Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Sołectwa bez funduszu, gmina bez refundacji


Już drugi rok z rzędu sołectwa z gminy Dźwierzuty nie będą miały do dyspozycji funduszu sołeckiego. Gminni radni nie zgodzili się na wyodrębnienie pieniędzy z budżetu gminy na 2023 rok. - Wynika to głównie z tego, że pani wójt nie chce na razie rozdrabniać i tak skromnych środków budżetowych, które są potrzebne na troczące się inwestycje – mówi Anna Kotula, gminna radna.


  • Data:

W skład gminy Dźwierzuty wchodzi 19 sołectw. Z analizy ponoszonych wydatków ze środków funduszu sołeckiego wynika, że zdecydowana ich większość ma charakter wydatków bieżących i dotyczy przedsięwzięć powtarzających się w poprzednich latach, w tym także o charakterze konsumpcyjnym – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały. - Wyrażenie zgody na utworzenie funduszu sołeckiego wiązałoby się ze znacznym rozdrobnieniem środków budżetu Gminy i ograniczeniem jej możliwości inwestycyjnych.

 


Reklama

Funduszowe decyzje, obejmujące gminny budżet na rok przyszły, choć obecny trwa dość krótko, wynikają z procedur. To podczas tegorocznych spotkań wiejskich mieszkańcy wsi muszą szczegółowo określać cele, na które środki z funduszu sołeckiego chcą przeznaczyć. Brakiem wydzielonego funduszu sołeckiego gmina pozbawia się jednak części środków, które może pozyskiwać z budżetu państwa. Zwrot nie jest oszałamiający, ale jednak jest. Pełny „cykl” realizacji funduszu sołeckiego jest dość długi. W skrócie: rok X – plan celów przyjęty przez mieszkańców, rok XX – realizacja zamierzeń, rok XXX – zwrot części funduszu z budżetu państwa.

Reklama

 

Plany sołectw dysponujących funduszem, przyjęte w 2021 roku, realizowane są więc w bieżącym. Ich koszt nie jest więc jeszcze ostatecznie znany. Ale te, które zaplanowano w 2020 roku, a wykonano w 2021, w skali kraju, pochłonęły ponad 245 mln zł. Na refundację (do wypłaty w 2022 roku) z krajowego budżetu przeznaczono 149 mln zł.



Komentarze do artykułu

Marta

ale podwyżki wójtowi i radzie po 100% to kasa BYŁA? a teraz żeby to opłacić TRZEBA podnosić podatki i opłaty lokalne?

sąsiad

Oj tam, oj tam. Ważne, że była kasa na podwyżkę wójtowej i na comiesięczne diety - pensyjki \"bezradnych\". Tak trzymać!

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama