas najcenniejsze – mówi Marianna Zając, prezes Stowarzyszenia UTW w Szczytnie. – Tradycję, język, kulturę i uczucia.

 


Reklama

Uczestnicy nie tylko śpiewali. Odwiedzili miejsca ważne dla historii Polski – m.in. Podbrzezie, kolebkę Powstania Styczniowego, ruiny pałacu Komorowskich i lokalne muzeum. Spotkali się z przedstawicielami Polonii, lokalnych władz i Konsulem Generalnym RP w Wilnie, Dariuszem Wiśniewskim.

 

W barwnym korowodzie, wspólnie z chórami z Polski, Litwy i Łotwy, przeszli ulicami miasta, niosąc flagi narodowe i organizacyjne. Powiat szczycieński reprezentował naczelnik wydziału promocji, Łukasz Zbrzeźniak.

 

– To nie był tylko koncert. To było wzruszające spotkanie z Polakami, którzy od pokoleń pielęgnują tożsamość mimo trudnej historii i codziennych wyzwań – relacjonuje Marianna Zając.

 

Członkowie chóru podkreślają, że udział w takim wydarzeniu był zaszczytem. Wyjazd nie odbyłby się bez wsparcia Starostwa Powiatowego, Gminy Miejskiej Szczytno oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Szczycieńskiego. Podziękowania skierowano także do Ireny Duchowskiej, prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan, za zaproszenie.

Reklama

 

– Reprezentowaliśmy Szczytno z dumą. To była wyjątkowa lekcja historii, ale i dowód, że polska kultura żyje daleko od granic – podsumowuje prezes Zając.

 

Chór wrócił pełen emocji i wrażeń. A Robert Arbatowski zadbał, by wspomnienia z tej podróży zostały uwiecznione na pięknych zdjęciach. - Dziękujemy panu Robertowi za zdjęcia, a firmie Markus Travel za transport - mówi pani Marianna.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama